Mobilemenu
Profile

Grup Sürüşünde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Giyim-kuşam

İlk defa grupla sürecekseniz önce bir aynaya ve bisikletinize bakın. Bol ya da dar fark etmez, eşofman veya benzeri bir kıyafetle grupla sürmeye gitmeyin. Bol kıyafetler kaza riskini de artırıyor, yoksa insanların derdi bisiklet modasına uymamanız değil! Kısa ya da uzun taytınız ve kilitli pedallarınızla buna uygun ayakkabılarınız olmalı. Yoksa gruptakiler sizi ciddiye almaz, arkada kalırsanız da umursamaz.

Seyir

Trafik içinde sürüş yaparken genelde tek sıra sürülür. Haliyle yolun en sağından gitmeye özen gösterilir. Yol izin veriyorsa iki sıra halinde de sürmek mümkün ama bu durumda ortadaki çizgiyi geçip karşı şeride “adım” atılmaz.

Takip

Grup sürüşünün esprisi bisikletçilerin rüzgardan korunmasını ve belli bir tempoda gitmesini sağlamaktır. Bunun için de bisikletçiler birbirlerinin tekerleğinden ayrılmaz. Grupta sürmek istiyorsan önündekine olabildiğince yakın olmalı, arkanda ve yanında başka sürücü olduğundan sağa sola manevra yapmamalı ve “wheel overlap” durumuna düşmemelisiniz. O ne mi? Anlatalım.

Wheel overlap

Bu durum öndeki bisikletçiyi tam arkasından değil de, arka tekerleğinin hizasına gelecek şekilde yanında takip etmesidir. Grup kalabalığında kaza riskini artırdığından bisikletçiler tarafından bunu yapanlar sevilmez. Bir de “Half Wheel Harry” durumu vardır ki, aman diyelim! İkili sürüşlerde yanındakiyle aynı hizada değil de, yarım tekerlek önde gidenlere bu isim verilir. Bazı arkadaşlar nedense yanındakinden aslında daha hızlı ve iyi bir bisikletçi olduklarını bu şekilde göstermeye çalışırlar. Hem bu tavırlar, hem de doğal olarak wheel overlap hali nedeniyle gruptan atılmaları an meselesidir. Tavsiye etmiyoruz!

Ayakta sürüş

Kalabalık bir toplulukla bisiklete binilirken ayağa kalkılmaz. Bunun sebebi atak yapmak için bile olsa ayağa kalkma esnasında bisikletçinin hızında küçük bir azalma olmasıdır. Bu da arkada, sabit tempoyla giden sürücünün öndekine çarpmasıyla sonuçlanır. Bacaklarını germek, poposunu dinlendirmek veya bir süreliğine ayakta sürmek isteyenleri lütfen grubun en arkasına alalım!

Lider

Rüzgar bisikletçinin en büyük rakibidir. Grup halinde sürüşün altında da rüzgarın olumsuz etkisinden yırtmak yatar. Bu yüzden önde bir ya da iki kişi bulunur, diğerleri onun “rüzgaraltı”na saklanır! En önde gitmenin birçok sorumluluğu vardır: Yoldaki sürüş güvenliğini tehdit eden çukur, tümsek, araç gibi durumları arka tarafa iletmek ve tempoyu devam ettirmek liderin asli görevidir.

Lider değişimi

Sürekli rüzgarı yemek hem hiç hoş değildir, hem de ciddi yorgunluk yaratır. Grupta Chris Froome’un domestiklerinden yoksa lideri sürekli değiştirmelisiniz! Normalde dakikada bir en öndeki bisikletçi en arkaya gider, ikinci sıradaki öne geçer. Bu şekilde “makara” yaparak rüzgar paylaşılır. En önde giderken inişler dahil pedal kesmemelisiniz. Bir anlık tempo düşmesi kaza yaratabilir. Diyelim ki o gün yorgunsunuz, formda değilsiniz; gurur yapmayın, bu durumu arkadaşlarınıza söyleyin, liderliği almayın. Arkadaşlarınız temponun düşmesindense bunu tercih eder.

Takım

Hep tempo dedik ama grup sürüşünün bir de takımdaşlık hali var. Örneğin bir bisikletçinin lastiği patladığında, zinciri attığında birkaç kişinin onula beraber kalıp sonradan “peloton”a yetişmesine yardımcı olması esastır. Keza tırmanışlarda grup dağıldığında zirveye ilk çıkanlar sonradan yavaşlayarak arkadaşlarının gelmesini bekler. Arkada bir sorun olduğunda yine ön tarafa haber ulaştırmak da grubun raconlarından.