Mobilemenu
Profile

Gündoğumunu İzleyebileceğiniz En İyi 6 Yer

Tananya’dan, Azor Adaları’nda gün doğumunu izlemek için en harika 6 yer listemizde.

Shi Shi Plajı, Washington

Washington eyaletinin en güzel plajlarından birini ziyaret etmek isteyenler genelde Olimpiyat Yarımadası'nın uzak kuzeybatı köşesine gider. Köknar ağaçlarıyla dolu ormanın içinden, Pasifik Okyanusu'na düşen uçurum kenarına doğru bir yürüyüle ulaşılan bu plaj, muhteşem bir Pasifik Okyanusu manzarasına ev sahipliği yapar. Yolunuz düşerse şahane deniz dalgalarının ve kayalık kemerlerin arkasındaki gün doğumunu izlemek için plajda bir kamp kurun deriz. 

Bagan, Myanmar

Birkaç dramatik gün doğumu fotoğrafını çekmek istiyorsanız, Myanmar’ın Tapınaklar Vadisi’ndeki Bagan’a mutlaka uğrayın. Her sabah güneşin gökyüzüne düştüğü saatlerde, bin yıldır vadide bulunan 2000'den fazla antik tapınak, pagoda ve manastırın ilk gün ışığı ile nasıl aydınlandığını görebilirsiniz. Muazzam gün doğumu manzaralarını yakalamak ve sabah saatlerinde kutsal Budist ve Hindu tapınaklarının fotoğraflarını çekmek için Bagan boyunca konumlar vardır, ancak kuş bakışı görmek için vadi üzerinde bir hava balonu yolculuğu yapmayı da bir düşünün deriz.

Big Island, Hawaii

Hawaii muhteşem gün doğumları için mükemmel yerlerden biri… Büyük adadaki Kailua Kona Koyu'na gittiğinizde  günü turkuaz sularda ve Hapuna Beach State Rekreasyon Alanı'nın beyaz kumlarında dinlenerek geçirebilirsiniz. Ama sabahın ilk ışıklarını da sakın kaçırmayın, güneş ışınlarının gökyüzünü ve suyu turuncu ve pembe bir ışık şovuna dönüştürdüğü anlara her yerde kolay kolay şahit olamazsınız. 

Bora Bora, Fransız Polinezyası

Gün doğumunu Bora Bora'da görmek için birçok sebebiniz var. Kristal berraklığındaki suya daldığınızda güneşin tadını çıkarırken bir yandan da bir ömür boyu anılarınızı süsleyecek bir sehere şahit olabilirsiniz. Burası sadece gün doğumunun tadını çıkarmak için değil, eğer merakınız varsa resif köpekbalıkları ve tek boynuzlu at balıkları gibi türünün yegane örneklerini barındırıdığı için de önemli bir yer. Bölgede özel rehberler eşliğinde scuba diving yapmanız da mümkün. 

Serengeti Ulusal Parkı, Tanzanya

Eğer güneşin doğuşunu zürafaların fonda dolaştığı  eşsiz bir silüet eşliğinde izlemek istiyorsanız yolunuzu Tanzanya’ya düşürmeye çalışın... Tanzanya benzersiz hayvan habitatını korumak için son yıllarda çalışmalarını artırdı. Serengeti Ovası'nda dolaşan gergedanlar, çitalar, aslanlar, filler, zebralar ve zürafalar belgesellerde sık sık karşımıza çıkıyor. Bölgeye yolunuz düşerse rehberler eşliğinde gündoğumunda mutlaka bir safari yapın, eğer şansınız varsa, bir zürafa doğru zamanda bir baobab ağacının önünden geçer ve siz de unutamayacağınız bir ana tanık olabiliriniz. 

Azor Adaları, Portekiz

Azor takımadalarını oluşturan güzel adalar, Atlantik Okyanusu'nun su, gökyüzü ve parlak gün doğumunun şahane manzaralarına ev sahipliği yapıyor. Portekiz sahillerinde 374 mil boyunca yayılan bu bağımsız bölge, güneşin ilk ışıklarına şahit olmak  için sonsuz fırsatlar sunuyor. Günün ilk  saatlerini yakalamak için Azores'in en büyük adası olan São Miguel'deki kayalık sahilinde durun ya da masmavi krater gölleri üzerinde güneşin doğuşunu izlemek için Sete Cidades'e gidin. Alternatif olarak, UNESCO Dünya Mirası listesindeki Angra do Heroísmo'yu da  ziyaret edebilir ve şahane bir kahvaltı eşliğinde gündoğumunu takip edebilirsiniz.