Mobilemenu
Profile

Güney Amerika’da Bir Maceraya Dalmanız İçin 5 Sebep

Güney Amerika’nın manzaraları ve macera lokasyonlarıyla ünlü ülkelerinden Şili birçok nedenden dolayı zıtlıklar adası olarak anılıyor.

Bu incecik kıyı ülkesi hem nefes aldıran dağları, tepeleri hem de sıcaktan çıldırtabilecek çölleri bünyesinde barındırıyor. Güneyindeki Patagonya bölgesi tüm gezginlerin rüyalarını süsleyen bir doğaya sahip. Kuzeyinde ise eşsiz bir doğal güzelliğe sahip olan San Pedro de Atacama var. İşte size yolunuzu buralara düşürüp maceraya dalmanız için 5 sebep.

Ay Vadisi'nde Günbatımı İzlemek

San Pedro de Atacama'daki özel rehberli gezileriyle tanınan bir bölge olan Awasi Atacama ilk adresiniz olmalı.

Çöldeki bir macera için rehberinizi tutun ve Valle de la Luna'ya gidin (Ay Vadisi). Vadi, San Pedro de Atacama'nın gerçeküstü günbatımını izlemek için en iyi yerlerden biri olarak biliniyor.

Kil ve tuz dağları, yalnızca yirmi dakika içinde birden çok renkte ve tonda karşınıza çıkıyor. Gün batarken ortaya çıkan yanmış kehribar rengi, burada fotoğrafçıların rüyalarını gerçeğe dönüştürmek için bir fırsata dönüşüyor. Daha yolun başında “iyi ki yolumu buraya düşürmüşüm” demeye hazır olun.

Şeytan Kanyonu'nda Bisiklet Sürmek

Mükemmel manzaranın peşindeki ikinci adresiniz ise Quebrada del Diablo (Şeytan Kanyonu) olmalı.

Üzerinden dağ bisikleti sürerek aksiyona dalabileceğiniz dağda sizi kuvars kristallerinin olduğu kanyon, dar yamaçlarıyla heyecan verici bir yolculuğa davet ediyor.

Hemen fotoğraf makinenizi çıkarın çünkü buna benzer bir manzarayı dünyanın diğer yerlerinde pek göremezsiniz. Bisikletiniz ile kanyon içinde yolculuk yaparken arkanızda bıraktığınız renklerin sürekli değiştiğini görebilirsiniz. Korkmayın, sadece bir doğa mucizesine tanık oluyorsunuz.

Salar de Tara’nın Vahşi Doğa Manzarası

San Pedro de Atacama gezisi, Salar de Tara Yaylası’nı ziyaret etmeden tamamlanamaz.

Yolun kendisi en az varış yeri kadar güzel. Yoldaki büyük kayalar inanılmaz büyük ve bugüne kadar gördüğünüz en yekpare taş yapılar olarak harika manzarasıyla sizi selamlıyor.

Flamingoların, tilkilerin ve diğer vahşi hayvanların bolca gözlemlenebileceği bölge, öğleden sonra yapılacak piknikler için de uygun bir ortama sahip. Elbette vahşi doğada olduğunuzu unutmayıp önlem aldıktan sonra. Yoksa işler biraz tatsızlaşabilir.

El Tatio Gayzerlerinde Gündoğumunu İzlemek

El Tatio gayzerlerinde sıcaklıkların sıfırın altına düşmesine karşın, bu serinlik deneyimlenmeye değer.

Günün en faal saatinde, gayzerlerdeki buhar püskürmesini görebilmek için sabaha karşı 5 civarında Alto Atacama'dan yola çıkmalısınız.

Bulutlar bu gündoğumunun önüne geçerken, manzara kül rengi gökyüzüyle güzel bir kontrast oluşturuyor. Maceranızda sona yaklaşırken menüye gündoğumu manzarası eklemek eşsiz bir deneyim olacak.

Volcán Licancabur’un Sıcak Güzelliği

Bu yanardağın ismini üç kez üst üste söylemeye çalışın. Olmuyor değil mi? Ama adına aldanmayın çünkü burası zor söylenen adından daha çok şey vadediyor.

Bu tabakalı yanardağ hem Bolivya’ya hem de Şili’ye uzanmış bir halde ve de San Pedro de Atacama’daki neredeyse tüm manzara fotoğraflarında görülebiliyor. Sizin de yeni bir tanesini çekmemeniz için bir sebep yok.

Yanardağın tepesindeki karlara kameranızı çevirin ve bir Güney Amerika Hatırası ile yolculuğunuzu sonlandırın. Eğer yalnız değilseniz arkanızda yanardağ manzarası varken fotoğraf çektirmeyi unutmayın. O daha havalı oluyor.