Mobilemenu
Profile

Günübirlik Hiking Çantasında Olmazsa Olmaz 10 Eşya

Hiking hazırlığınızı yaparken, her şeyden önce bu 10 temel eşyayı ve gerekli olabilecek diğer malzemeleri koyabileceğiniz büyüklükte ve su geçirmeyen bir çantaya ihtiyacınız olacak. Doğa yürüyüşlerinde, doğru çantayı seçmek de en az doğru ayakkabıyı seçmek kadar önemli.

Hiking ayakkabısı almayı düşünüyorsanız şu önerilere göz atın.

1. Harita

Tahmin ettiğiniz üzere, hiking rotanızda yolunuzu ararken referans alabileceğiniz köşedeki bir market, merkezdeki Karadeniz fırını ya da yolu soracak insanlar olmayacak. “Buradan daha önce geçmiştik gibi hissediyorum” diyen yol arkadaşınızın altıncı hissine güvenerek onun peşine düşüp düşmemekse size kalmış. Bize sorarsanız; çantanıza koyacağınız harita, pusula ya da GPS cihazından bir zarar gelmez.

2. İlk yardım kiti

Yürüyüş sırasında meydana gelebilecek kesik, çarpma, kas incinmesi gibi ufak kazalara müdahale etmek için ihtiyacınız olabilecek temel medikal ekipman çok hayati; çünkü kaza geliyorum demez.

3. Su

İnsan vücudunun %70’i ve hiking çantası içeriğinin önemli bir kısmı sudan oluşur; kesin bilgi. Mataranızdaki su ile susuzluğunuzu giderirken, bir yandan da sırt çantanızdaki yükü azaltmış olacaksınız.

4. Yiyecek

Kısa mesafeli bir yürüyüş bile olsa, yanınıza acıktığınızda midenizi bastıracak yiyecekler almayı asla ihmal etmeyin. Atıştırmalık seçerken en önemlisi, hazımsızlığa sebep olabilecek, midenizi şişirip yürümenizi zorlaştıracak gıdalardan uzak durmak. Siz en iyisi; meyve, kuruyemiş, çikolata, sandviç gibi enerji veren, taşıması ve yemesi kolay bir hiking menüsü hazırlayın.

5. Çakı

Doğa yürüyüşlerinde çakı her zaman gerekli olur. Siz bize güvenin,   çakınızı çantanıza koyun. En basitinden, yol arkadaşınızla paylaşmak için bir elmayı ikiye kesersiniz. Hatta, “çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane” türünden çok amaçlı çakıların yapabileceklerine inanamayacaksınız.

6. Güneş koruyucuları

“İyi de kışın hiking yapacağız, güneş koruyucuları ne alaka şimdi?” demeyin ve çantanıza mutlaka  güneş gözlüğü, UV koruma faktörlü bir güneş kremi ve varsa dudak koruyucusu atın. Sıcak veya soğuk hava farketmez; hiking boyunca açık havada olacağınız için vücudunuzun açıkta kalan bölümlerini güneşin zararlı etkilerinden korumak şart.

7. Ekstra kıyafet

Yürüyüşünüzü planlarken mutlaka, yürüyüş günü havanın nasıl olacağını kontrol edin. Hava nasıl olursa olsun, unutmayın ki yağmurluklar hiking çantasının demirbaşıdır. Katmanlı giyinmeye özen gösterin ve çantanıza yedek giysi ile çorap eklemeyi unutmayın. Başınızı, boynunuzu ve ellerinizi korumak için hava koşullarına göre; bere, boyunluk, şapka, eldiven gibi elzem olan aksesuarları es geçmeyin.

"Nasıl katmanlı giyineceğim" diye soranlar buraya.

8. Işık kaynağı

Doğada gündüz yürümeye karar vermiş olsanız ya da karanlıktan hiç korkmasanız bile, bir ışık kaynağının neden gerekli olduğunu anlamak için başınıza talihsiz bir durum gelmesini beklemeyin. "Telefonun feneri var, bir şey olursa onla idare ederim"ciler, telefonun bataryası yeşilden kırmızıya; gökyüzü ise beyazdan siyaha döndüğünde "Ah keşke"ci olabilir, bizden uyarması. Siz çantanıza, ne olur ne olmaz, bir kafa feneri ya da el feneri koyun. Hatta sadece feneri koymakla yetinmeyin, yedek pillerini de çantanıza atın.

9. Ateş başlatıcı malzeme

Ateş, eski çağlardan beri insanoğlunun en büyük kurtarıcılarından biri. İnsanlık tarihinin akışını değiştirmiş bu keşif, sizin hiking maceranızı nasıl değiştirmesin ki? Islandığınızda, üşüdüğünüzde, akşam karanlığında, yedek pilleriniz bittiğinde, çantanızdaki kibrit ya da çakmağı hatırladığınızda gülümsemenizi durduramayacaksınız.

10. Düdük

Yürüyüş sırasında yanlışlıkla yuvarlandığınız ve bir türlü çıkamadığınız bir çukur hayal edin.  Bir yandan da havanın yavaş yavaş kararmaya başladığını ve mataranızdaki suyun neredeyse bitmek üzere olduğunu... İşte tam o an, boynunuza iple astığınız düdüğünüzle en güzel bestenizi yapma zamanı.  Unutmayın, düdüğün çıkardığı tiz ses, insan sesinden daha uzaklara ulaşır.