Mobilemenu
Profile

Günübirlik Trekking Yapmak İsteyenlere Dünyadan 5 Tavsiye

Faulhornweg Bernese Oberland, İsviçre

Geleneksel ahşap çikolata kutuları, dünyanın en ikonik zirvelerinden birinde Alpine çiçekleriyle dolu çayırlar bu bölgenin alametifarikaları arasında yer alıyor. Bu yüksek seviyeli rota Wilderswil'den Schynige Platosu'na giden yolu takip eder. Oberland demiryolundan başlayarak 2680 metre yüksekliğe kadar devam eder. Yol boyunca sizi mükemmel Alp Dağları, sayısız göl ve nehir manzarası bekliyor olacak. Eiger, Jungfrau ve Mönch tepeleri aralıklarla arkadan güneye doğru göz kamaştıran bir macera vadeder. Buraya gelirken tırmanış takımalarınızı da almayı sakın unutmayın.

Sentiero degli Dei Amalfi Kıyısı, İtalya

Amalfi Sahili’nin uçurumun kıyısından muazzam manzaralar sunan pastel renkli doğası huzurlu bir dünya nasıl olurdu sorusunun cevabını veriyor.

Bölgenin meşhur trekking noktalarından  "Tanrıların Yolu" na gitmeyi ihmal etmeyin. Praiano ve Positano'nın büyüleyici balıkçı kasabalarında yükselen kayalıklar, küçük tapınaklar ve selvi bahçelerinde yapacağınız yürüyüş sonunda ekstra büyük tiramisuyu gönül rahatlığıyla yiyebileceğiniz kadar kalori yakıyor.

Torres del Paine, Şili

Bu bölgede bir yürüyüşe başladığınızda hiç bitmesin isteyeceksiniz. Bölgenin adım başı değişen iklimine baştan önlem alırsanız sizi hayatınız boyunca unutamayacağınız bir macera bekliyor olacak. Günlük trek’ler ile bölgenin ekosistemini keşfedebilir, lirik tepelerde yürürken bulutların üstündeymiş gibi hissedebilir ve Güney Amerika’nın sonsuzmuş gibi görünen en sonunda Amazon’lara bağlanan sayısız ağacı eşliğinde bir oksijen cennetine geldiğinizi fark edebilirsiniz.

Sarangkot Pokhara, Nepal

Nepal deyince akla hep tek bir yer gelir: Himalayalar. Çok sayıda trekking fırsatı sunan bu bölgede üç haftalık Annapurna yürüyüşüne katılabilirsiniz. Pokhara'dan Gyarjati'ye doğru ya da sırt boyunca Naudanda'dan bir tempolu yürüyüş sizi Sarangkot tepesine götürür. 1592 metrelik bu yüksekliğe çıktığınızda ise sadece yükseklik değil manzara da başınızı döndürecek.

Eğer tepeleri severseniz Dhaulagiri'ye biraz ilerisinde Annapurna II'ye ve kuzeyde de Machhapuchhare'nin mükemmel piramitine yolunuzu düşürebilirsiniz. Gün doğumunda mükemmel bir manzaraya uyanmak isterseniz de Sarangkot köyünde misafirhaneler vardır. Oralarda konaklayın ve sabah güneye yürüyüp göl üstüne doğan güneş manzarası ile büyülenin.

Ol Doinyo Lengai, Tanzanya

Tanzanya dünyanın en geç keşfedilen ve en geç yerleşim gören yerlerinden biri. Bu durum orayı hala çok iyi korunmuş doğası ile farklılaştırıyor. Adada birçok yanardağ var ve zamanında patlayarak oluşturdukları panoromik manzaralar doğal bir trekking alanı yaratmış. Artık büyük bir tehlike arz etmese de yine de dikkatli olmakta fayda var. Yanardağların döngüsü ile ilgili yerel kaynaklardan bilgi almak şart.

Sonrasında  deneyimli bir rehber ile şafak öncesi Ngare Sero köyüne ve oradan da flamingo dostu Natron Gölü'ne doğru bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Tırmanışta sizi harika fotoğraf fırsatları ve kraterin parlayan lav alanlarına (güvenli bir mesafeden) bakma fırsatı bekliyor İstediğiniz kadar deklanşöre basabilirsiniz.