Mobilemenu
Profile

Güvenli Rafting Yapmak İçin 5 Öneri

 

Komutları öğren

Yüksek debili ve bol kayalı nehirlerde rafting yaparken her an her şey olabilir. İşte o zaman rehberin komutlarını tam olarak yerine getirmek şart. Rehberin suya girmeden önce tüm bunları sana anlattı. O sırada onu değil de akarsuyun sesini dinlediysen geçmiş olsun! Ama rehberine kulak kabarttıysan ve yolculuk sırasında bir anda “Hide siding!” diye bağırmaya başladıysa artık ne yapacağını biliyor olmalısın! Bilmiyorsan da herkesin küreklerini çarpılacak kayaya doğru tutup botu nehrin akış yönüne doğru yönlendirdiğini görürsün; hemen onları taklit et de yakalanma!

Teknede kal

Rafting parkurlarının zorluk derecesi 1’den 6’ya uzanır. İlk üç derecede tehlike yaratacak çok fazla dalga, akıntı, kaya yokken işler dörtten sonra değişir. Parkurun şakası olmadığını anladığında gözün nehirde, elin küreğinde, kulağında rehberin de olmalı. Bir rafting botunda başınıza gelebilecek en kötü şey suya düşmektir. Suda gördüğün bir kayayı anında bağırarak rehberine ve arkadaşlarına duyur; onların uyarılarını da yakala. Uyarıyı duyar duymaz kürekleri çekip, botun içine atıp sıkıca tutunmaya bak. Buna rağmen suya mı düştün? Panik yapmamaya devam. Nasıl olsa ya tekneden ya da kıyıdaki kurtarma ekibinden bir halat sana ulaşacak. Hemen onu yakala ve tekneye dönmeye bak.

Asla panik yapma!

Böyle yazınca üçüncü sınıf Hollywood gerilim filmi adı gibi durdu ama rafting sırasında ne kadar zorlu anlar yaşansa da sakin kalabilmek çok önemlidir. Rehberinin komutlarını dinle, arkadaşlarınla uyumlu olmaya gayret et. Paniklediğinde hem işe yaramayacak, hem de zorluk çıkaracaksın. Dalgalar botu sarstığında, akıntı seni ve arkadaşlarını sürüklediğinde, kayalar üstüne üstüne geldiğinde, hatta suya düştüğünde bile soğukkanlı olmasın. Hem zaten bunları yaşamak için rafting yapmaya gelmemiş miydin?

Doğru yüzme tekniğini kullan

Ne yapalım, düştün bir kere ve suda bir süre kendi kendine kaldın. Bot, akıntıyla senden uzaklaştı, kıyadakilerin halatı bir şekilde sana ulaşamadı. Öncelikle yine panik yapma. Bu noktada yaz tatilindeki gibi yüzmeye çalışma. Suya düşen raftingcilere önerilen yüzme şekli “Nehir Aşağı Yüzücü Pozisyonu”dur. Buna göre burnun ve ayak parmakların gökyüzüne bakacak şekilde suya uzanmalısın. Dizlerin nehrin akış yönüne doğru olmalı. Ayaklarını kayalarla temasta amortisör gibi kullanmaya çalışmalısın. Bu şekilde suyun sakin aktığı yerlere ve kıyıya ulaşabilirsin. Baktın olmuyor, su hızlı akıyor, kayalar acımasız; kalçanı kayalara dayayarak yaralanmamaya bak. Vücudunun yastığı zaten orası değil mi? Birazcık morarmasından bir şey çıkmaz! Hem kim görecek ki?

Güvenlik önlemlerini ve ekipmanlarını önemse

Rafting yapmak için yüzme bilmek gerektiğine dair bir inanış vardır; yüzme bilmek önemlidir ama rafting için şart değildir. Yüzebiliyor olmak bembeyaz köpükler fışkırtan yüksek debili bir nehirde pek işe yaramaz. Bottan suya düşüldüğünde önemli olan iki şey başı kaya, odun gibi sert nesnelere vurmamak ve suyun üzerinde kalabilmektir. Bunu da takılacak kask ve giyilecek can yeleği sağlar. Sakin kalıp yardım uyarılarına riayet etmek, tur öncesi güvenlik önlemlerini ve yapılacakları öğrenmek rafting maceranın hasarsız geçmesini kolaylaştırır.