Mobilemenu
Profile

Koşu Güvenlik Kuralları

Bisikletçilerin sokak köpekleriyle, yüzücülerin jet ski’lerle başı her an derde girebilirken koşucular biraz daha şanslı. Tabii ki kırda koşarken bir çoban köpeği sizi yoklayabilir ama daha olası tehlikelere karşı bazı güvenlik önlemlerini alırsanız sonra ağlamazsınız!

- Uzun koşulara tek başınıza çıkmayın. Bu hem sıkıcı olabilir hem de güvenlik zafiyeti yaratabilir. Bir kazaya uğrarsanız ilk yardım yapabilecek, yardım çağırabilecek bir “buddy”nin varlığı çok önemlidir.
- Arazide koşacaksanız başlamadan önce yakınlarınıza ve yöre yetkililerine durumunuzu, rotanızı bildirin. Olur da sizden haber alınamazsa nerelere bakacaklarını bilsinler.
- Günlük planlamanızı düzgün yapıp koşamayacağınız kadar uzun parkurlar belirlemeyin. Enerjiniz biterse oraya hiç varamaz, varsanız da geri dönemezsiniz!
- Dinlenme ve konaklama yerlerinizi önceden tespit edip oralarda birileri varsa haber verin. “Nerede kaldı bu koşucular?” diye düşünen birilerinin varlığı kriz zamanından iş yapar.
- Şehirde koşanlar tempolarını sekteye uğratmak pahasına su almak için durabilir ama arazide bu iş o kadar kolay değil. Yanınızda mutlaka su bulundurun, parkurda su ikmali yapabileceğiniz yerleri öncesinde öğrenin.
- Suyla ilgili bir uyarı daha: Susamışsanız, su içmek için geç kalmışsınızdır demektir! Belli aralıklarla küçük yudumlar halinde su içmeyi alışkanlık haline getirin.
- Yanınızda iki tabak makarna taşımayacağınızı biliyorsunuz ama enerji barları ve jelleriyle, kuru üzüm-fındık gibi kuru yemiş karışımlarını cebinize tıkıştırabilirsiniz. Uzun süreli performanslarda muz yemek de oldukça yararlıdır.
- Sıcak havada koşuyorsanız ensenizi koruyacak bir şapka, güneş kremi, güneş gözlüğü almayı unutmayın. Soğuklarda uygun termal kıyafetleri tercih edin.
- Ayakkabı en önemli malzemedir. Hem koşu için üretilmiş hem de dayanıklı olmalı. Parayı kıyacaksınız, başka yolu yok. Dağın başında ayakkabısız kalmak istemezsiniz!
- Telefonunuzu mutlaka tam şarjlı bir şekilde yanınızda taşımalısınız. Nerede, kimi aramak zorunda kalacağınızı bilemezsiniz! Telefonunuzda navigasyon uygulaması yoksa bir tane GPS edinmeniz gerekiyor. Yolunuzu kaybetmek felakete davetiye çıkartmaktır