Mobilemenu
Profile

Güzelliğine İnanamayacağınız 5 Sürreal Sahil

Kauai, Hawaii, ABD

Dünyadaki gizli cennetlerden biriyle başlayalım. Hawaii’ye bağlı adalardan biri olan Kauai’nin gökyüzünden çekilmiş bu fotoğrafı gerçekten de nefes kesici bir manzarayı belgeliyor.

Toplamda 70 bin kişinin yaşadığı ve Hawaii takımadalarının dördüncü büyüğü olan Kauai’nin güneyinde bulunan bu sahile yalnızca yürüyerek ya da tekneyle ulaşılabiliyor.

Doğal yaşam alanlarının korunması için yol ya da başka bir inşaata izin verilmeyen bölge yakın zamanda milli park da ilan edilmiş. Na Pali Kıyısı Eyalet Parkı olarak da adlandırılan bu sahil bir gidenin “bir daha buradan daha güzel bir yer göremeyeceğim galiba,” diye telaşlanmasına da sebep oluyormuş.

Laguna Sahili, Kaliforniya, ABD

Kuzey Amerika’dan ayrılmadan Kaliforniya sahillerine de yolumuzu düşürelim. Laguna Sahili olarak da bilinen bölge eyaletin diğer sahilleri ile karşılaştırıldığında biraz daha el değmemiş ve doğal duruyor.

Ünlü fotoğrafçı Scott Sporlerder da Laguna Sahili’nde geçirdiği bir tatil sırasında ufak bir tur atıyor ve bu sahilin gördüğü en acayip güzelliklerden biri olduğunu anlayıp fotoğraf makinesine sarılıyor.

Yazın başka kışın başka bir Laguna Sahili olduğunu söyleyen Scott, gerçek sanat eserini yaratmak için bir kere de kışın bölgeye gidiyor ve dalgaların kendisini alıp götürmesi riskini de göze alarak bu harika fotoğrafı çekiyor.

El Nido, Filipinler

Doğu Asya’ya doğru dümenimizi kıralım. Palawan adasında yer alan El Nido’nun sahillerine bir şekilde kulak aşinalığınız vardır. İzlediğiniz bir belgesel de ya da bir gezi programında adı sıkça “dünyanın en güzel adası” olarak anılmış olabilir.

Görünce bile “keşke hayatımı sonsuza kadar burada geçirsem” hissi yaratan ve denizde açıldıkça etrafta başka adalara da tanık olabileceğiniz El Nido’da her şey sürreal bir resimden fırlamış gibi. Uzun sahil şeridi, berrak suları ve yerel küçük barınaklarıyla burada çekeceğiniz her fotoğraf dünyanın en güzel birkaç fotoğrafından birine dönüşebilir zaten.

Phi Phi Adası, Tayland

Phi Phi artık Tayland’ın en ünlü adası. 20 yıl öncesine kadar tekne seferlerinin bile olmadığı, yerel halktan kalabalık olmayan bir nüfusun yaşadığı bu adanın kaderi Leonardo Di Caprio ile değişti.

Ünlü oyuncunun meşhur filmi The Beach (Kumsal) burada bulunan Maya Koyu’nda çekilmişti ve o günden sonra adada bir turist patlaması yaşanmaya başlamıştı.

Özellikle yaz sezonunda aylar öncesinden tükenen otel odalarıyla ve epey hareketli gece hayatıyla adından söz ettiren Phi Phi’nin gerçek müdavimleri ise kış aylarında adayı ziyaret etmeye çalışıyor.

Artık dünyanın dört bir yanından direk uçuşların olduğu ada tüm popülerliğine rağmen güzelliğini de korumayı başarıyor. Özellikle sakin bir bahar sabahı tıpkı yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi mükemmel anlara ev sahipliği yapıyor.

Cook Adaları, Yeni Zelanda

Listemizi dünyanın bir başka saklı cennetiyle bitirelim. Yeni Zelanda ve Hawaii arasında bulunan ve 15 küçük adacıktan oluşan Cook Adaları büyük ihtimalle dünya üzerinde görebileceğiniz en güzel üç beş yerden biri.

Yeni Zelanda’ya bağlı olan adalarda hayat gerçek anlamda Robinson Crusoe  hikayesi gibi akıyor. Yerel nüfusun tüm adalardaki toplamı 12.000 civarında. Bölgede büyük oteller geniş havuzlar vs yok. Yerel halk cep telefonu dahi kullanmıyor ve sizin de özellikle “abi telefon çekmiyor burada” demeye hazır olmanız lazım.

Bütünüyle “güzelliklerimizi olduğu haliyle koruyalım” felsefesiyle yaşanan bölgede siz de hayatınızdaki tüm bağlayıcı unsurları, teknolojileri bir kenara bırakıp doğanın kucağında tıpkı bu fotoğraftaki gibi huzurlu anlar yaşayabilirsiniz.