Mobilemenu
Profile

Harry Potter Çekimlerine Ev Sahipliği Yapan 8 Yer

Harry Potter filmleri uzun yıllara yayılırken elbette birçok mekanda çekimler yapıldı. 10 yıl süren bu macerada çekilen toplam 8 filmde İngiltere ve İskoçya en çok ziyaret edilen ve stüdyoda da en çok canlandırılan yerlere ev sahipliği yaptı. Biz de o yerlerden 8 tanesini sizin için derledik.

Alnwick Kalesi, İngiltere

Hary Potter çekimlerine en çok ev sahipliği yapan İngiltere ile başlayalım. 11. yüzyılda inşa edilmiş olan Alnwick Kalesi, Harry ve arkadaşlarının Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda okendi süpürgelerini uçurmayı öğrendikleri yer olarak hafızalarda. Kale ayrıca Harry'nin Quidditch'in kurallarını öğrendiği yerlerde de kullanıldı.

Jacobite, İskoçya

Hogwarts Express'te biletinizi ayırtın! Bu tren Fort William'dan Mallaig'e doğru ilerliyor ve sizi “Hogwarts Köprüsü” ne götürüyor. İskoçya’nın Jacobite bölgesinde bulunan alanlar, eğer filmi izlediyseniz size oldukça tanıdık gelecek. Başta da tren yolculuğu elbette.

Black Park, İngiltere

Seri boyunca farklı sahnelere ev sahipliği yapan Black Park en çok ilk iki filmde Yasak Orman'daki Hagrid’in kulübesinin yeri olarak hatırlanabilir. Bunun dışında özellikle Ateş Kadehi’nde birçok kilit sahne yine bu parkta çekilmişti. Black Park’ın en önemli özelliği ise her Harry Potter filminde en az bir kere gözükmesi. Bölge çekimler dışında yürüyüş yapmak isteyenlere de sık sık ev sahipliği yapıyor.

Goathland İstasyonu, İngiltere

Goathland İstasyonu’nda şu an bir zil çalmasa da filmde burayı oldukça kalabalık görüyorduk. Çünkü Warner Bros istasyonun mimarisinin tamamını alıp stüdyoda Hogsmeade İstasyonu'na dönüştürdü. Bu büyüleyici istasyon, öğrencilerin dünyadaki en iyi büyücülük okulu olan Hogwarts’a doğru hareket etmek için yola çıktıkları ilk istasyon olarak da biliniyor.

Glencoe, İskoçya

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'ndan gelen açıkalan sahnelerin çoğuna ev sahipliği yapan Glencoe İskoçya’da bulunuyor. Setler artık tamamen kaldırılmış olsa da, Glencoe, Hagrid’in Kulübesi ve Bridge to Nowhere’e ev sahipliği yapmıştı. Harry Potter hayranlarının da en çok ziyaret ettiği yerlerin başında Glencoe geliyor.

Loch Shiel, İskoçya

Yine İskoçya’dayız. Loch Shiel, Hogwarts’ta kullanılan iki muhteşem gölden biriydi. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı bu gölü en çok gördüğümüz film. Ama onu en çokHarry Potter ve Melez Prens’in finalinden hatırlıyoruz. Filmi izleyen birçok hayran “böyle bir güzellik gerçekten var mı?” diye sormuştu. Gerçekten de varmış. Göle ulaşmak biraz meşakkatli olsa da varınca “buna değermiş” dedirttiğini de belirtelim.

Czocha Kalesi, Polonya

Filmlerin çekimlerine İngiltere ve İskoçya dışında nadir de olsa ev sahipliği yapan ülkeler var. Onlardan biri ise Polonya. Sihirbazlık Okulu filmde, bir cadı ya da büyücü olma hayalin gerçekleşmesi için bu ortaçağ kalesini kullanmıştı. Polonyalılar bu kalenin etinden ve sütünden de yararlanmış ve filmin hayranları için kalede büyücülük dersleri ya da cadılardan korunma yöntemleri gibi derslerin de olduğu bir gezi paketi hazırlamış.

Steall Şelalesi, İskoçya

Bu muhteşem şelale, İngiltere'deki en yüksek ikinci şelale ama tek özelliği bu değil. Aynı zamanda Harry'nin, Harry Potter ve Ateş Kadehi'nde bir sahnede Hungarian Horntail ile mücadele ettiği Triwizard Turnuvası'nın da yeriydi.