Mobilemenu
Profile

Havacılık Tarihinin En Gizemli 5 Olayı

Pan Am 7 - 1957

Pan American World Airways'in Pan Am Flight 7 uçağı, San Francisco'dan kalkmasının ardından Hawaii'ye uğramalıydı ama hiç uğramadı. Çünkü uçak, 8 Kasım 1957’de San Francisco'dan ayrıldıktan kısa süre sonra hiçbir iz bırakmadan ortadan kayboldu. Kuleden uçağa yapılan anonslardan hiçbir zaman cevap alınamadı.

Uçak 44 kişiyi taşıyordu ve uçaktaki tüm insanlar öldü. 14 Kasım 1957'de ABD Deniz Kuvvetleri'nden araştırma ekipleri uzun süren bir araştırmanın ardından, can yelekleri ve suda yüzen enkaz parçalarını buldu. Uçağın düşme nedeni, toplanan cisimlerden ve enkaz parçalarının bulunmasından sonra bile tespit edilmedi. Uçaktaki yolcuların çoğunun cenazesine bugün bile ulaşılabilmiş değil.

Varig Boeing 707-323C, - 1979

Brezilya havayollarının kargo uçakları, Tokyo Narita Uluslararası Havalimanı'ndan Rio de Janeiro'ya giderken esrarengiz bir şekilde kayboldu.

6 kişilik mürettebat taşıyan uçak ile irtibat kalkıştan 30 dakika sonra kesilmişti. Bu havacılık gizeminin ilginç tarafı ise uçakta milyonlarca dolarlık tabloların bulunmasıydı. Sahip olduğu servet değerinde tablolarla ortadan yok olan uçak ile yapılan tüm araştırmalara rağmen ne bir enkaz ne de bir insana ulaşılamadı.

En çok ortaya atılan teori ise kabin basıncının düşmesiyle uçağın patladığı ve toza dönüştüğü şeklinde. Komplo teorisyenleri ise uçağın bir dolandırıcılık şebekesi tarafından bir yere indirildiği ve bu olayın mürettebatın da içinde olduğu bir hırsızlık olduğunu söylüyor.

Flight 19– 1945

Flight 19, 5 Aralık 1945'te bugün Bermuda Şeytan Üçgeni diye bildiğimiz yerde kayboldu. Askeri personele sahip toplamda 14 mürettebatı bulunan uçağa ne olduğu bugün bile bilinmiyor.

Uçuşun gizemli kayboluşuyla ilgili çeşitli teoriler ortaya konmuştur. Bu olayla ilgili en sıra dışı ayrıntı ise Flight 19’u arayan bir kurtarma ekibinin de Bermuda Şeytan Üçgeni yakınlarında düşüp ortadan kaybolması. Günümüze kadar gelen ve kimsenin uğramak istemediği yer kabul edilen Bermuda Şeytan Üçgeni efsanesi de tam bu tarihlerde ve bu olay sonrası ortaya çıkmıştı zaten.

Boeing 727-223 - 2003

Boeing 727-223, 25 Mayıs 2003'te ortadan kayboldu. Bu ani kaybolma, FBI ve CIA’in uçaklar için dünya çapında arama yapmasına neden olacak kadar büyüdü ama bir sonuca ulaşılamadı.

Bu uçağın Angola'daki Quatro de Fevereiro Havaalanı'ndan kaçırıldığı iddia ediliyor. Uçuşta iki mürettebat vardı ve nerede oldukları hala bilinmiyor. Olay gününde iki personelin uçağa bindikleri biliniyordu. Amerikalı pilot Ben Charles Padilla ve ismi bilinmeyen bir mekaniker.

Uçak aniden piste çıktı ve hiçbir irtibata geçmeden havalanıp Atlas okyanusuna doğru hareket etmeye başladı. Uçuş başladığında iletişim kanalları, transponder ve ışıklar kapatıldı. Olaydan sonra ne iki adam ne de uçak bir daha ortaya çıkmadı.

Malezya Uçağı, MH370 - 2014

Ülkemizde de gündemi epey meşgul eden havacılık tarihinin en büyük gizemi ile listemizi tamamlayalım.

8 Mart 2014’te Malaysia Airlines'a MH370 sefer sayılı yolcu uçağı Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı ile Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı arasındaki uçuşu sırasında kayboldu. 227 yolcu ve 12 mürettebat ile toplamda 239 kişiyi taşıyan uçak ile irtibat Tayland Körfezi üzerindeyken bir haber alınamadı.

Uçağın kaybolduğunun kesinleşmesiyle Güney Çin Denizi ve Tayland Körfezi'nde üzerinde, ABD, Çin, Avustralya, Malezya, Singapur ve Tayland gibi ülkelerden katılan ekipler ortak arama ve kurtarma operasyonu gerçekleştirdi. Fakat arama yapılan bölgenin derinliği 5 bin metreyi buluyordu ve yılın büyük bölümünde kasırgalara ev sahipliği yapıyordu. 2 yıl süren çalışmaların ardından kaybolan uçağa ait bir parça Reunion adasında bulundu. 17 Ocak 2016 tarihinde ise arama çalışmalarına son verildi ve Malezya Uçağı büyük bir gizem olarak havacılık tarihindeki yerini aldı.