Mobilemenu
Profile

Gelecekten Bir Spor: Aquatic Hoverboard

Geleceğe Dönüş serisinin kahramanı Marty McFly 2015(!) yılına gittiğinde, sokakta ona sataşan çocuklardan kaçmak için kullandığı havalı uçan kaykayı (nam-ı diğer hoverboard) hatırlarsınız. Kendisi henüz tam olarak icat edilmiş olmasa da, bu kaykaydan alınan ilhamla değişik tasarımlar yapıldı. Örneğin, suyun üstünde McFly'ın uçan kaykayına benzer bir board'la uçma deneyimi yaşamak ister miydiniz? Eğer bu fikir size de ilginç geliyorsa, yazının devamına bir göz atın.

Fransız jet ski şampiyonu Franky Zapata'nın icadı olan aquatic hoverboard, aslında yine kendisinin 2011 yılında çıkardığı, jet-pack benzeri bir alet olan flyboard'un farklı bir versiyonu. Flyboard, üzerindeki motor ve hortum yardımıyla püskürttüğü suyun kuvvetiyle kullanıcıyı gökyüzüne fırlatıyordu; aquatic hoverboard ise sizi yukarı değil ileri itiyor!

Su sporlarını çok farklı bir seviyeye (biraz yukarı!) taşıyan aquatic hoverboard, kullanıcılarına uçmakla sörf yapmak arasında ya da Zapata'nın deyişiyle "havada snowboard yapmak gibi" farklı bir deneyim yaşatıyor. Aquatic hoverboard, saatte 40 kilometreye kadar hızlanabiliyor ve havada 8 metreye kadar yükselebiliyor.

PWC pompasına, 18 ya da 23 metrelik bir hortumla bağlı olan aquatic hoverboard, en az 4 metre derinliğindeki bir gölde veya açık denizde kullanılabiliyor. 

Flyboard ve hoverboard setini alanların en az 1 saatlik bir profesyonel eğitim ile, bu aracı nasıl kontrol edeceklerini ve güvenliklerini nasıl sağlayacaklarını öğrenmeleri gerekiyor.

Hoverboard'unuzu aldıktan sonra havada dönüş veya salto gibi numaralar yapabilir, kendinizi Geleceğe Dönüş'ün 2015'inde gibi hissedebilirsiniz! Hoverboard kullanacakların en az 16 yaşında olmaları öneriliyor, ancak bir kilo kısıtlaması yok. Yine de, 109 kilonun üzerindekilerin "tatmin edici bir tecrübe" yaşayamayabileceği ifade ediliyor...

Hoverboard'un mucidi Zapata, Geleceğe Dönüş serisinin büyük bir hayranı olduğunu belirtiyor. Zapata, ekstrem sporlara olan tutkusu ile sinema sevgisini bir araya getirmek için harika bir fırsat olduğunu düşünerek işe koyulmuş. Zapata'nın, McFly'ın aquatic hoverboard'u seveceğine dair hiç şüphesi yok: "Umarım bir gün beni arar ve hoverboard'u birlikte deneriz," diyor.

6 bin dolar gibi bir fiyatı olan hoverboard'u kullanabilmek için elbette bir jet-ski'ye de ihtiyacınız var. Bunun dışında, hoverboard’da en önemli şey denge. Ancak Zapata'ya göre bunu öğrenmek sadece "birkaç dakikalık" bir iş.