Mobilemenu
Profile

Havalara Uçuran Sihirli Bir Yastık: Blob Jump!

Hava yastıkları… Arabalarda kaza anında sürücü ve diğer yolcuları korumak için kullanılan bu sistemin ileride bir gün binlerce insanı eğlendireceğini hayal edebilir miydiniz? Eğlence merkezli su sporları tesislerinde yaygın olarak yapılan “blob jump”: Hava yastığının ucuna oturmuş bir kişinin, diğer uçtan yastığa atlayan arkadaşının veya atılan bir çeşit ağırlığın etkisiyle havalanarak suya düşmesi ile yapılıyor. Her zaman merak uyandıran bir eylem olan uçma hissini birkaç saniye olsa da tadabileceğiniz bu eğlenceli olay serinletici ve eğlenceli bir şekilde de sona eriyor.

Blob jump ilk olarak 1970’li yıllarda Texas’taki Camp Longhorn adındaki yaz kampında yapılmıştı.  Bu çılgınlık, bir kamptan diğerine bir salgın hastalık hızıyla yayıldı ve günümüzde blob jump turnuvaları bile düzenlenir hale geldi. Bu turnuvaların ilki 2011 yılında, “Blobbing Battle’’ ismi altında Avusturya’da düzenlendi. Takımların iki atlayıcı ve bir blob’cudan oluştuğu bu turnuvalarda değerlendirme ise jüri kanaati ve uçuşun yükseklik seviyesine göre yapılıyor.

Guinness Dünya Rekorlar kitabına giren en yüksek atlayış ise 7 Haziran 2012 tarihinde 22 metre ile Alman üçlü Christian "Elvis" Guth, Christian von Cranach ve Patrik Baumann tarafından Hamburg’ta kırıldı. Rekabeti seven ve “Ben daha iyi uçarım" diyen varsa tutmayalım!

Plajlarda; jet-ski, banana, parasailing gibi su aktivitelerinden sonraki en son macera arayışı blob jumping’in diğer su sporlarına göre en keyifli ve en kolayı olduğunu söylemek mümkün. Yapmanız gereken tek şey yastığın ucuna gidip rahatça arkanıza yaslanmanız. İyi uçuşlar!