Mobilemenu
Profile

"Hayalet Kasabasına" Dönüşen 6 Yer

Hayalet kasabalar her zaman ilgi çekici bir konu olmuştur. Onların varoluşları pek çok soruyu gündeme getiriyor, ilk etapta, niçin terk edildiler? Onları çevreleyen gizem ve tehlike, görmezden gelemeyeceğimiz bir merak ve entrika duygusu yaratır. Pek çok hayalet kasaba, ziyaret etmek için tamamen güvenli ve büyük olasılıkla sıkıcı olsa da, içimizdeki korkuyu da hiç yenemeyiz. Eğer siz de aynı durumdaysanız ama merak duygunuz yine de ağır basıyorsa bu 6 hayalet kasabaya bir göz atın. Kim bilir belki bir gün aralarından birine yolunuz düşer.

Isla De Las Munecas, Meksika

Sahip olduğu her şeyi geride bırakan Don Julian Santana, Teshuilo Gölü'nde bir adaya taşındı. Daha sonra başına bir felaket geldi ve kızı bir gün gölde boğuldu. Kızının hatırasını onurlandırmak için adanın her yerine bez bebekler astı ve bölgeyi terk etti. Ada sakinleri bez bebeklerin geceleri hayalete dönüştüğünü iddia edip adayı terk etti. O gün bugündür bu efsaneye inanan herkes adaya gidip her yere bez bebekler asıyor ve ortaya oldukça ürkütücü bir görüntü çıkıyor.

Centralia, Pennsylvania

Centralia benzeri bir başka hayalet kasaba bulmak oldukça zordur. 1000 kişiye ev sahipliği yaptıktan sonra, artık terk edilmiş olan Centralia, 1962 yılında büyük bir yangın geçirir. Toprağın üstündeki yangın sönse de, kentin yer altındaki çöpleri de alev almıştı ve yangın daha da büyümüştü. Bölge terk edildikten sonra “yaşamak için riskli” ilan edildi ve 250 yıl boyunca benzer bir felaketin yaşanabileceği korkusuyla karantina altına alınmasına karar verildi. Elbette bu durum bilmsel olandan ziyade metafizik bazı şeylere de yoruldu.

Port Arthur, Tazmanya

Avustralya'daki en sert hapishane olarak kabul edilen Tazmanya'daki Port Arthur 1833'te inşa edilmiş, ancak 1877'de terk edilmişti. Port Arthur’un hayaletler tarafından ele geçirildiğini düşünen birçok işgalci de yavaş yavaş yıllar içinde bölgeyi terk etmeye başlamıştı. Port Arthur’un adı yıllarca çeşitli sebeplerle “lanetli” olarak anıldıktan sonra 1996 yılında yaşanan bir olay bu söylentilerin üstüne tuz biber ekti. 

Avustralya tarihinin en büyük katliamlardan biri 1996 yılında gerçekleşmişti. Bir adam 35 kişinin ölümüne ve 23 kişinin de yaralanmasına neden olan bir cinnet getirmiş  ve olay da Port Arthur’da gerçekleşmişti. Port Arthur bu olaydan sonra daha da korkulan bir yer haline geldi. 

Boston Mills, Ohio

Bazıları tarafından “Hell Town” olarak da adlandırılan Boston Mills, şeytani kültler, seri katiller ve ormanda dolaşan çocukların ruhları da dahil olmak üzere bir takım efsaneler ve doğaüstü olaylarla anılıyor. 1806'da kurulan şehir sonraki yıllarda tamamen bir Milli Park haline getirilmiş. Bunda kasabanın bir sebeple terk edilmesinin de etkisi vardı elbette. Buna ek olarak, 1985 yılında, yaşanan bir kimyasal sızıntı Boston Mills’in kötü şöhretini biraz daha artırdı.

Humberstone, Şili

Humberstone, bir zamanlar Şili’nin en popüler maden kasabalarından biriydi. Saltpeter (Sodyum Nitrat) için en büyük kaynağı sağlayan kasaba bugün, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunuyor. Bir zamanlar en büyük gelir kaynağı olan madenler zamanla kasabanın suyunu ve tüm doğasını değiştirince halk da kasabayı terk etmiş. Bunun bir ceza ya da kasabaya musallat olan ruhlardan kaynaklandığını söyleyenler de olmuş elbette. Bugün Humberstone, Atacama Çölü’nün de etkisiyle yavaş yavaş paslanmakta ve parçalanmaktadır.

Pripyat, Ukrayna

Pripyat, 1986'da yaşanan Çernobil felaketi sırasında olay yerine en yakın şehir olmanın şanssızlığını yaşadı.

49.000 kişilik bir nüfusun bölgeyi terk etmesiyle tam bir hayalet şehire dönüşen Pripyat daha sonra yavaş yavaş tekrar doğa tarafından ele geçirildi ve felaketin izleri devam etse de yemyeşil bir orman tarafından örtüldü.