Mobilemenu
Profile

Hayaller ve Gerçekler: BMX

Instagram, hayatımızı olduğundan daha güzel gösterme çabamızın en popüler sonuçlarından biri. Her gün neredeyse yediğimiz, içtiğimiz her şeyi, gittiğimiz gördüğümüz her yeri ya da ziyaret ettiğimiz tüm mekanları filtreleyerek paylaşıyor ve hayatlarımızı güzelmiş gibi göstermeye çalışıyoruz. Elbette bu genellemeye herkes dahil değil. Platformu çok daha verimli kullanan ve sahiden takip etme isteği yaratan yaratıcı insanlar da var.

Bisiklet konusunda da harika paylaşımlar yapan ve daha önce Advenport’ta değindiğimiz profesyonel sporcular var. Ama bir de bu işle henüz amatör olarak ilgilenen ve olanları gerçeklikten biraz daha farklı sunmaya çalışan BMX sevdalıları da var.

Onlar her ne kadar çoğu zaman en iyi anlarını paylaşsalar da gerçek hiç öyle değil. Biz de yarı araştırmacı gazetecilik yaparak gerçek BMX ile hayallerdeki BMX’i karşılaştıran bir derleme yaptık.

Bisikletim ne kadar cool değil mi?

Bisikletinin en cool halini en cool mekanda yakalamaya çalışan bu bisikletsever şahane bir fotoğraf paylaşarak adeta özendirmiş. Peki, gerçek öyle mi hakikaten?

Evet, her ne kadar günlük hayatta şahane mekanlar bulsak da, evimize döndüğümüzde eğer güvenilir bir yerde de yaşamıyorsak ister istemez bisikleti de eve alırız. Ortaya da böyle mutfakta tutulan bisikletler çıkabilir. Ne yapalım, hayat acı.

Dirt Riding’in gerçek yüzü

Burada da bisiklet dünyasının ekstrem isimlerinin gözdesi olan bir Dirt Riding karesine şahit oluyoruz. Bakınca insanın bisikletine atlayıp atraksiyona dalası geliyor değil mi? Ama biraz dikkatli olun çünkü gerçek hayatta Dirt Riding için arazisini kullanacağınız insanlar pek anlayışlı olmayabilir.

Evet, olur da bisikletinize atlayıp bu tip bir adamın arazisine dalarsanız – ki bu tip adamların sayısı ülkemizde de epey fazla- sıkıntılar yaşayabilirsiniz. O yüzden siz siz olun Instagram güzelliklerinden gaza gelip kendi hayatınızı tehlikeye atmayın.

Biraz da caddelerde poz verelim…

Kriss Kyle hiç kuşkusuz BMX ile ilgilenen birçok insanın hayran olduğu isimlerden biri. Bu pozu da gayet cool. Ama siz gerçek hayatta böyle bir şeye kalkışırsanız hiç de cool bir sonuç ortaya çıkmayacağını tahmin edebilirsiniz.

Gerçek hayatta sen ben Kriss’e özenip caddelerde bir poz vermeye çalışsak sonuç buna yakın olurdu şüphesiz. Instagram her şeyi kusursuz göstermek konusunda uzman, ama biz hakikatte epey kusurlu canlılarız. O yüzden fazla kasmayıp biraz da işin eğlencesini çıkarmaya bakalım.

Kar altında BMX mi?

Kar Instagram’ın en sevdiği şeydir. Mesela İstanbul’a bile iki gün kar yağsa sadece o iki günde ortama iki milyon karlı fotoğraf düşer. Burada da güzel bir kar manzarası eşliğinde şahane bir bisiklet görüyoruz. Peki, aynısını sen ben yapsak?

Sıradan bir BMX severin vereceği karlı poz da bu olurdu muhtemelen. Başarısız bir kardan adam girişimi ve biraz daha ucuz bir bisiklet.

Caddelerin kralı olmak istiyorum!

BMX’in anavatanı elbette sokaklardır. Gruplar halinde  gezen ve oldukça sert görünen bu çocuklara arada İstanbul’da da rastlıyoruz. Ama insan “yau bu caddelerden hiç mi araç geçmiyor, bu ne rahatlık?” diye düşünüyor.

Gerçek hayatta ise özellikle büyük bir şehirde böylesi boş bir cadde bulmak imkansızdır. Instagram büyülü dünyasında bizi yine hayallere sürüklemiş ve biz aniden duran bir otobüsün yolu tıkadığı trafikte kalakalmışızdır. Pencereden bakıp BMX’çi arasak da tabii ki göremeyeceğizdir.