Mobilemenu
Profile

Hayatınızı Değiştirecek 5 Mistik Trekking Rotası

Kumano Rotası, Japonya

Osaka’nın güneyinde bulunan Kii dağlarında yer alan Kumano antik rotası size muhteşem manzarasıyla günler hatta haftalarca yürüyebileceğiniz bir parkur vadediyor.

Bu rota dini amaçlı da kullanılan ve diğer adıyla hac yolu olarak da anılan bir yer. Mistik bir tarafı da olan bu yolculukta hem bir doğa sporunu tecrübe edebilir hem de başka kültürleri tanıma şansı yakalayabilirsiniz. İspanya’daki Camino de Santiago ile birlikte UNESCO tarafından kabul edilen iki hac yolundan biri olan bölge özellikle ilkbahar ve sonbaharda turistlerin ve doğa sporu tutkunlarının akınına uğruyor.

Kailash Dağı Rotası, Tibet

Tibet özellikle dini turizmde sıkça tercih edilen merkezlerden biri. Yıllardır bir siyasi krizin ortasında bulunan ve köklü Budizm kültürü nedeniyle dünyanın ortak mirası kabul edilen bölge şu sıra trekking severlerin de gözdeleri arasında.

10.000 yıldan fazla bir süredir bir ibadethane olarak kullanıldığı düşünülen Kailash dağındaki tapınağa her yıl milyonlarca turistin yanında birçok doğa sporu tutkunu da yolunu düşürüyor. Tam 52 kilometre süren hac yolu rotası mükemmel doğası ve tarihi eserlerle süslü parkuruyla size tarihle iç içe bir spor yapma keyfi sunuyor. Yolun sonunda ise sizi etrafında 108 tur atarsanız nirvanaya ulaşılacağına inanılan mistik bir yer bekliyor olacak.

Bölgeyi tanıyanlar hem hava koşulları hem de diğer şartlar açısından en uygun ayların Nisan ve Eylül olduğunu söylüyor.

Camino de Santiago, İspanya

James'in Yolu olarak da bilinen Camino de Santiago, İspanya'daki Santiago de Compostela katedraline götüren popüler bir trekking rotası.

Yaklaşık 700 kilometre süren rotanın sona erdiği katedralde havari St. James'in mezarı olduğuna inanılıyor ve bu yüzden de epey insan tarafından ziyaret ediliyor.

Katedral yolları özel olarak korunuyor ve buraya çıkan birçok farlı rota var. Bu rotalar uzunluk bakımından bir haftadan bir aya kadar sürebiliyor. Eğer uzun bir trekking yolculuğuna niyetiyseniz yolunuza çıkan tabelalar size yardımcı oluyor.  Küçük kasabalar ve yol üstü restoranları size gayet iyi davranan yerel halk tarafından özenle hazırlanmış. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında yoğunlaşan ilgi hem turistleri hem de trekking insanlarını bölgede bir araya getiriyor.

Croagh Patrick, İrlanda

Tam 765 metre yüksekliğindeki Aziz Patrick dağı ilk bakışta her yıl milyonlarca turistin ziyaret etmesi için hiçbir anlamlı gerekçe barındırmıyor. Ama bu hem dik hem de zorlayıcı parkurun sonunda eğer zirveye ulaşırsanız sizi hem mükemmel bir manzara hem de Aziz Patrick’in yaklaşık bin yıldan beri orada duran heykeli karşılıyor.

Aslında sadece birkaç saat süren bir trekking rotası olduğu için bu parkur çok zorlu gözükmese de hem değişen basınç farkı hem de bir yerden sonra bütünüyle tırmanışa dönüşen yolculuk amatörler için zorlaşabiliyor.

Ama parkuru tamamladığınız halde “ben biraz daha yürürüm” derseniz sizi ayrıca yaklaşık 60 kilometrelik daha kolay bir rotaya davet edebiliriz. Nisan ve Eylül aylarında sıkça ziyaret edilen bölgeyi hacı olmak isteyenler ise Temmuz-Ağustos arasında ziyaret ediyor.

Char Dham, Hindistan

Char Dham ismi Himalayalar’ın dibindeki Uttaranchal eyaletindeki dört hac bölgesine atıfta bulunuyor.

Bu dört bölge hayatlarında en az bir kez onları ziyaret etmeyi amaçlayan Hindular için oldukça önemli ve bir nevi hac işlevi görüyor.

Ama siz Hindu kültürü ya da dini ile ilgilenmeseniz de, ülkenin doğal güzelliğini tecrübe etmek için bu mükemmel rotayı trekking yaparak takip edebilirsiniz.

Yılda 250.000'den fazla ziyaretçinin ziyaret ettiği bu rotalar Haridwar kasabasından başlayıp, Uttaranchal'ın başkenti Dehra Duhn'da sona eriyor. Otantik ve mistik bir doğa sporu tecrübesi için ideal olan bu rotalar için en uygun dönem Mayıs-Haziran ayları.