Mobilemenu
Profile

Hayatınızı Değiştirecek 8 Hiking Rotası

Gezilecek pek çok rota, görülmesi gereken sonsuz manzara var ama hepsine ömür yetmez. Bu yüzden epeyce eleme yapmak gerekiyor. Eğer nerelerde hiking yapmanız gerektiğinden emin değilseniz, işte size birkaç öneri…

1. Camino de Santiago, İspanya

Camino de Santiago ya da St. James Yolu, yazar Paula Coelho ve ünlü aktris Shirley MacLaine’in de yürüdüğü ve anılarını yazdığı bir yol olması sebebiyle oldukça popüler. Pireneler aracılığıyla İspanya ile Fransa’yı birbirine bağlayan bu bölge, UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiş. Aziz Yakup Tapınağı’nı arayan hacıların, orta çağdan beri bu yolda yürüdüğü rivayet edilir. Hacı olmak için değilse bile, müthiş manzara ve tarihi yapıları görmek istiyorsanız bu rotayı yürümelisiniz.

2. Langtang Vadisi, Nepal

Nepal’in doğasının ne kadar harika olduğunu anlatmaya gerek yok. Dünyanın en yüksek zirvesi olan Everest de burada olduğuna göre, bu bölge trekking için ideal. Eğer Everest’e tırmanmak biraz fazla diye düşünüyorsanız, Langtang Vadisi orta seviyedeki tırmanışçılar için de uygun. Eşsiz manzarayı seyretmek için çoğu yere yürüyerek ulaşabilir, alçak seviyelerdeki buzulları seyredebilirsiniz.

3. Trans-Sierra Yolu – Whitney Dağı, Kaliforniya

ABD’de yaşanabilecek bir hiking macerası arıyorsanız, Trans-Sierra rotası ile sırt çantanızı alığ Whitney Dağı’na giden engebeli yollara yollara düşebilirsiniz. Sierra Nevada Sıradağları'na dahil olan Whitney Dağı’na ulaşmak için, Sequoia Ulusal Parkı’ndan geçeceksiniz. Bu arada Great Western Divide’ı Colby Geçidi’nden geçmeyi, muazzam Kern Nehri Kanyonu'nu ve çam ormanlarını görmeyi unutmayın.

4. Alternatif Ancascocha Yolu (İnka Yolu), Peru

Peru'da yer alan İnka Yolu çok tercih edilen popüler bir rota. Ancak siz uzak bir rota ile ilgileniyorsanız, yalnızca birkaç şirket tarafından hizmet sunulan Alternatif Ancascocha Yolu’nu düşünün. Bazen Süper veya Gizli İnka Yolu da denilen bu rotada klasik İnka Yolu dışında, And Dağları’nın harikulade manzarası eşliğinde yıkıntılar ve berrak göller arasında seyahat edebilirsiniz.

5. Ay Dağları, Uganda

Afrika’da hiking dersek, aklınıza ilk olarak Kilimanjaro Dağı gelebilir. Ancak Uganda'da daha az bilinen gizli bir cevher ise Rwenzori Dağları, ya da diğer bir deyişle Ay Dağları. 5 bin metre ile kıtadaki en yüksek zirveyi oluşturan bu dağ sırası, önceleri Nil'in kaynağı olarak düşünülmüştü. Manzarada neler var diye sorarsanız; vadiler, çeşitli bitki örtüsü, buzullar, hatta filler diyebiliriz.

6. Büyük Kanyon, Arizona

Büyük Kanyon'un yıllık 5 milyon yıllık ziyaretçisinin küçük bir kısmı, dört ila altı gün arasında süren bu destansı yolculuğa çıkıyor. Klasik rotanın dışına çıkmanın en güzel yanı ise dünyanın harikalarından olan bu oluşumlarla daha yakından vakit geçirebilmek olsa gerek.

Bright Angel yoluna bağlanmadan ve South Rim'e doğru ve Colorado Nehrine doğru tırmanmadan önce, North Rim'deki Kuzey Kaibab yolundan başlayabilirsiniz. Milyonlarca yıllık jeolojik geçmişi açığa çıkaran etkileyici kırmızı kaya oluşumlarının ve katmanlarının muhteşem manzarası eşliğindeki tırmanış fikri epey cazip.

7. Petra Yolu, Ürdün

Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasında yer alan Petra Antik Kenti’ne varan bu rotada her seviyeye uygun bir seçenek mevcut. Ortadoğu'daki en iyi hiking rotalarından biri olarak kabul edilen bu görkemli gezi ile kayalık araziler, etkileyici tapınaklar ve pembe kumtaşı kayalıklarına oyulmuş mezarlar arasında yürüyeceksiniz. 6 günlük bir yolculuk ile Dana Doğa Koruma Alanı’na ulaşacak, çölden ve Bedevilerin göç yolundan geçerek Petra’ya ulaşacaksınız.

8. Dagala Bin Göller Yolu, Bhutan

Zengin Budist kültür mirasına sahip Bhutan’da hem yerel kültürel öğeleri hem de doğal güzellikleri keşfetmenizi sağlayacak hiking seçenekleri bulunuyor. Paro’da başlayan Dagala gezintisi el değmemiş ormanlara ve en ücra köylere ulaştırıyor. Himalaya’daki 5 günlük yürüyüşünüz sırasında ünlü Paro Taktsang (Kaplanın İni) Manastırı’nı da ziyaret edebilirsiniz. Bu gözlerden ırak gezinti sırasında egzotik kuşlar, baharda açan çiçekler, yüksek irtifadaki göller ve Bhutan, Sikkim ve Nepal’deki dağların manzarası ile büyülenebilirsiniz.