Mobilemenu
Profile

Hayatta Kalma Uzmanı: Ian McIntosh

Ian McIntosh, bugün dünyanın yaşayan en mucizevî insanı olarak tanınıyor. Hayatta kalma konusunda bugüne kadar birçok hikâyeye tanık olmuşsunuzdur. Ama eğer hâlâ duymadıysanız hazır olun; çünkü McIntosh’un macerası tarihin en acayip hikâyelerinden birine ev sahipliği yapıyor.

McIntosh bir kayakçı ve 6 yaşından beri pistlerde boy gösteriyor. Bugüne kadar dünyanın en zorlu yamaçlarından atlayarak kayak yapan Kanadalı kayakçı dünyanın gündemine ise geçtiğimiz günlerde Alaska’da karıştığı bir kazadan sonra geldi.

Neocola Dağları’nda, ABD merkezli aksiyon sporları firması Teton Gravity Research’ün bir etkinliği sırasında dik yamaçtan aşağı kaymaya başlayan McIntosh, bir çukura takılıp dengesini kaybedince tam 500 metre boyunca taklalar atarak ilerledi. Mucizevi olan ise bu kazadan sadece iki parmağını kırarak kurtulması.

Onu şimdiden kutsanmış kişi ilan edenler, beklenen Mesih olduğunu savunanlar hatta dünyanın en şanslı insanı olduğu için bahis tüyosu isteyenler bile var.

Peki, 34 yaşındaki Kanadalı kayakçı nasıl hayatta kaldı?

Hem McIntosh hem de uzmanlar bu mucizenin gerçekleşmesinin en büyük sebebini şöyle açıklıyor: Çok iyi düştü!

Evet, McIntosh kayak malzemeleri paramparça olmuş bir şekilde tam bir dakika boyunca sürüklenirken, hava yastığını açmayı başardı ve her bir taklada boyun incinmesi ve kafa travmalarına karşı kendini korumayı başardı. Bir dakikanın sonunda durduğunda ise ağzından duyulan cümle bir ikilemeden ibaretti: Ben iyiyim, ben iyiyim.

Dünyaya yayılan görüntüleri helikopterden kameralara kaydeden Todd Jones ise düşüncelerini şöyle aktarıyor: “Sanırım bu hayatımda gördüğüm en korkunç şeydi. Gerçekten uzun sürdü. Oturduğum yerde çakılıp onun için endişelenmekten başka yapabileceğim bir şey yoktu. Bir ara 'aman tanrım hiç durmayacak!' diye düşündüğümü de hatırlıyorum. Umarım bir daha hayatım boyunca böyle bir şeye şahit olmam.”

Olay o kadar büyüdü ki, konuyla ilgili görüş almak için Hollywood’un ünlü özel efekt yapımcısı Kevin Scott’a da görüşleri soruldu. Scott, görüntüleri izledikten sonra gözlüğünü çıkartıp bir süre durdu ve ardından konuşmaya başladı “Bu adam hayatta kalmak için doğru yapılması gereken ne varsa harfiyen yapmış. Video bittiğinde hemen download edip arşivime alacağım. Oyuncular ya da dublörlerle çalışırken onlara bu görüntüleri izletip kendilerini korumak için yapabilecekleri her şeyin bu bir dakikada saklı olduğunu söyleyeceğim.”

Peki, herkes konuştu ama kahramanımız ne diyor?

Kaza sonrası toparlandıktan sonra görüntüleri tekrar izleyen McIntosh, “Evet, bu benim için hafta sonu gidilen bir piknik eğlencesi gibi değildi. Epey kritikti. Yuvarlanırken kendimi dev bir canavar zannettim. Aslında nefes alamıyordum. Kendimi bir çamaşır makinesine girmiş ve çıkamıyormuş gibi hissettim” diyor Kanadalı kayakçı.

McIntosh’un yeni lakabı: Düşen Adam. “Yolda, sokakta herkes bana böyle sesleniyor artık. Gülüyorum hep ama olayın bundan biraz daha ciddi olduğunu fark etmeleri iyi olurdu” diyor McIntosh ve biraz kırgın ama kahkahasına ara vermeden devam ediyor “Bu en azından iyi bir kayakçı olduğumu göstermek için iyi bir fırsat oldu. Ama yani... Düşüyorum sonuçta. İzlemek eğlenceli oluyor ama orada bir felaket var yahu!”

Ian McIntosh bir felakete dönüşmesi gereken hikâyenin hayatta kalan kahramanı oldu. Görünen o ki, onun görüntüleri uzun yıllar daha hayatta kalma dersi olarak gösterilecek.