Mobilemenu
Profile

Haydi Strava’yla Resim Yapmaya!

Strava’yı hangi amaçla kullanıyorsunuz? Antrenman temponuzu kontrol etmek? Ne kadar efor sarf ettiğinizi ölçebilmek? Belirlenmiş segmentlerde dereceler yapıp KOM (King of Mountain unvanı) kapabilmek? Yeni yol arkadaşları edinip grup sürüşleriyle performansınız artırmak? Evet, zaten çoğu bisikletçi ve koşucu da bu ve benzeri amaçlar için bu uygulamayı tercih ediyor. Ama hepsi değil! Bazı amatör sporcular Strava’nın efor çizgilerini resim yapmak için kullanmayı başarıyor! Tabii henüz bir Mona Lisa çıkartabilen olmadı ama güzel bir denizkızı, detaylı bir zürafa, Star Wars karakterleri Darth Vader ve Yoda, karizmatik bir Şükran Günü hindisi, sevimli bir midilli çiziktirmeyi başaranlar var. Anlayamadınız mı? O zaman yavaş yavaş anlatmayı deneyelim!

Kanadalı bisikletçi Stephen Lund, “Strava Art” adını alan spor/sanatın en üretken isimlerinden biri. Her gün ortalama 70 kilometre pedal çeviriyor ve bunun başka bir açıdan kalıcı olmasını istiyor. “İlk olarak yeni yıl mesajımı bisikletimle yazmıştım” diyor Lund. “Happy 2015!” dileklerini yaşadığı şehir Victoria’nın sokaklarında pedal çevirerek yazmayı başarmış. “Yılın ilk gününün sabahında, henüz şafak sökmeden evden çıktım ve bunu yaptım. Gerçi ünlem pek olmadı ama yine de oldukça beğeni topladı” diyen Lund, kudos’ları (Strava kullanıcılarının beğeni ikonu) toplayınca devamını getirmeye karar vermiş.

Lund, 1 Ocak 2015’ten Mart 2016’ya kadar 22 bin 300’den fazla kilometre pedal çevirerek birçok GPS resmi yaptı. Başyapıtları arasında: Boynundaki beneklerine kadar detaylandırılmış bir zürafa, birkaç dişi eksik bir T-Rex, ışın kılıcıyla imzasını atan Darth Vader, Rio kentinin simgesi olan kollarını açmış İsa heykeli (Christ the Redeemer), biraz suratsız görünen ve Güç’e selam çakan Yoda, belki de gerçeğinden daha güzel bir Kraliçe Victoria, saklayacak hiçbir şeyi olmayan Davut heykeli ve Salish Denizi’nden çıkmış ama daha çok bir hippiye benzeyen denizkızı bulunuyor.

“Bu biraz gökyüzündeki bulutları bir şeylere benzetmek gibi” diyor Lund. “Şehir haritasını önünüze alıp, ne yapabileceğinizi düşünüp bunu onun üzerinde işlemelisiniz. Bunu yaparken tüm yolları birbirine bağlamak zorundasınız.” Sonrasında bunu Strava ya da başka bir GPS sistemi kullanıyorsanız onun üzerinde rota olarak işleyip pedal çevirmeye başlayabilirsiniz. Zaten Lund da “Bir bisikletiniz ve bir GPS’iniz varsa siz de bunu deneyebilir, keşfedebilir ve nelerin mümkün olduğunu görebilirsiniz” diyor. “Bu çok eğlenceli!” diye eklemeyi de unutmuyor.

Birçokları Stephen Lund’u “Dünyanın en iyi Strava sanatçısı” olarak görse de Kanadalı bisikletçi, bu “segmentte” yalnız değil. www.cylingweekly.co.uk adlı bisiklet sitesi 2014 yılında yine GPS ve Strava kullanarak sanatlarını sokaklarda icra edip dijital ortama nakşeden pedalşörlerin en iyi beş çalışmasını sergilemişti. O zamanlar Lund boşu boşuna pedal çeviriyordu! Salisbury’den David Taylor bir bisikletçi ve bir midilliyle listeye girerken bu icraatları için Lund’a göre çok daha fazla pedal çevirmiş. Lund, 30 ile 90 kilometre arasında bisiklet sürerek işi bitirse de Taylor bisikletçi resmi için 341, midillisi içinse 231 kilometre yol tepmiş.

Bir başka Strava kullanıcısı bisikletçi Chris Phipps ise İngiliz David Millar’ın 2012 Fransa Turu’ndaki 12’nci etabı kazanmasını onurlandırmış. Sadece 31,5 kilometrelik efor harcayarak az yolda çok iş yapmayı bilmiş. Listede bir de Murphy Mack isimli Amerikalı bisikletçinin kız arkadaşı Emily’ye 29 kilometrelik performansla yolladığı kalp ve evlilik teklifi var. Ama listenin en karizmatik figürü San Franciscolu dört bisikletçinin birlikte yaptıkları Şükrün Günü Hindisi adlı çalışma! Yaklaşık 85 kilometre ve dört saatten fazla sürede yapılan resmin en vurucu noktası tabii ki hindinin şapkası! Tüm bunlardan ne mi anladık? Boş durmayın bisiklete binin! İster resim yapın, ister sadece pedal çevirin ama selenizden hiç inmeyin…