Mobilemenu
Profile

Hem Tatil Hem Dalış Yapmak İsteyenlere 5 Öneri

Batık Dalışına Ne Dersiniz?

Eğer tatilinizde dalışa da yer ayırdıysanız önünüzde birçok seçenek var. Spesifik olarak batık dalışı yapmak ve bu dalış sürecinde hem keşif hem de macera yaşamak istiyorsanız size özel bazı önerilerimiz var.

Arkeologların sualtı çalışmaları ile ünlenen ve bir yerden sonra arkeologlar dışında birçok maceracının da ilgisini çeken batık dalışında çeşitli sebeplerden denizin dibine batmış gemi batıklarına ya da korunan tarihi eserlere göz atabiliyorsunuz.

Bu konuda en meşhur lokasyon ise elbette Mısır. Kızıldeniz’in altında yaklaşık 8 bin yıllık antik Mısır tarihinden olağanüstü eserlere tanık olabiliyorsunuz. Bilerek çıkartılmamış eserlerin yanında kendi kendinize de birçok batık keşfedip, başka dünyaların kapılarını açabilirsiniz.

Ülkemizde ise özel dalış kurslarına katılarak özellikle Bodrum’da tatilinizi geçirirken batık dalışı yapmanız da mümkün. Pınar-1 batığı bu noktada iyi bir tercih olacaktır.

Batık dalışına fazlasıyla meraklı olanlar için 10 öneri de burada!

 

İstediğiniz Kıyı Dalışı Olsun!

Dalış yapmak için teknelerle uzun uzun yolculuk yapıp açıklarda dalış yapmak istemiyorsanız pratik bir yöntem var: Kıyı dalışı.

Tüpünüzle, şnorkelinizle yavaş yavaş, yüze yüze ilerleyebileceğiniz ve kendi alanınızda birçok şey keşfedebileceğiniz dalış macerasında balıklarla arkadaşlık kurabilirsiniz. Ülkemiz sahillerinde doğal yaşama alanları çok iyi korunmadığı için bu tip dalış tatilleri için yapacağımız öneriler yurt dışından...

Karayipler’de yani kıyı dalışının başkentinde sıkı korunan kıyılarda yaşayacağınız deneyim unutulmaz olacaktır! Birçok farklı deniz canlısı eşliğinde okyanusu keşfedebileceğiniz diğer yer ise Hawaii. Bu iki lokasyon dünyada kıyı dalışı için en ideal bölgeler olarak biliniyor. Yolunuz düşerse ya da kıyı dalışı tutkunuysanız aklınızda bulunsun. Kıyı dalışı için fazla alternatif bulunmayan ülkemizde Saroz, kıyı dalışı için uygun bir lokasyon.

Ailecek Dalış Yapmak İsteyenler Buraya!

Eğer aile boyu bir tatile çıktıysanız ve yine de dalış yapmak istiyorsanız da bazı seçenekleriniz var. Hatta özellikle 8-10 yaş arası çocuklarınıza scuba diving öğretmeye kararlıysanız mutlaka bulunduğunuz tatil bölgesinde bir dalış kursuna gidin. Orada size ailecek dalış yapmanız için uygun imkanlar sağlanacaktır. Bilhassa da Ege'deki tatil beldelerinde.

Başlangıç olarak elbette kıyı dalışı ya da en basit haliyle şnorkelle dalış yapılabilir. Çocuklarınızı sualtının muhteşem dünyası ile tanıştırıp, onların hayatlarında vazgeçemeyecekleri bir tutkuya kavuşmalarına vesile olabilirsiniz.

Dünya üzerinde hem size hem de ailenize dalış keyfi yaşatacak yerlerin başında Endonezya’nın Wakatobi bölgesi geliyor. Yolunuz düşerse deneyebilirsiniz!

"Resif Dalışı Benim Olmazsa Olmazımdır" Diyenler?

Sıra geldi sualtındaki doğal güzellikleri keşfetmek için yapılan dalışlara. Güzel bir yaz tatiline milyonlarca küçük mercanın zaman içerisinde üst üste yerleşmesi ile meydana gelen resifleri görmeyi de eklemek istiyorsanız gidebileceğiniz pek çok yer var.

Sadece resif dalışı yapmak için kurulan özel merkezlerin dışında,  kendiniz de küçük keşifler yapabilirsiniz.  Resifler çoğunlukla tropikal denizlerde görülür; çünkü bir resifin oluşması için temiz bir su, bol güneş ışığı ve sıcak su etkili olur.

Dünyada bu şartları yerine getiren ve adeta bir resif cenneti olan Avustralya’daki Büyük Set Resifi bu işle ilgileniyorsanız mutlaka gitmeniz gereken bir yer. Ancak oralara kadar yorulmak istemiyorsanız Bodrum’da bulunan Büyük Resif'in de bu amaçla yapılan dalışların ana merkezi olduğunu söyleyelim. Bodrum’da geçireceğiniz bir tatile resif dalışı da eklemek güzel olmaz mı?

Mağara Dalışına da Yer Açın

Belki de en keyifli dalış türüdür mağara dalışı. Üstelik şanslıyız ki ülkemizde mağara dalışı yapmak için birçok alternatif mevcut.

Mağara dalışı keşif amaçlı, bilimsel amaçlı ya da turistik amaçlı olarak yapılabiliyor. Çıktığınız bir tatilde bir gününüzü ayırıp ufak bir yolculukla – elbette profesyonel dalgıçlar eşliğinde- harika bir yolculuğa çıkabiliriniz.

Birçoğu rastlantı eseri bulunan ve bu sebeple sayıları her geçen gün artan sualtı mağaralarından Ildır, Mordoğan, Esendere, Çandarlı, Foça, Çeşme-Kotan, Bambu Kayalıkları, Sığacık, Bodrum-Karaada, Kalkan, Mersin-Üçadalar, Antalya bölgelerinde inanılmaz popülasyona sahip birçok lokasyon var. Ancak bu dalışlar sırasında yanınızda profesyonellerin bulunduğundan ve tüm güvenlik önlemlerinin alınmış olduğundan emin olun çünkü mağaraların şakası yoktur!

Dalış tecrübenize göre gece dalışı, derin dalış ya da gece derin dalış gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.