Mobilemenu
Profile

Hemen Şimdi Koşuya Başlamanız İçin 5 Sebep

Özellikle son 10 yılda ülkemizde koşu yapmaya başlayan insan sayısında hızlı bir yükselme oldu. Büyük ihtimalle siz de günlük hayatta bunun farkına varmışsınızdır. Neredeyse tüm sahiller yaz kış demeden koşu yapan insanlarla dolu. Yapılan araştırmalara göre koşuya yeni başlayan insanların çoğunu da 30 yaş üstü bireyler oluşturuyor.

Peki, koşu yapmak neden birçok insanın hayatının önemli bir parçası? Koşu onların hayatlarında neler değiştiriyor? Eğer koşu yapmak için hayatınızda henüz bir yer açmadıysanız bu yazı sizin için. Neden bu kadar insanın koştuğunu ve neden sizin de hemen bugün koşuya başlamanız gerektiğini beş maddede özetliyoruz.

Berrak bir zihinle güne başlarsınız

Özellikle sabah koşusu söz konusu olduğunda size en fazla iyi gelecek olan şey güne kusursuz bir başlangıç yapmak olacaktır. Kafanızda uyku sersemliğiyle oluşan bir sürü düşünce, günü planlamak, işleri yetiştirmek gibi dertler varken bir anda kapıyı arkanızdan kapatıp kulaklıkta sevdiğiniz bir şarkı eşliğinde koşarak güne başlamak harika bir ilk adım olabilir. Yapılan araştırmalar koşu sırasında vücut ile beraber zihnin de açıldığını ve özellikle artkafa lobunu harekete geçirerek düzenli bir zihin berraklığına ulaştığını söylüyor. Sabah iş öncesi yaptığınız koşu işte verimlilik getirirken akşam yapacağınız koşu gün içinde biriken stresi atıyor. Kısacası, bir sabah daha erken kalkın ve bir saatinizi koşuya ayırın. Tüm planlamanızı ve düşüncelerinizi koşu sırasında düzene sokun, hayatınızın nasıl değiştiğini göreceksiniz.

“Hayat güzelmiş be!” demek için koşun

Koşu eşittir mutluluk demek. Düzenli koşu yapan insanlar seratonin hormonunu daha fazla salgılıyor ve depresyon riskleri azalıyor. Koşu sırasında kasların oksijeni alma kapasitesi artar ve kalp vücuda daha çok kan pompalar. Böylece oksijen tüketimi de artar ve pamuk gibi bir insana dönüşebilirsiniz. Hem düşünsenize, işten güçten ya da diğer sorumluluklardan kelimenin mecazi değil gerçek anlamıyla kaçmak da koşu sayesinde mümkün. O halde mottomuz şu: Düzenli koşu yap mutluluğu da yakala.

Koşu hemen başlayabileceğiniz ve hemen herkesin yapabileceği bir spordur

Koşmak belki de yapabileceğiniz en kolay ve en basit spordur. Ne bir alet almanız ne de bir ön hazırlık yapmanız gerekir. Bir anda eşofmanları çekip sokağa çıkabilirsiniz. Bu açıdan size zahmet verebilecek ya da teferruatı ile uğraşabileceğiniz bir şey yoktur. Elbette bir ön antrenman ya da hazırlık koşuları yapmanız şart. Spordan uzak kalan ham bedeninizi bir anda hızlı bir koşu ile zorlarsanız kas ve eklemlerinizde sorun çıkabilir. O yüzden yavaş başlayıp ritminizi buldukça günler içinde hızınızı artırın.

Mışıl mışıl bir uyku

Koşu yapan bünyelerde belirli bir aşamadan sonra düzen oluşur.  Düzensiz yani sporsuz bir hayatta çok daha bitkin hissedersiniz aslında çünkü o durumda vücut ne enerji harcar ne de harcadığı enerjiyi yenilemek için dinlenme safhasına geçer. Kötü beslenme ve uyku bozucu içecekler de işin içine girince hayli yorucu günler sizi bekler. Ama düzenli koşu yapan bünyeler uykuya da aynı hızla ayak uydurarak çoğu insanın ilaç ya da daha ciddi tedavilerle çözdüğü uyku bozukluğunu doğal yollarla halleder.

O kaloriler ya-kı-la-cak…

Koşmak kalorileri yakmak, kasları şekillendirmek ve sağlıklı bir görünüme kavuşmak demektir. Şöyle düşünün: Normal şartlarda bol karbonhidratlı yiyeceklerle beslenirseniz sporsuz bir hayatta onların kiloya dönüşmesine engel olamazsınız. Ama örneğin düzenli bir sabah koşusu size istediğinizi yeme özgürlüğü de veriyor çünkü her koşulda onu yakacaksınız. Hatta karbonhidratı da azaltırsanız herhangi bir diyete ihtiyaç duymadan fazla kilolarınıza da elveda diyebilirsiniz.

Kaynaklar: Mpora.com, runnersworldtr, womensrunning.competitor.com