Mobilemenu
Profile

Her An Doğaya Kaçabilmek İçin Yapmanız Gerekenler

Gardırobunuzu yürüyüş kıyafetlerinizle doldurun!

İş yerine takım elbiseyle gitmek zorunda değilseniz, bunu yaptığınızda her an elinizin altında temiz kıyafetler bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Ofistekiler de zamanla alışacaktır; hatta bu sayede yeni bir doğa yürüyüşü grubu kurup cuma günü mesaiden sonra kamp atmaya hevesli yeni arkadaşlar bile edinebilirsiniz. Böyle bir hayal gerçek olmazsa da canınız istediği zaman kendinizi doğaya atabilirsiniz. Nasıl olsa dolapta trekking pantolonu aramak zorunda kalmayacaksınız.

Fazla yemekleri kurutun

Binbir zahmetle hazırladığınız ev yapımı yemeklerinizden artanlar mı var? Onları buzdolabına atıp unutmak yerine varsa kurutucunuza koyun, yoksa açık havada kurutmaya çalışın. Böylece yeni bir geziye giderken yanınıza en sağlıklısından kumanya almakta sıkıntı çekmezsiniz.

Boş vakitlerini rota çıkartmak için kullan

İş yerinde canın sıkıldı veya evde yapacak bir şey bulamadın mı? Caltopo.com gibi internet siteleri ve uygulamalar sayesinde daha sonra çıkacağın doğa yürüyüşleri için rota yapmak için boş vaktini kullanabilirsin. Bu siteler ve uygulamalar ücretsiz çevrimiçi depolama ve paylaşım da sağladığından istediğin kadar rota oluşturman, ayrıca yürüyüşçü arkadaşlarınla paylaşman mümkün.

Sırt çantanı hazır tut

Hazırlanmak için yeteri zamanı bulamadığından ani gelişen bir trekking davetini geri çevirmek istemezsin herhalde. Böyle bir duruma düşmemek için eşyalarını yedekli almalı ve bir çantayı “acil durum çantası” şeklinde hazır tutmalısın. İhtiyaç duyacağın her şeyi koyduğun çantanı kaptığın gibi yola koyulabilirsin... 

Mevsimlik işlerde çalışıp trekking için kendine zaman yarat

Haftanın beş veya altı günü 09.00-18.00 saatleri arasında çalışıp emeklik günlerinin hayalini kuruyorsan tabii ki bu öneri yüzünü ekşitecektir. Diğerleri için şu tavsiyeyi verebiliriz: Yılın yarısında çalışıp geri kalan yarısında trekking yapmaya ne dersin? Yaz mevsiminde güney ve batı sahillerde, kışın kayak merkezlerinde el işi tutan eleman bolca aranır. Yazı ve kışı böyle değerlendirip, bahar aylarında kendini dağlara, patikalara bırakabilirsin.

Dağ otellerindeki toplantıları kaçırma

Tamam bankacılık, sigortacılık, mühendislik gibi geleceğini garanti altına alan işinden kopup da garsonluk yapamazsın; sen de haklısın! O zaman biraz gerilla taktiği uygulayabilirsin. Örneğin çalıştığın şirketin çeşitli toplantı, gezi ve kutlamaları özellikle doğanın içinde olan otellerde yapılıyorsa bunları sakın kaçırma. Hazırlıklı gidip, öncesinde ve sonrasında uykudan ve açık büfeden feragat edip yakın patikalarda içindeki doğa ateşini bir süreliğine dindirebilirsin. Patron sensen, o zaman işler daha kolay!

Serbest çalışıp doğanın içinde yaşa

Gerçekten gözden çıkarılamayacak bir elemansan patronunu şehir dışında yaşayacağını ama işleri aksatmayacağına ikna edebilirsin. Belki maaşından küçük bir bölümden de anlayışı için patrona jest olması için feragat edebilirsin. Nasıl olsa yol giderleri ve yoldaki beklenmedik harcamalar bundan fazla tutuyordur! Gelişen teknoloji sayesinde hemen her yerden kablolu veya kablosuz ağlar sayesinden internet üzerinden işine devam edebilirsin. Sadece yolda harcayacağın zamanda doğa yürüyüşü yapsan bile yeter de artar!