Mobilemenu
Profile

Her Gezgin İçin Ölmeden Önce Ziyaret Edilesi 10 Yer

Dünyada gezilecek görülecek yer sayısının fazlalığı, zaman zaman gezginleri umutsuzluğa düşürse de, teşvik konusunda bir şevk de verebiliyıor. Sıkça karşımıza çıkan “Ölmeden evvel yapılması gerekenler” listeleri bazen herkesçe bilinen şeylerin bir derlemesine dönüşürken, bazen de “gömülü hazineler”in keşfine olanak tanıyor. Biz de sıradan listelerin dışına çıkıp alternatiflere yönelen bir ziyaret edilecek yerler listesi hazırlayalım dedik. İşte maceracıların ıskalamaması gereken 10 yer.

AfriSki Kayak Merkezi

Afrika kıtası, kayak merkezleriyle akla gelen bir cazibe noktası değildir muhakkak. Ama Güney Afrika’da tüm bu algıyı yerle bir edecek, kar sever gezginlere layık bir tesis bulunuyor: AfriSki. Deniz seviyesinden 3222 metre yukarıda bulunan yer, kış aylarında kayak takımlarınızı hazır etmeniz için elinden geleni ardına koymazken, mevsim yaza döndüğünde de bisiklet ve doğa sporları tutkunlarını ağırlıyor.

Tree Top Macera Parkı

Karayipler’deki Saint Lucia adası, adrenalini bir yaşam tarzı haline getirmiş gezginler için dünyanın en şahane macera parklarından birine ev sahipliği yapıyor. Tree Top Macera Parkı adındaki bu yer, zipline dalında en yüksek, en uzun ve en hızlı aktiviteleri vadetmesiyle meşhur. Ağaçlar arasında Tarzancılık oynama hayaline sahip olanlara duyurulur.

Nylon Havuzu

Bir havuza benzediği için bu adı alan yer, Trinidad ve Tobago’da denizin ortasında bulunuyor. Haliyle sadece teknelerle ulaşılabilen bu doğa mucizesi, bir metre derinliğindeki berrak suyu ve tamamen kumdan oluşan zeminiyle, özellikle çocuklu ailelere, güvenlik açısından mükemmel bir yüzme deneyimi sunuyor.  

To Sua Okyanus Çukuru

Gezegenimizdeki en büyüleyici yerlerden biri olan bu yer, Polinezya’daki ada devleti Samoa’nın gözbebeği. Lavların açtığı oyuğun içerisine dolmuş olan turkuaz sular, gözlerinize inanamayacağınız manzaralara sahip. 30 metre derinliğindeki bu doğal havuza, atlayarak ya da çok basamaklı merdiveni kullanarak girmek mümkün.

Darvaza Gaz Krateri

1971’de çevreye metan gazı yayılmasını önlemek amacıyla ateşe verilen Darvaza Gaz Krateri, o gün bugündür yanmaya devam eden doğal bir kaynak. Görüntüsü epey ürkütücü olan, Türkmenistan’daki bu kraterin lakabı ise “Cehennem Kapısı”. Alternatif bir ziyaret noktası arayanlar için iyi bir seçim.

Şeytan Havuzu

Zambiya’daki Victoria Şelalelerinde yer alan bu doğal havuz, akarsuyun debisinin düştüğü kurak aylarda ortaya çıkıyor. Şelalenin tam kıyısında oluşan Şeytan Havuzu, birçok kazaya gebe olduğundan bu adı almış durumda. Şelalenin içerisinde yüzme fikri çok heyecan verici olsa da, bu riski almaya değer mi, emin değiliz.

Fig Tree Bay (İncir Ağacı Koyu)

2011 yılında TripAdvisor tarafından Avrupa’nın en iyi üçüncü plajı ilan edildikten sonra popülaritesi artan koy, Kıbrıs Protoras’ta yer alıyor. Altın gibi kumu ve kristal berraklığındaki suyuyla başarısının tesadüf olmadığını aklımıza sokmaya çalışan koya, son dönemdeki insan seli nedeniyle sezon dışı gitmeniz yararınıza olacaktır.

El Cem Amfitiyatrosu

Tunus’un Dünya Mirasları’ndaki temsilcisi El Cem Amfitiyatrosu, milattan sonra 238 yıllarında inşa edilmiş. Özelliği, şu ana kadar en iyi korunmuş antik Roma kalıntılarından biri olması. Bu da El Cem’i görmek için geçerli bir neden tabii ki.

Geiranger Fiyordu

Fiyortlarıyla kendini sevdiren Norveç’in en güzel fiyordu olarak işaret edilebilecek Geiranger Fiyordu; şelale, masmavi deniz, yemyeşil otlardan oluşan güçlü kombinasyonuyla, gezilerinde doğa arayanları can evinden vuruyor.

Vasa Müzesi

İskandinavya’nın en çok ziyaret edilen müzesi olan Vasa, İsveç’e konuşlanmış durumda. 17. yüzyıldan kalma bir gemiyi bütün halde barındıran dünyadaki tek müze olan Vasa, sayısız oyma heykelin de sergilendiği göz kamaştırıcı bir yer.