Mobilemenu
Profile

Her Gün Bisiklet Sürmek İçin Hazırlık Rehberi

Sürüşleri çeşitlendirin

Her gün benzer güzergah ve tempoda sürmek bir yerden sonra bedensel gelişiminizi durdurur. Bunu engellemek için uzun turları ve bol tırmanış içeren rotaları dinlenmenize fırsat verecek günlerde yapmaya özen gösterin. Örneğin hafta sonralarında… Sonraki gün ya yatarsınız ya da yenilenme sürüşü yaparsınız. Aynı şekilde haftada bir günü intervale ayırın; ertesi günü daha hafif bir tempoda sürün.

Fırsatlar yaratın

İş veya okul nedeniyle hafta içi günlerinde bisiklete binmeye fazla vakit bulamıyorsanız bunun için zaman yaratmanın çok zor olmadığını bilmelisiniz. İşe veya okula bisikletle gidip gelerek hem bol bol kilometre yapabilir hem de gün içinde farklı saatlerde pedal çevirerek dayanıklılığınızı artırabilirsiniz. Ara ara güzergahı uzatmayı veya yokuşlu yolları tercih etmeyi unutmayın.

İmkanları değerlendirin

İlkbaharın gelmesiyle birçok şehirde ve yörede gran fondo’lar düzenlenmeye başlıyor. Bunlara katılıyorsanız öncesinde doğru antrenmanları yapmalı, iyi beslenmeli ve organizasyonun sunduğu nimetleri iyi bir şekilde değerlendirmelisiniz. Yarışlardaki mekanik destekleri, beslenme istasyonları, tıbbi yardımları, brifingleri kaçırmayın. Mutlaka fayda sağlarsınız.

Grup sürüşü fırsatını kaçırmayın

Temponuza, hedeflerinize ve tarzınıza uygun bir grubunuz yoksa hemen bulun! Grup sürüşleri enerjinizi zamana yayarak ve aktif dinlenme yaparak bisiklet kullanmayı öğrenmek için birebirdir. Özellikle uzun düzlüklerde tempo tutturabilmek için grup sürüşlerini ıskalamayın.

Programlı sürün

Bahar ve yaz ayları sürüşleri yoğunlaştırmak için kusursuzdur. Uygun hava koşullarının yanı sıra tatiller sayesinde de kendinize özel haftalık turlar düzenleyebilirsiniz. Böyle bir fırsat yarattığınızda ilk gün bedeninizi fazla zorlamayın. Devam ettikçe daha da güçlendiğinizi ve zorlu rotaların üstesinden rahatlıkla gelebileceğinizi göreceksiniz.

Haydi yatağa

Sabah 11’e kadar uyuma lüksünüz varsa bir şey demek pek kolay değil ama sıradan insanlar gibi erken bir saatte uyanıyorsanız, erken yatmaya özen göstermelisiniz. Araştırmalar gece yarısından önce uyunan her bir saatin, gece yarısından sonra uyunan her bir saate göre iki kat daha faydalı olduğunu ortaya koyuyor Erken yatıp erken kalkmaya alışırsanız, sürüş maratonunuza daha dinç girersiniz.

Masaj yaptırın

Belki biraz lüks gibi görünüyor ama masajın, yoğun bisiklet sürüşlerinden sonra vücuda çok faydası olduğu bir gerçek.  Sürüş günleri arasında derin doku masajları yerine hafif masajlar yaptırmaya bakın. Aksi halde faydadan çok zarar getirecek ve bacaklarınızı ağırlaştıracak.

Doğru beslenin

Benzin deponuz boşsa, arzuladığınız performansa elveda diyebilirsiniz. Zorlu sürüşler öncesinde alıştığınız kahvaltının dışına çıkmanız gerekir. Örneğin muz, hurma ve balla kaplı yulaf lapasına alışmalısınız! Sürüş sırasında çiğ kuru yemişler, enerji jelleri ve barları, sporcu içecekleri ve bol miktarda su tüketmeyi unutmayın. Tur sonrası olabildiğince çabuk bir şekilde protein takviyesi yapmalısınız. Et, tavuk veya bakliyat ağırlıklı bir mönüyle vücudunuzun kendisini onarmasına olanak tanımalısınız.

Tadını çıkartmayı unutmayın

Büyükşehirlerde yaşayıp bisiklete binenler bile ilkbaharın gelişiyle sürüşlerden daha çok keyif aldıklarını bilirler. Havanın yumuşaklığı, sıcaklığın idealliği uzun turlarda karşılaşılan doğa manzaraları yoğun sürüş zamanında zihnen rahatlamayı ve dinlenmeyi kolaylaştırır. İstanbul gibi bir şehirde bile sadece 20 kilometre pedal çevirdikten sonra kendinizi kırsalda bulabiliyorsunuz. O saatlerin tadını çıkartın.