Mobilemenu
Profile

Her Gün Bisiklete Binmek İçin Motive Olmanın 5 Yolu

İşe gitmeyi sevmek!

“Her gün bisiklete binmek isterim ama zamanım yok” diyorsanız yanılıyorsunuz! İşe veya okula giderken bisiklete binerek bu işi güzelce aradan çıkartır, ekonomi yapar, sağlık bulursunuz. Cycling England adlı kamu sağlığı kuruluşunun yöneticilerinden Nick Cavill “Bisiklet, sportif bir faaliyetken günlük hayata kolayca entegre edilebilir” diyor. Bugün Türkiye’de de “commute”, yani iş ve okul gibi her gün ulaşım amaçlı bisiklet sürüşü yaygınlaşıyor. Böylece günde minimum yarım saat, haftada 2,5 saat pedal çevirmiş oluyorsunuz. Faydaları mı? Şahsi araba ya da toplu taşımayla yolculuk yapanlara göre kilo almaktan ve obezite seviyesine ulaşmak korunmak; kadınlar için meme kanserine yakalanma riskinden uzaklaşmak; yakıt veya ulaşım masraflarını azaltmak (hatta sıfırlamak) ve metabolizmayı spora alıştırmak. Eh, daha ne olsun!

Daha rahat bir zihin

Her gün bisiklete binmek, hatta sadece yarım saatlik tek bir sürüş yapmak bile hafızayı güçlendirip yaratıcı düşünceyi artırıyor. Mayo Clinic spor hekimlerinden fizyoterapist Corey Kunzer “Bisiklet stresi azaltmaya yardımcı olur” diyor. Sürekli yapılan bisiklet sürüşü sayesinde anksiyete ve depresyonun azaldığı, genel ruh sağlığının ise iyileştiği ispatlanmış. Belki şaşıracaksınız ama eve dönüş yolunda bisiklete binmenin günün yorgunluğunu atıp rahatlamak için bile faydalı olduğu biliniyor.

Fark edilmek

Sizi sürekli bisiklet tepesinde gören komşularınız mutlaka birkaç cümleyle sizi övecektir. Buna ihtiyacınız var mı? Yok, ama emin olun gençleştiğinizi, formda olduğunuzu duymak hoşunuza gidecek. İşe bisikletle gidip gelirken patronlarınız da sizi fark edecektir. Kapıda kilitli duran bisikletinizi merak edecekler, her gün ulaşım için pedal çevirdiğinizi duyunca size hayran olacaklar. Zam zamanı bu size yol, su, elektrik olarak geri dönebilir! Rotanızda sizin gibi her gün bisiklete binen birileri varsa emin olun onlarla yakın zamanda tanışacak, belki arkadaş bile olacaksınız. Aşk böceklerine ve müzmin bekarlara not: Bu şekilde sevgili olup, evlenen bisikletçiler bile var!

Doyasıya yemek

Bath Üniversitesi sağlık bilimleri profesörü Dylan Thomas diyor ki “Kaslarınızı kullanıyorsanız, onlar da karbonhidratları ve yağ depolarını yıkar geçer. Çünkü kaslarınız yediğiniz gıdalara ‘tampon’ gibi davranır.” Yine aynı üniversitenin iki erkek grubu üzerinde yaptığı bir araştırmada sürekli egzersiz yapanların daha fazla kalori almalarına rağmen kan şekerlerinde ani ve sağlıksız değişimlerin yaşanmadığı ortaya çıktı. Biraz daha halk diliyle anlatmak gerekirse her gün bisiklete binerseniz, istediğinizi yiyebilirsiniz. Hatta günlük egzersizlerinize kısa aralar verdiğinizde bile metabolizmanız spor yapmışsınız gibi hızlı çalışmaya ve vücudunuz gelen her kaloriyi yine öğütmeye devam edecek. Çünkü siz onu buna alıştırdınız!

Uzun yaşamak

Düzenli şekilde bisiklete binmek insanı sağlıklı kılar ve kendini mutlu hissettirir. Bunun sonucunda ne olduğunu da Norveç’te 70’li ve 80’li yaşlardaki erkekler üzerinde yapılan bir araştırma sürpriz olmayan bir sonucu ortaya koydu: Her gün sportif bir faaliyet yaparsanız, daha uzun süre yaşarsınız. Norveç’teki çalışmada günde sadece 30 dakika spor yapanların yapmaya oranlara göre ortalama 5 yıl fazla yaşadığı görüldü. Haydi “Orası İskandinavya, hayat onlara güzel” diyorsunuz diyelim; Tayvanlılar da boş durmamış ve 400 bin yetişkini içeren bir araştırma yapmışlar. Sadece 15 dakikalık günlük egzersizle 3 yıl fazla yaşandığını anlamışlar. Üstelik bu insanların hiçbiri gençliklerinden itibaren spor yapmıyorlarmış. Kısacası adamlar şunu diyor: Asla geç değil! Her gün bisiklete binmek için daha iyi bir nedeni olan var mı?