Mobilemenu
Profile

Her Gün Bisiklete Binmenin Beş Faydası

Gidip Gelmekten Daha Fazlası

Her gün bisiklete binmenin birkaç yolu var. Sabah erken kalkıp mesai öncesi pedal çevirebileceğiniz gibi işe veya okula bisikletle gidip gelmek de bir opsiyon. Önemli olan her gün (ya da haftada 6 gün) binmeyi bir hayat biçimi olarak kabul etmek ve uygulamak. Portland’da yapılan bir araştırmada bisiklete sürekli binenlerin haftada ortalama 2,5 saatlerini selede geçirdikleri hesaplanmış. Bu sürüşler ağırlıkla her gün, kısa sürüşlerden oluşuyor. Yapılan bir başka araştırma egzersiz yapmak için spor salonlarına giden ama ulaşım için arabayı tercih edenlerin, her gün bisiklet kullananlara göre kilo problemiyle daha çok uğraştıklarını işaret ediyor. Bisiklet, kadınların meme kanserine yakalanma riskini de azaltıyor.

Aşk Hayatında Zirve

Haftada altı veya yedi gün bisiklete binen erkeklerin büyük bir çoğunluğu kendilerine duydukları güvenin en üst seviyede olduğunu söylüyor. Bu durum karşı cinsle yakınlaşmalarda da daha atak olmalarını ve verimli bir ilişki yaşamalarını da sağlıyor. Bunun hem zihinsel hem de fiziksel açıklamaları var. Kilo sorunu olanlar pedal çevirdikçe bu sıkıntıdan kurtuluyor, vücudun yağ/kas oranı olumlu yönde değişiyor, fit bir vücuda kavuşuluyor. Zihinsel olarak da rahatlayan bisikletçilerin kavuştukları özgüvenle aşk hayatlarında daha cesur ve tutarlı hareket ettikleri biliniyor.

Daha Temiz Bir Zihin

Tek bir 30 dakikalık bir bisiklet sürüşü bile tepki sürenizi, hafızanızı ve yaratıcı düşünmenizi geliştirir. Bisiklet kullanırken ve sonrasında salgılanan vücut kimyasalları sayesinde daha açık ve kendiyle barışık bir zihne kavuşursunuz. Yolda güvenli bir sürüş için ortaya koyduğunuz maksimum dikkat de zihinsel gelişimin yolunu açar. Kısa sürüşler güne daha zinde bir başlangıç yapmayı sağladığı gibi günün zihinsel yorgunluğunu atmaya da birebirdir.  Mayo Clinic Spor Tıbbı Bölümü’nden fizyoterapist Corey Kunzer’in “Bisiklet tavsiye edeceğim en iyi egzersizlerden biri” demesinin ardında iki tekerin eklemleri rahat ettirmesi ve stresi azaltmasının büyük payı var. Bisikletin anksiyete ve depresyonu azalttığı da bilindiğine göre…

Yiyebildiğin Kadar Ye

Daha öncesinde birisi size “İstediğini ye, merak etme kilo almayacaksın” deseydi herhalde inanmazdınız. Ama her gün bisiklete biniyorsanız böyle bir lükse kavuşabilirsiniz. Bath Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada çok yiyen iki grup erkekten her gün bisiklete binenlerin kan şekerlerinin ani yükselmelerinin ve sağlıksız metabolik değişikliklerden kurtuldukları görülmüş. Üniversitenin sağlık bilimleri profesörü Dylan Thomas, “Günlük egzersizlerin bu kadar faydalı olmasının nedenlerinden biri de kasların yenen yiyeceklere bir tampon görevi yapmasıdır” diyerek açıklıyor. “Kaslarınızı kullanırsanız, vücudun karbonhidrat ve yağ depolarını boşaltırlar.”

Daha Uzun Yaşamak

Her gün bisiklete binerek daha sağlıklı ve mutlu olmanın toplamında kazanacağınız başka bir şey var: Daha uzun süre yaşamak! Norveç’te 70 yaş üstü erkekleri konu edinen bir çalışmada günde 30 dakika egzersiz yapanların yapmayanlara göre beş yıl daha fazla yaşadığı anlaşılmış. Tayvan’da da 400 binden fazla yetişkinle sekiz yıl boyunca yapılan bir araştırmada da günlük sadece 15 dakikalık sportif faaliyetin yaşam süresinde üç yıllık bir artış sağladığı görülmüş. Üstelik bu yetişkinlerin hiçbiri de genç değildi. Kısacası, her gün pedal çevirmeye başlamak için hiçbir zaman geç değildir!