Mobilemenu
Profile

Her Maceracının Bu Yaz Yapması Gereken 8 Şey

Bu yaz kendini maceraya ya da doğal hayata adamak isteyenler için güzel bir listemiz var. Bir nevi işe nereden başlamanız gerektiğini gösteren ve doğayla barışık bir hayat yaşamaya özendirecek maddeler bu listede. Hem sıkı maceracılar hem de yeni başlayanlar burada aradıklarını bulacak!

1) Bir dağa tırmanın

Yakınınızda olması makbul ama değilse, uzağınızda da olsa mutlaka bir dağa tırmanma deneyimini bu yaz yaşayın. Hele hayatınızda daha önce hiçbir dağa tırmanmadıysanız bir an bile durmayın ve ilk iş bir tırmanış deneyimi için hazırlıklara başlayın. Doğa içinde olmak, onun bir parçası gibi hissetmek ya da onun bir parçası olduğunuzu  hatırlamak size iyi gelecek.

2) Açık havada yıldızların altında uyuyun

Açık havada örneğin bir kamp yerinde uyumak gibisi yoktur. Ama illa kamp olması da şart değil tabii ki. Müstakil bir evin çatısı ya da yazlığınızın balkonu, hiçbiri yoksa kendi evinizin balkonunda açık havada milyonlarca yıldızı seyrederek uyuyun. Dışarıda olma hissi her zaman farklı ve huzur vericidir.

3) Kamp ateşi yakmayı öğrenin

Doğanın kucağında, belki de insanlık tarihinin bilinen ilk ve en faydalı keşfini tekrarlamak pek de zor değil. Ama kolaya kaçıp çakmak ya da kibrit kullanmayın.  Tıpkı Hababam Sınıfı Tatilde filminde olduğu gibi tahtaları birbirine sürte sürte, üfleye üfleye yakın. Böylelikle hem emeğinizin gerçek karşılığını alır, hem de doğanın işleyişine uyum sağlamayı öğrenirsiniz.

4) Daha önce hiç sürmediğiniz bir yerde bisiklet sürün

Bisikletiniz yoksa elbette önce bir bisiklet edinin. Eğer büyük bir şehirde yaşıyorsanız bisikletin nasıl bir nimet olduğunu hemen anlarsınız. Ama bu yaz kendinize bir sürpriz yapın ve daha önce hiç bisikletle gitmediğiniz bir yere gidin ve orada sürüşler yapın. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız tavsiyemiz adalar olacaktır. Özellikle de Büyükada ve Heybeliada.

5) Dağ bisikleti de bir başka alternatif

Sadece kentte değil doğanın tam ortasında, örneğin bir dağa bisikletinizle çıkmayı deneyin. Dağ bisikleti hem aksiyon hem de muhteşem maceralar vadeden bir deneyim. İstanbul’daysanız Belgrad Ormanı, Paşamandıra Köyü, Karacaköy, Çatalca gibi birçok alternatifiniz olduğunu unutmayın.

6) Bahçenizdeki ya da etrafınızdaki kuşların türlerini öğrenin

Eğer şanslıysanız ve bir bahçeniz varsa oraya gelen kuşları inceleyin. Türlerini öğrenmeye çalışın. Kim bilir belki de daha önce o bölgede çok görülmeyen bir kuş sizin bahçenizi tercih etmiştir. Yeni bir tür keşfetmeseniz de günlük hayatınızı paylaştığınız canlıları tanımak farklı bir deneyim olacaktır.

7- Kumsalda uyuyun

Başlığı “Sahilde uyanın” diye de sürdürebiliriz. Eğer daha önce hiç denemediyseniz bu yaz iyi bir fırsat. Gittiğiniz ve mümkünse sakin bir tatil beldesinde kumsalda dalga sesleri eşliğinde uyuma deneyimi yaşayın. Sabah uyandığınızda sizi bekleyen gün doğumu, sakin bir sahil ve yine huzur verici dalga sesleri olacak. Elbette değerli eşyalarınızı yanınızda bulundurmamaya dikkat edin. Ne olur ne olmaz.

8) Akıllı telefon ve internet olmadan bir hafta sonu geçirin

Belki de bu ilk başlığımız olmalıydı. Ama mühim değil. Çünkü bu yaz eğer macera ve doğa içinde bir şeyler planlıyorsanız yapmanız gereken ilk şey elinizi ayağınızı bağlayan şeylerden özgürleşmek. Başımızı kaldıramadığımız akıllı telefonlar ve “Sadece 10 dakika bakayım” deyip tüm günümüzü harcadığımız internet olmadan birkaç gün geçirmek bu yaz yapabileceğiniz ilk ve en doğru şey olacaktır. Sonrası nasıl olsa gelir.