Mobilemenu
Profile

Her Triatletin Rüyası 5 Yarış

Norseman Xtreme Triathlon

Manzarası ile büyüleyen bir yarışla başlayalım. Triatlon dünyasının en zorlu organizasyonlarından biri olarak bilinen Norseman Xtreme her yıl Norveç’te dünyanın dört bir yanından kendini sınamaya gelen sporcuları bir araya getiriyor.

Eidfjord’tan başlayan yarış, deniz seviyesinden 1.850 metre (670 fit) yukarıya kadar çıkıyor. 13-15 arası bir sıcaklıkta Hardangerfjord'da başlayan yüzme etabı ise yarışın en zorlu noktası. Daha sonra Eidfjord kasabasından start alan ve inanılmaz manzaralarıyla büyüleyen bisiklet etabı ise yarışın en eğlenceli anlarına ev sahipliği yapıyor.

Dayanıklılık testi dendiğinde akla gelen ilk yarış olan Norseman Xtreme’de en çok iklime karşı mücadele ediyorsunuz. Sabah 5’te kalkıp dondurucu soğukta bir feribota atlayıp yüzme etabına gitmek herkese göre değil kesinlikle. Zaten her yıl binlerce kişi katılsa da yarışı bitirebilen insan sayısı 200’ü pek geçmiyor.

Ironman Yeni Zelanda

Yeni Zelanda'nın 22.000 kişinin yaşadığı Taupo kentinde düzenlenen, Ironman Yeni Zelanda, inanılmaz derecede yeşil ve manzaralı bir parkura sahip.

2,4 mil'lik yüzme yarışının ardından 400 metrelik geçiş etabını bitiren sporcular, Taupo'yu kuşatan ormanlık alanlar ve çiftlik arazileri boyunca 112 km'lik bisiklet etabına başlarlar. Bu, oldukça zorlu bir bisiklet parkurudur. Göl kıyısında yer alan izleyiciler oldukça tutkuludur ve yarışçılara sürekli destek verirler.

Ironman yarışları içinde en zorlusu olarak bilinen bu parkur bu sene 33. yaşını kutlayacak. Oldukça popüler olan yarışa katılan insanların ortalama yarısı ise başka ülkelerden Yeni Zelanda’ya geliyor. Eh ne de olsa bir tutku bu.

Wildflower

Kaliforniya'da bulunan Central Coast'tan yaklaşık 20 mil içeride bulunan küçük bir kasaba olan Bradley, dünyadaki en uzun ve en popüler triatlonlardan birine ev sahipliği yapıyor.

Wildflower Long Course Triatlon, San Antonio Gölü'nde 1.2 mil'lik yüzme etabı ile başlar. 56 mil'lik bisiklet parkuru oldukça zorludur. Ardından çok dik, 1 millik tırmanış başlar. Son etapta ise 13.1 millik bir koşu etabı ile yarış sona erer. Ana yarış dışında ayrıca dağ bisikleti ve Olimpik Mesafe Triatlonu da yarışta mevcut.

Baştan sona oldukça zorlu bir güzergaha ev sahipliği yapan yarışta en başarılı olan sporcu ise Jesse Thomas. Amerikalı atlet bu yarışı tam dört kez kazanmış. Wildflower profesyoneller dışında ailelerin de oldukça rağbet ettiği bir yarış. Kamplara ev sahipliği yapan birçok bölge var ve insanlar burada sporu bir festival havasında yaşıyorlar. Profesyoneller ise genelde eğlenceye pek vakit ayıramıyor ama bunun dünyanın hem en zor ama aynı anda en eğlenceli triatlonlarından biri olduğunu sıklıkla söylüyorlar.

Challenge Roth

Almanya’dan bir örnekle listemizi sürdürelim.

Main-Donau Kanalı'nda 2,4 km'lik yüzme etabı ile başlayan yarış, daha sonra 112 mil'lik bir bisiklet yolculuğu ile devam eder ve son olarak da 26,2 km'lik küçük Alman kenti Roth'un etrafındaki koşu etabıyla sona erer.

Dev bir festival havası içinde gerçekleşen yarışa hem amatör hem de profesyonel birçok yarışçı katılıyor. 1988’den beri düzenlenen Challenge Roth dünyanın en popüler ve triatlon tutkunlarının “ilk adresim olmalı” dediği yerlerin başında geliyor. Her yıl yaklaşık 5000 atletin katıldığı ve yaklaşık 250.000 insanın yerinde takip ettiği yarış bir nevi bu sporun başkenti olma özelliğini sürdürüyor. Hem eğlenmeyi hem de kendini test etmeyi istiyorsan ve triatlon’a da ilgi duyuyorsan ilk adresin Almanya olmalı.

Escape From Alcatraz

Bu ikonik yarış Alcatraz Adası yakınlarındaki buz gibi soğuk San Francisco Körfezi’ne atlayarak başlıyor. Akıntı sebebiyle başta sizi dondurabilecek su daha sonra tahmininizin üstünde ısınarak bu kez daha farklı bir meydan okumaya sizi davet ediyor.

Marina Green Plajı'ndaki sudan çıkan atletler birden fazla tepe ve dönüş içeren 18 mil uzunluğunda güzergahta bisiklete atlıyor ve Golden Gate Park'tan geçerek son bölüm olan koşu etabına geliyorlar. Bir kum tepesine tırmanarak biten yarış baştan aşağı bir Hollywood macera filminden çıkmış gibi. Zaten burası film sektörünün de sıklıkla uğradığı yerlerden biri ve bu yarışın içindeyken kendinizi bir anda bir aksiyon filminde zannetmeniz gayet mümkün.

Özellikle yüzme etabı dillere destan olan bu yarış 1981’den beri yapılıyor ve triatlon dünyasının en ikonik yarışı olarak biliniyor.