Mobilemenu
Profile

Herkesin En Azından Bir Kez Denemesi Gereken 5 Macera

Her sporun kendince bir zirve mekanı ya da organizasyonu var. Özellikle doğa sporları konusunda  “bu iş en iyi burada yapılır” türünden değerlendirmeler hep yapılır ve herkes birbirine çeşitli tavsiyeler verir. Tahmin edebileceğiniz gibi tüm bu tavsiyeler kişiseldir ve “en iyi burada yapılır” önermesinin birçok alternatifi oluşur. New7Wonders da bu işe bir el atmış ve doğa sporlarının eksperi kabu edilen insanlar arasında bir anket düzenleyerek gerçek bir “En İyi Nerede Yapılır” listesi çıkartmış. İşte 5 ana spor dalından gelen cevaplarla oluşan “en iyi burada yapılır” önerileri.

Yamaç Paraşütü: Karakoram, Pakistan

Yamaç paraşütü için dünyanın en iyi yeri olan Karakoram, devasa dağları, buzulları geniş vadileri, yamaç alanları ve köyler arasındaki açık iniş bölgeleriyle bu sporun gerçekten anavatanı. Kibar ve konuksever insanları da oldukça yardımsever. Yamaç paraşütçüsü Tom de Dorlodot, “Karakoram uzun mesafe ve yüksek irtifa bağımlıları için akıllara durgunluk verecek kadar güzel. Uçmak için en çılgın yerlerden biri ve koşulların öngörülemezliği bu macerayı daha da çekici kılıyor,” diyerek bölgeyi bol bol övüyor.

Uluslararası erişimi İslamabad üzerinden olan bölgeye ulaşmak için başkentten sonra bir otobüs yolculuğu yapmanız gerekiyor. Bölgede kullanışlı pick-up servisleri ve ucuz konaklaması ile profesyonel hizmet sunan birçok otel de mevcut.

Dağ koşusu: Himalayalar, Nepal

Bu 1400 kilometrelik yol, Dünya'daki en yüksek dağ sırasının içinden geçiyor. Dünyanın hem en uzun hem de en yüksek dağ koşusu rotasına sahip olan bölgede birlikte veya ayrı ayrı koşulabilen sayısız parkur bulunuyor. Yükseklik seviyesine göre her seviyedeki koşucuya seçenekler sunan rotayı maceracı Fernanda Maciel, “Yüksek dağlar, maymunlar ve katırlarla dolu alanları ile büyülü bir yer,” şeklinde tanımlıyor.

Rüzgar Sörfü:  Ho’okipa Maui, ABD

Hawaii'de bulunan Maui'nin güzel kıyıları ve daha da özel olarak Ho’okipa bölgesi rüzgar sörfü için bilinen en iyi lokasyon olarak değerlendiriliyor. Tutarlı rüzgarları ve her seviyeden sörfçünün maceraya dalabileceği dalgaları ile rüzgar sörfü konusundaki en iyi seçenek olan bölgenin tek defosu ise ulaşımının zor olması. Honolulu üzerinden uçakla gidilebilen Maui için rüzgar sörfçüsü Robby Naish şöyle diyor: "Burası profesyonel sörfçüler için en ideal yer, sadece nerede olduğunu bulmak biraz zaman alabiliyor.”

Tırmanış: Fontainebleau, Fransa.

Pek çok kişi tarafından dünyanın en iyi kaya tırmanışı alanı olarak kabul edilen Fontainebleau, Paris'in sadece 70 kilometre güney doğusundaki güzel ormanların ortasında geniş bir doğal tırmanma yolu ağına sahiptir.

Sunduğu çeşitlilik, yeni başlayanlar için güvenli, küçük kayalar ve çıkıntıları ile her seviyedeki tırmanışçı için bir dünya klasiği olmayı sürdürüyor.

Fontainebleau, Batı Avrupa'nın çoğundan kolay bir sürüş mesafesindedir. O yüzden bir araba kiralayıp, bölgeden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Kayaking: Tsangpo Nehri, Himalayalar

Çarpıcı Himalaya manzaraları, vahşi akıntılar ve dünyanın en derin kanyonu (Büyük Kanyon'dan üç kat daha derin ve sekiz kat daha düzdür) burayı en büyük kayaking lokasyonu haline getiriyor. Kailash Dağı'ndan doğup, Tibet platosunu 1,700 km boyunca geçen ve 240 kilometre uzunluğundaki kanyondan geçip Hindistan sınırında dökülen bu nehir gerçek bir doğa harikası. Kayaking haricinde tüm su sporları için de bu nehir zirve konumunda.

Eğer profesyonel değilseniz nehri ilk elden tecrübe etmeniz imkansız. Burası sadece profesyonel su sporları yıldızlarının faaliyet gösterdiği bir alan. Üstelik nehrin geçtiği ülkeler arasındaki bozuk ilişkiler tüm rotayı izlemenize engel olabiliyor. Şu an en iyi seçenek Google üzerinden sanal bir gezinti yapmak.