Mobilemenu
Profile

Hiking Çantası Nasıl Hazırlanır?

Hiking yapanları en çok muallakta bırakan durumlardan biridir: Çantaya ne koysak, neyi bıraksak, ağır olursa taşımakta zorlanır mıyız? Bu sorular böyle uzar gider. Bazen hiking sonunda “keşke bu kadar ağır yapmasaydık bak çoğunu kullanmadık” diye düşünülür, bazen ise “keşke şunu da alsaydık bak lazım oldu” denir. Tüm doğa sporu tutkunlarının bu kanayan yarasına uzmanlar ne diyor diye merak ettik ve beş maddede hiking çantası hazırlama taktiklerini derledik.

Çantanızı rotanıza göre düzenleyin

Zahan Billimoria profesyonel bir hiking tutkunu. Bugüne kadar dünyanın dört bir tarafını sırt çantasıyla dolaşan Zahan, çanta hazırlama işinin 45 dakika sürdüğünü söylüyor. Hiking çantası hazırlamak isteyenlere ise rotalarına göre tercihler yapmalarını tavsiye ediyor. Söz gelimi eğer yolunuzun üstünde bir su kaynağı varsa ekstra su taşımanıza gerek yok diyor. “Ordan kestiğiniz bölümü ise yiyecekle doldurup gezinizi daha kolay hale getirebilirsiniz” diyor. Bu çözüm bir yandan da “yeterince yiyecek sıkıntısı olacak mı?” probleminin çözümüne dönüşüyor. Kısacası, rotanıza bakın, ne kadar kalacağınıza bakın ve sırt çantanızı fazlalıklardan arındırıp hiking keyfini daha hafif hale getirin, diyor Zahan.

Bir liste şart

Çanta hazırlama konusunda uzman olan isimlerden biri de ünlü kayakçı Angel Collinson. Antrenman ve yarışlardan kalan zamanında sık sık gittiği bölgelerde hiking yapan Angel çanta hazırlama konusunda biraz fazla disiplinli. Önceden hazırlanmış bir liste yapan Angel en çok ihtiyacı olan şeyleri aylar öncesinden listeleyip bir eleme yapıyor. En basitinden, eğer soğuk bir iklimde hiking yapacaksa “kayak çoraplarını” almadan asla yola çıkmıyor.  En sevdiği ayakkabısını günler öncesinden hazır tutup, parkurunun haritasını 20 gün öncesinden çantasına yerleştiriyor. Hakiki bir disiplin hastası olan Angel’ı örnek alıp siz de örneğin bu yaz çıkacağınız hiking yolculuğuna şimdiden bir liste ile hazırlanabilirsiniz.

Doğaya çıkarken ihtiyaç duyacaklarınızı barındıran geniş listemiz burada!

Yükte hafif enerjide ağır yiyecekler...

Profesyonel kayakçı Brody Leven da sürekli hareket halinde ve hiking çantası hazırlama konusunda tam bir uzman. Bir gün Wasatch'ta arkadaşlarıyla birlikte kayak yapıyor, ertesi gün bisiklet ve kayak turu için Norveç'e uçuyor. Kısacası ömrü yollarda ve doğanın içinde geçiyor. Hiking yapanlara tavsiyesi ise tıpkı Billimoria gibi: Sadece ihtiyaç duyduğunuz şeyleri yanınıza alın. “Yiyecek için bile, sadece yanıma kuru meyveler ve yemişler alıyorum. Çantamı hafif tutacak şeyler konusunda hassasım. İlk yardım takımlarım dışında, neredeyse her şeyim ufak bir sepet ve birkaç yedek çoraptan oluşuyor.”

Çanta ağırlığınızı dengeleyin

Sam Theule tam bir gezgin. Tek başına  Amerika’yı baştan aşağı dolaşan Sam, elbette çanta hazırlama konusunda iyi fikirlere sahip. Sam’in çanta hazırlama konusunda problemleri olanlara ise tek bir tavsiyesi var: Denge. Theule, iyi denge kurmanın yolunun eşit ağırlık olduğunu söylüyor. Theule çantanın her bir cebine aynı litrelerde su ve başka içecek koyuyor ve ortada “ölü ortam” dediği ve yiyeceklerini koyduğu bir alan yaratıyor. Bu denge yöntemiyle eşit ağırlık oranı ayarladığını ve çok daha az yorulduğunu söyleyen Sam’e güvenebiliriz. Ne de olsa adam bu şekilde dünyayı gezmiş.

Çanta hazırlamak problem değil de el feneri mühim

Richard Bothwell, Çığ Araştırma ve Eğitim Enstitüsü (AIARE) yürütme direktörü ve 20 yılı aşkın süredir de hiking yapıyor.

Onun tavsiyesi basit, eğer  hiking için yola çıkıyorsanız yanınıza almanız gereken ilk şey bir el feneri olmalı. Evet, el feneri. Çünkü Bothwell zamanında kötü bir tecrübe yaşamış ve geceyi ormanda yiyeceksiz ve susuz geçirmek zorunda kalmış. “Ama hepsinden kötüsü ışıksızlıktı. Bir el fenerim olsa onu yakabilsem hem yolumu bulur hem de beni arayan insanlara bir işaret göndermiş olurdum. Ama yoktu ve bu da o tecrübenin daha korkunç hale gelmesine sebep olmuştu.”

Eh, bu hikayenin ardından nasıl hazırlarsanız hazırlayın, siz de çantanızın ufak bir bölümünde el feneri için yer açarsınız herhalde.