Mobilemenu
Profile

Hiking Sevgisini Vücuduna İşleyen 10 Doğa Tutkunu

Sıcak aylarla birlikte en popüler doğa sporu hiç kuşkusuz hiking oldu. Ülkemizde de birçok insan havaların güzelleşmesiyle kendini doğanın kucağına bıraktı. Ama bir de bu sporu yaz-kış demeden, tutkuyla yapan insanlar var. Öyle ki, bu artık onlar için bir rutin haline gelmeyi de aşıp vücutlarına dövme olarak kazıdıkları bir raddeye gelmiş. İşte o hiking aşıklarından bazıları.

1- The Revenant

Doğa sadece temiz hava, nehirler ve eğlenceli bir hafta sonu kaçamağı değil elbette. Tıpkı The Revenant filminden öğrendiğimiz gibi, yırtıcı hayvanlar da doğanın bir parçası. Bu arkadaş da nerdeyse doğanın tanımı olan bir dövmeyi sırtına yaptırarak “mesajı aldım” mesajı vermiş.

2- Adres için müracaat: Kolum

Bazen hiking yaptığınız yeri unutmak istemez ve bir yerlere adresi not edersiniz. Bu dövmeyi yapan hiking aşığı abimiz ise herhalde gittiği yeri o kadar sevmiş ki adresini koluna kazımış. Artık orayı istese de istemese de hayatı boyunca unutamayacak.

3- Bir rota çiz

Yollar bitmez. Bazen yol, evdir. Hiking için de seçilen yol, parkur ya da rota hayat çizginize dönüşebilir. Burada da, kim bilir, belki de en sevdiği hiking rotasını koluna kazıyan biriyle karşı karşıyayız. İnsan ister istemez merak ediyor: Acaba bu rota nerde? Belki de hiçbir zaman bilemeyeceğiz.

4- Sen yolda olmanın resmini çizebilir misin Abidin?

Evet, bu hiking tutkunu arkadaş yollarda olmanın resmini koluna kazımış. Büyük ihtimalle kendini, kendi koluna işleyen abimiz koluna baktıkça da kendini hatırlıyordur herhalde. 

5- Gün batımı en yakınında

Tabiatın kucağında gün batımını izlemek gibisi yoktur. Hiking yapmanın en büyük avantajı da güneşin doğuşuna ve batışına hallerine en güzel yerden tanık olmaktır. Bu dövmede de büyük ihtimalle çıktığı bir hiking yolculuğu sırasında gördüğü gün batımını unutamayan birinin koluna bakıyoruz. 

6–Tabiat – İnsan uyumu

Hiking için en önemli kural tabiat ile bütünleşik olmaktır. Bu zarif hanımefendi de doğayla, bitkilerle ve nehirlerle kurduğu bütünleşik ilişkiyi biraz da dışarıdan göstermiş. Gayet de iyi yapmış. 

7- Kökler

Bütün canlılar milyar yıl öncesinden aynı köklere bağlılar. Dolayısıyla herhangi bir ağaç ya da bitki de temelde bize yabancı bir organizma değil. Bu dövme de belki bunu en iyi anlatan örnek. Kısacası: Kökler aynı, hatırlamak şart! 

8- Dünyanın en güzel manzarası

İtiraf edelim, kolumuzda böyle bir dövme olsa hiking süremiz azalırdı. Zira kolumuza bakmaktan doğaya geri dönmeye fırsat bulamazdık. Büyük ihtimalle gördüğü muhteşem bir manzarayı unutamayan dövme sahibi hayatı boyunca en yakınında bu manzaranın olmasını istemiş ve koluna kazımış. Bize de bakıp iç geçirmek kalmış.

9 – Hiking vakti!

Yazının başında baharın geldiğinden ve hiking için tüm şartların oluştuğundan bahsetmiştik. Yapmamız gereken şey de tam olarak bu dövmede saklı: Dağlar beni çağırıyor. Gitmeliyim!

10 – Estetik, doğa ve sanat tek bir dövmede!

Belki de yapılmış en iyi hiking dövmesi ile listemizi bitirelim. Tersine bir ağacın yavaş yavaş sırta yayıldığı bu dövme, tabiat-insan uyumunun estetik ve sanatsal bir başyapıt şeklinde yansıması gibi.