Mobilemenu
Profile

Hiking ve Trekking Arasındaki Farklar!

Cevaplanması gereken mailler, çalışılması gereken sınavlar, beton yığınlarının gölgesi ve egzoz kokusundan sıkılanlara macera dolu bir önerimiz var: Hiking ya da Trekking yapmak.

Hiking ya da Trekking demişsiniz ama ikisi aynı şey değil mi zaten diye soranlara cevabımız net: Hayır efendim değil. Türkiye’de hiking ve trekking kelimelerinin birbirinin yerine yanlışlıkla kullanılmasının nedeni, aslında farklı aktiviteler olsalar da Türkçe çevirilerinin aynı olması: Doğa yürüyüşü.

Kendisine uygun aktivitenin hiking mi yoksa trekking mi olduğuna karar vermek isteyenler ve Instagram’a fotoğraf yüklerken “#dogayuruyusu” yazdıktan sonra “’#hiking’ mi yoksa ‘#trekking’ mi yazacağız şimdi”  kararsızlığına düşenler okumaya devam...

1- Rota

Hiking, genellikle ormanlar, vadiler ve tepeler gibi doğal güzellikler arasında çoğunlukla önceden belirlenmiş patikaları takip ederek bu güzelliklere şahit olmak amacı ile yapılır. Trekking’e ise genellikle günlük yaşamın aktığı merkezlerden uzaklaşıp zorlu doğal şartlara rağmen yürüyüşe belirli bir süre devam edebilmek amacı ile başlanır.

2- Konaklama

İşte hiking ile trekking arasındaki en temel farklılık. Günübirlik hiking yapanlar, yürüyüş parkurunu tamamladıktan sonra evlerine dönüp kendi yataklarında mışıl mışıl uyurken doğa yürüyüşüne ertesi gün kaldıkları yerden devam edecekken bilin bakalım trekking’ciler bu gece nerede uyuyacaklar?  Evet, çadırda.

Tabii ki hiking yapanlar da isterlerse ertesi gün bu eyleme devam edebilmek için çadırlarını kurup “Hiking + camping” yapabilirler. Ancak konargöçer yaşam tarzının sembolü olan çadır, trekking’cinin olmazsa olmazlar listesinde keyiften değil zorunluluktan yer alır. Aman dikkat! Doğada en az birkaç gün sürecek macerada başınızı sokacağınız taşınabilir yuvanızın, sizi her türlü zorlu koşuldan  (yağmur, güneş, kar vs.)  koruyabilecek sağlamlıkta olduğundan emin olun.

3- Ekipman

Şehrin karmaşasından bunalmışlar için, ağaçların ve göllerin arasında kuş cıvıltıları eşliğinde yürüyüş fikri kulağa tatlı ve huzurlu bir rüya gibi gelir. Ancak hiking ya da trekking fark etmez, bir doğa yürüyüşünün huzurlu bir rüya olmaktan çıkıp tehlikeli bir kabusa dönüşmesi sandığınızdan kolay olabilir. O yüzden çantanızda, hava ve doğa şartlarına uygun, yürüyüş sırasında ihtiyacınız olabilecek ekipmanın (gıda, basit bir ilk yardım kit’i, kafa lambası, su şişesi, plastik torba, yedek çamaşır gibi) bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol edin. Ne demişler, doğanın şakası olmaz.

4- Ortak Özellikler

Her ikisi de “outdoor” aktivite yani adı üstünde : “Macera evde oturanın ayağına gelmez, macera kapının dışarısında, açık havada, doğada aranır” diyor. Peki, hangisi senin tarzın? Günübirlik kısa bir kaçamak olan hiking mi? Yürüyüşü tamamlayıp şehre bilgisayarının başına geri döndüğünde kendi kendine “ O eski halimden eser yok şimdi” diye mırıldanmana sebep olacak trekking mi? Karar ver, hazırlıklarını tamamla, güvenli alanının (comfort zone) kapısını arala ve doğaya çık.