Mobilemenu
Profile

Hiking Yapacaklar İçin 15 Hayati Öneri

Şehir hayatından biraz uzaklaşıp kendinizi temiz havanın bol olduğu dağlara, tepelere atmak istiyorsunuz. Her şeyi kuralına uygun hazırlamış olabilirsiniz, ama hiking tutkunlarının tecrübe sonucu öğrendiği bazı pratik yollar hayatınızı inanılmaz derecede kolaylaştırabilir. Size bir güzellik yapıp bu kutsal bilgileri paylaşıyoruz. İşte hiking için küçük, fakat epey işe yarayan 15 ipucu...

1- Yağmura karşı ekstra koruma sağlamak için çantanızın içini çöp poşetiyle kaplayın. Yağmur yağmasa bile fazladan bir çöp poşetiniz olur, fena mı?

2- Pek çok işlevsel cebi olan, kapüşonlu bir "sweatshirt" alarak çantadan tasarruf edin. Küçük bir yürüyüş planlıyorsanız belki sırt çantası getirmenize bile gerek kalmayabilir.

3- Eğer hiking botlarının içindeki ayaklarınız su topluyorsa, çoraplarınızı giymeden önce bu bölgelere vazelin sürün. Hiking yapanlar, aşınma ve su toplamalarına karşı vazelinin etkili olduğunu söylüyor.

Alternatif olarak, parmakları çoraplardan da alabilirsiniz. Hiking çoraplarınızın içine giydiğinizde fazladan koruma sağlayacaklardır.

4- Cep telefonunuzu çantanıza koymadan önce naylon poşete geçirin. Kilitli poşete koyduğunuz telefonunuzu bu şekilde de kullanabilirsiniz. Böylece çantada açılan bir matara ya da çantanın suya düşmesi gibi durumlara da hazırlıklı olacaksınız.

5- Kısa bir yürüyüşe de çıkıyor olsanız yanınızda mutlaka koli bandı bulundurun. Küçük boylarından bulamazsanız, bir çakmağın etrafına sararak yerden tasarruf edebilirsiniz.

Koli bandı, hava alan ayakkabıları su geçirmez hale getirmekten mataranızı tamir etmeye, acı verici su toplamalarına kadar pek çok konuda işe yarayabilir.

6- Kenelerden korunmak için kene sökücü ya da cımbız taşıyın. Yine koli bandı burada da işinizi görecektir.

Ayrıca uzun çoraplar giymek veya paçalarınızı botunuzun içine sokmak da etkili olacaktır.

7- Eski bir ilaç şişesinin içine: Yara bandı, gazlı bez, antiseptik mendil ve aspirin koyun. Yanınızda temel ilkyardım malzemeleri taşımayı ihmal etmeyin.

8- Sırt çantanıza ıslak giysileri asmak için kıskaç taşıyın. Bunları çantanın askılarına da asabilirsiniz ama kıskaç sayesinde daha güvenli olacaklardır.

9- Cips, kuruyemiş gibi paketi havayla dolu olan atıştırmalıklarınızı kilitli poşetlere aktarın.

10- Zehirli bitkileri tanıyın! Isırgan otu, zehirli sarmaşık gibi uzak durmanız gereken bitkilere aşina olmanız gerekiyor.

11- Montunuzu (ve diğer eşyalarınızı) su geçirmezlik spreyi ile ekstra korunaklı hale getirin. Nanoteknoloji ürünü bu spreyler ayakkabıcılar, süpermarketler gibi pek çok yerde bulunabiliyor.

12- Ateş yakmak için balmumu veya vazeline batırılmış pamuk kullanabilirsiniz. Pamuk, ne kadar vazelin sürdüğünüze bağlı olarak 2-3 dakika yanacaktır.

13- Geceyi doğada konaklayarak geçirmek ve trekking'e geçiş yapmak isterseniz çadırın girişini rüzgar yönüne çevirin ki etrafta sivrisinekler toplanmasın.

14- Pamuklu giymeyin! Nemi ve teri içine hapsettiği gibi soğuktan korunma konusunda da başarılı sayılmaz.

15- Kibritleri suya dayanıklı hale getirmek için gomalak cila (shellac) kullanın. Bunun için, bir cımbız yardımıyla kibritleri cilaya batırıp kurumalarını bekleyin.