Mobilemenu
Profile

İğne Atsanız Düşmez!

Sporun ve atletizmin temsil ettiği yüce değerler ile taşıdığı bütünleştirici anlamları dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenen halk koşularında vücut buluyor. Genelde maraton yarışlarıyla beraber düzenlenen halk koşuları kimi zaman da tek başına bir etkinlik olarak düzenlenebiliyor. Renkli görüntülerin ve anlamlı mesajların verildiği yarışların bazıları ise katılımcı rakamları nedeniyle fazlasıyla dikkat çekici! Katılımcı sayısı ile dikkat çeken ve bu sayede farklı kültürleri bir araya getiren halk koşularından oluşan renkli listemize göz atıyoruz.

Londra Maratonu

1981 yılından beri aralıksız düzenlenen Londra Maratonu, yüksek katılımcı sayısıyla tam bir spor festivali. 2015'teki halk koşusu 37 bin 800 katılımcıyla koşulmuştu! Dünyanın en büyük beş maratonundan biri olan bu yarış, aynı zamanda en prestijli maratonlardan biri olarak görülüyor. Büyük sponsorların desteği ile organize edilen Londra Maratonu’nda, dünyanın önemli atletlerine de sık sık rastlayabiliyoruz. 

Color Run Koşuları

Her yıl farklı zamanlarda, 50 farklı şehirde düzenlenen Color Run koşuları, “Gezegenin en mutlu 5 kilometresi” sloganına sahip. Katılımcılara yol boyunca rengârenk gıda boyaları sıkılan yarışların 2015 Paris durağında 20 bin gibi büyük bir katılımcı sayısına ulaşıldı.  

Dünya Barış Koşusu

1987 yılından beri 140’ın üzerinde ülkede düzenlenmiş olan bu koşu, kurulduğu günden bugüne çığ gibi büyümüş olan, tamamen gönüllü bir hareket. Dünya barışının öneminin vurgulanıp, insanlar arasında kurulacak iyi niyet köprüsünün pekiştirilmesi hedeflenen bu hareket, barış meşalesi taşıyan insanların yoğun katılımlarıyla koşulmaya devam ediyor.  Hemen hemen her ülkenin bayrağını görebileceğiniz Dünya Barış Koşusu ülkemizi ilk kez 1991 yılında ziyaret etti. Son 3 yıldır etaplardan biri olan Türkiye’de koşuya, bu yıl Çanakkale Gelibolu Yarımadası ev sahipliği yapacak. 10 bin kişinin katılması beklenen koşuda her zamanki gibi anlamlı mesajların verileceğine hiç şüphe yok…

Avrasya Maratonu

Ülkemizin uluslararası değerlerinden biri olan Avrasya Koşusu, katılımcı sayıları ile de dikkatleri üzerinde topluyor. 2010 yılındaki maratonun halk koşusu ayağına yaklaşık 130 bin kişi katılmıştı! Bu maraton ayrıca Boğaziçi Köprüsü’nün sallanmasına yol açarak da gündeme gelmişti…

New York, Chicago, Hong Kong, Honolulu Maratonları

Londra Maratonu’yla birlikte dünyanın en önemli 5 maratonunun diğer 4 parçası olan bu koşular da binlerce kişinin ilgisini çekiyor. Her birine yılda en az 30 bin kişinin katıldığı halk koşuları, düzenlendikleri kentlerin dünya genelindeki popülaritesine de büyük katkı sağlıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR