Mobilemenu
Profile

İlham Verici 5 Karavan Hayatı Hikayesi

Onlar konforlu hayatlarını bırakıp yollara düşen maceracılar. İşte yolları memleket yapan insanlardan beş ilham verici örnek.

Hall Newbegin

Listemize, en sıra dışı ve ilham verici isimle başlayalım. 

Hall Newbegin tam bir doğa aşığı. Uzun yıllar önce çiftçilik yaparken tüm hayatını bırakmış ve doğadaki en iyi kokuları bulup onları karavanında damıtmak için yollara düşmüş. Neredeyse tüm çiçek ve ağaçları ezbere bilen Hall, en güzel kokuyu bulma çabasında birçok bitkiden faydalanıyor.

“Her zaman görme ya da duyma duyularımızı daha çok kullanıyoruz ama asıl önemli olan koklamak. Doğayı koklayarak, en güzel kokunun peşinde dolanarak keşfetmemiz de mümkün.”

Karavanıyla hayatının büyük bir kısmını ormanların içinde dolanarak geçiren Hall, @crawlonwetdirt adresinden paylaşımlar yaparak macerasını herkesle paylaşıyor. Ne diyelim: Yolun açık olsun Hall.

Jane

Rock Meet Soil adlı sosyal medya fenomenini yaratan Jane, karavanda yaşamaya nasıl karar verdiğini şöyle anlatıyor “Bugün üzerimdeki tüm sorumlulukları bırakıyorum. Suyun sıcaklığını kontrol etmek, bulaşık makinesini boşaltmak, her gün 'acaba ne giysem?' diye düşünmek… Artık bunların hiçbirine ihtiyacım yok. Yola çıkıyorum ve bu kesinlikle hayatımda verdiğim en iyi karar.”

Evet, Jane bu sözleri yazdıktan birkaç gün sonra erkek arkadaşıyla birlikte bir karavan satın aldı ve Colorado’dan yolculuğa başladı. Şu sıra Amerika’yı geziyor ve hem blogunda hem de sosyal medya hesaplarında karavandaki hayatından anlar paylaşıyor. Sadece ona özenerek yola çıkan binlerce insan daha var ve Jane hala Amerika’yı dolaşıp insanlara ilham vermeyi sürdürüyor.

Calum & Lauren

Calum ve Lauren bundan altı yıl önce bir Volkswagen T4 ile yola çıktı. Amaçları özgürce dolaşmak ve tüm deneyimlerini bir kitaba dönüştürebilmekti.

O günden bugüne Avrupa’da tam 8.000 mil yol kat eden ve deyim yerindeyse yolları memleket belleyen ikili geçtiğimiz yıl Kickstarter üzerinden bir kampanya başlattı ve topladıkları paralarla sonunda hayal ettikleri kitabı çıkardı: The Rolling Home.

Kitaplarına internet üzerinden ulaşmanız mümkün ama onların devam eden maceralarını takip etmek için @therollinghome adresini kullanabilir ve bu uzun yıllara yayılan macerayı takip edebilirsiniz.

Cyrus Sutton

Kaliforniya doğumlu Cyrus Sutton profesyonel sörfçü ve film yapımcısı. Bankadaki işinden istifa etmiş ve o da listemizdeki diğer isimler gibi uzun yıllardır karavanda yaşayıp hayatını yollarda geçiriyor.

Hem yolculuk edip hem de filmleri için materyal toplayan Cyrus, daha ziyade okyanus ve ormanların çevresinde dolaşıyor. Kısa film görüntüleri alan ve tüm bunları bir belgesele çevirmeyi planlayan Cyrus harika fotoğraflarıyla da yolculuğunu ölümsüzleştiriyor.

Karavanının arka kısmını bütünüyle film ve fotoğraf materyallerine ayıran Cyrus, @cyrus_sutton adlı sosyal medya adresinden tüm bunları insanlarla paylaşıyor. Cyrus her fırsatta sörf kültürünü yayıp ilham verici olmayı amaçladığını söylüyor.

Nelson Vandela

Nelson Vandela’nın sıra dışı ve bize Nelson Mandela’yı hatırlatan ismi dışında başka bir hikayesi de var. Her ne kadar o gizemli takılmayı tercih etse de, Vandela, Instagram hesabından karavanda yaşamaya başladığını duyurdu ve kronolojik olarak attığı postlarla, macerasından kareler paylaşmaya başladı.

Özellikle Amerika’nın çok fazla ziyaret edilmeyen, ıssız bölgelerinde yaşamını sürdüren Vandela belli ki fotoğraf konusunda da epey aşmış, başarılı bir insan. Paylaştığı tüm harika fotoğraflara rağmen ünlü olmaya niyeti hiç olmayan Nelson, mesajlara geri dönmüyor ve nereye gittiğini de genellikle sır gibi saklıyor. Bize sadece onu harika fotoğrafları eşliğinde takip etmek kalıyor.

@Nelson_Vandela adresinden siz de onu takip edebilir ve Amerika kırsalından paylaştığı şahane fotoğraflara göz atabilirsiniz.