Mobilemenu
Profile

İlk Dağcılık Deneyiminin Size Katacağı 10 Özellik

Dağcılığın zor ve biraz da ürkütücü görünen yüzünü düşününce size kazandıracaklarını kestiremiyor olabilirsiniz.  Belki de siz de dağcılık yapmaya sürekli yeltenen ve her seferinde bir sebepten vazgeçenlerdensiniz. Cevabınız “Evet” ise bu yazıya göz atmadan geçmeyin.

Formunuz artacak

Sırtınızdaki koca çantayla saatlerce yürümek pek kolay değildir. Hele ki bu yürüyüşü yüksek irtifada gerçekleştiriyorsanız daha fazla efor sarf etmek zorunda kalacaksınız. Bu yönüyle dağcılığın en fazla fiziksel güç talep eden sporlardan biri olduğunu söylemeliyiz. Ama hemen gözünüz korkmasın, fiziksel anlamda size kattıkları tahminlerinizin bile ötesinde olabilir. Düzenli olarak yaptığınız tırmanışlar sonucunda hem günlük hayatınızda hem de uğraştığınız diğer sporlarda inanamayacağınız bir kondisyona ulaşabilirsiniz.  

Bedeninizi tanıyacak ve ihtiyaçlarını fark edebileceksiniz

Dağdayken harcadığınız enerji ve karşılaştığınız zorluklara karşı çözüm üretme çabalarınız, size vücudunuzu çok yakından gözlemleme fırsatı sunacak. Kendinizle dağda geçen süre arttıkça vücudunuzun neye ihtiyacı olup olmadığını rahatlıkla anlayabileceksiniz. Ne zaman acıkırsınız, ne yerseniz enerjiniz artar, performansınızı artırmak için ne tür gıdalar tüketmelisiniz, ne sıklıkla tuvalete çıkarsınız gibi bedeninizle ilgili sorulara bir süre sonra otomatik olarak cevap verebileceksiniz. Bedeninizle yeniden tanışmanızı sağlayan dağcılık ve onun bu kazanımı şehir hayatında da çok işe yarayacak.  

Sıkı dostluklar kuracak ve takım çalışmasının önemini kavrayacaksınız

 

Kamplı dağcılık faaliyetlerinin ortalama 3 ile 14 gün arasında değiştiği düşünülecek olursa, faaliyet sırasında sıkı dostluklar kuracak olmanız kesin gibi. Gerektiğinde canınızı dahi düşünmeden emanet edebileceğiniz kuvvette arkadaşlıklar kurmak, dağcılar açısından sıradan bir durum. Ayrıca bu sporun gereği olan takım ruhu adına yapılan fedakarlık boyutları tahmin edeceğinizin çok üstünde olabilir.  

Planlama becerileriniz gelişecek

Bilindiği gibi dağlarda, şehirde kolaylıkla ulaşabileceğimiz hiçbir hizmet ve olanak bulunmuyor. Dolayısıyla dağcıların ekipman, gıda ve temizlik malzemelerini yanlarında taşımaları gerekiyor. Tüm bu gerekleri şehirde iken düşünmek ve gerekli organizasyonları yapıyor olmak, planlama becerilerinizi önemli ölçüde geliştirecek.

Beklenmedik durumlarla başa çıkabilmeyi öğreneceksiniz

Dağ coğrafyaları çeşitli sürprizlerle karşılaşabileceğiniz, beklenmedik durumlarda hızlı karar vermek zorunda olduğunuz alanlardır. Ekiple, ekipmanlarla, hava muhalefetiyle veya muhtemel hastalık ve sakatlıklarla ilgili sorunlarla karşılaşabileceğiniz dağlarda, yaratıcı çözümler bulma konusunda bir hayli gelişeceksiniz. Zaman zaman yaptığınız hataların sonuçlarını görecek ve bir daha ki sefere ne yapıp yapmamanız gerektiğini kestirebileceksiniz. Bir süre sonra çözüm odaklı çalışmaya başlayacak olan zihniniz, size stresli şehir hayatında fazlasıyla katkı sağlayacaktır.  

Nerede ne kadar risk almanız gerektiği noktasında uzmanlaşacaksınız

Dağda geçirdiğiniz süre arttıkça, ne zaman bekleyip ne zaman devam etmeniz gerektiğini saptamak sizin için zor olmayacaktır. Coğrafya ve hava durumu ile ilgili öngörüleriniz gelişecek, risk almanız ya da kaçınmanız gereken durumları daha iyi kestirebileceksiniz. İş dünyasındaki yöneticilerin pek çoğunun bu gibi getirileri nedeniyle dağcılıkla ilgileniyor olması bir tesadüf olmasa gerek.

Koyduğunuz hedeflere varmak adına stratejiler geliştireceksiniz

Dağcılık kararlılık ve planlama gerektiren bir uğraştır ve kazanacağınız bu özellikler hem dağda çok işe yarayacak hem şehir hayatında sizi farklı kılacaktır. Ne kadar dinlenmeli, ne kadar yürümeli, hangi yolu ne kadar sürede aşmalı gibi stratejik planlar yapıyor olmanız, hedefe nasıl ulaşılabileceği hususunda size çok şey öğretecektir.  

Teknoloji manyaklığından kurtulacaksınız

Sosyal medyadaki ya da mail adresinizdeki akışı takip etme konusunda birçokları gibi takıntılıysanız ve akıllı telefonunuzu kullanmadığınız zamanlar kendinizi huzursuz hissediyorsanız dağcılık yapmalısınız. Dağlar, size içinde bulunduğunuz anın tadını çıkarmayı ve şehirde olan biteni, en azından faaliyet sürecince, unutturmayı başaracaktır.

Sahip olduklarınızın kıymetini anlayacaksınız

Şehir yaşamı, her şeyi rutinleştiren ve hayatımızı kolaylaştıran pek çok eşyamızın farkına dahi varmamamıza neden olan bir yapıya sahip. Temiz bir yatak, bizi seven ve bekleyen insanlar, rahat bir koltuk, sahip olduğumuz teknolojik imkanlar, lezzetli bir tabak yemek, bir bardak kahve, sıcak bir duş… Tüm bunların, çoğu zaman farkına bile varmayız. Dağlar bize bu konuda da büyük dersler verecektir.  

Zor beğenme ve aşırı titiz olma gibi özelliklerinizden kurtulacaksınız

Bilindiği gibi dağlarda duş alma gibi bir imkan bulunmuyor. Bunun yanında böcek ve küçük hayvanlarla çok sık muhatap olmak durumunda kalabilir, küçük yaralanmalar sebebiyle sık sık kan görebilirsiniz. Arkadaşlarınızla aynı bardak ve çatalı paylaşmak zorunda da olabilirsiniz. Bu gibi durumlar bir süre sonra sizde alışkanlığa dönüşecektir. Hatta su içerken bardağınızda göreceğiniz böceği çıkarmaya bile üşenebilirsiniz. Tamam, bu kadar abartmak zorunda değilsiniz!

Kaynak: fitclimb.com