Mobilemenu
Profile

İlk Kez Dağ Bisikleti Yapacaklara Tavsiyeler

Hedefiniz dağ bisikletinin heyecanını keşfetmek mi? Bu spora meraklısınız ama henüz tam olarak ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? O zaman uzmanlardan derlediğimiz tavsiyelere göz atın. Aradığınızı bu ipuçlarında bulmanız mümkün.

Sabit bir ritme alışarak başlayın

Aynı devirde pedal çevirmek tüm tırmanış boyunca sabit bir ritime sahip olmanızı sağlar. Alt seviyedeki zorlukta bir dağa tırmanış için dakikada yaklaşık 80-90 devir normal olarak kabul edilir. Bu ritme alışmaya ve bozmamaya çalışın.

Daha yüksek zorluktaki yerlere tırmanırken pedalınızın yavaşladığını hissederseniz de daha düşük bir vitese geçin ve daha yüksek bir tempoda pedal çevirmeye çalışın. Böylece bacaklarınızı çok yormadan yine sabit bir ritme kavuşabilirsiniz.

Oturarak sümek mi sizin için daha iyi yoksa ayakta sürmek mi?

Tırmanma tekniğinizi belirlemek de önemli. Çalışmalar oturarak yapılan bir tırmanışın çok daha az enerji kaybettirdiğini ve bunun aerobik olarak da en faydalı tırmanış sürüşü olduğunu gösteriyor.

Eğim zorlu olduğunda ise kısa süre de olsa ayakta sürmek bir avantaja dönüşüyor. Pedalların üzerinde ayakta durmak %30’a varan oranda daha fazla hızlanmanıza  ve daha tempolu pedal çevirmenize yol açıyor. Ancak yine de bu anları kısa tutmaya ve tüm enerjinizi harcamamaya dikkat etmelisiniz. Ayakta sürerken bisikleti çok sallamak da tavsiye edilmiyor. Zira o da ekstra enerji kaybına yol açabiliyor.

Bisikletinizin en iyi durumda olduğundan emin olun

Bisikletinize atlamak ve hemen tırmanmaya başlamak cazip gelebilir, ancak bisikletinizin buna hazır olduğundan emin olun ve eğer hazır değilse sürüş için birkaç hazırlık yapın. Viteslerin durumuna ve özellikle lastiklerin tırmanışla başa çıkmak için doğru  basınca sahip olup olmadığına bakın.

Yaptığınız tırmanış türüne bağlı olarak bisikletinize bazı modifiye eklemeler yapmak örneğin jant ya da zincirleri değiştirmek iyi bir seçenek olabilir. En az 650 b jantlar iş görecektir. Her zaman yanınızda bir bisiklet pompası ve yedek iç lastik bulunmasını söylemeye ise gerek bile yok. Bisiklete monte edilebilen pusula, kilometre sayacı ve dinamoya bağlı bir bisiklet ışığı olması önemli. Ama modifiyeden vazgeçip tamamen bu iş için tasarlanmış bir dağ bisikletine de biraz cep yakan bir paraya sahip olabilirsiniz. 

 

Enerji verecek yiyecekler tüketin

Bir tırmanış sırasında kaybettiğiniz enerji ile çok fazla kalori yakarsınız. Yolculuk sadece bir saat sürse bile doğru şekilde beslendiğinizden emin olmalısınız, böylece dağa çıkmak için gerekli güce sahip olursunuz.

Yola çıkmadan önce katı yiyecekler yememeniz tavsiye ediliyor. Daha hafif ama enerji veren ve mümkünse susatmayan yiyeceklere özellikle de meyvelere yönelebilirsiniz. Ne yerseniz yiyin ama mutlaka tırmanıştan 15-20 dakika önce yemeye dikkat edin. Tırmanış yaparken ise enerji jelleri dışında bir şey tüketmemeniz öneriliyor.

Başarınızı hazırlık belirleyecek

Profesyonel bisikletçiler bile zorlu tırmanışlarda çoğu zaman başarısız olurlar. Gereken büyük çaba için yeterince antrenman yapmamışlarsa işleri kolay değildir ve onlar da güçlerini dengeli kullanmayı unutabilirler. Hem yeni başlayanların hem de profesyonellerin yapacağı ilk şey ise “işin yarısı” diyebileceğimiz antrenmanlardır.

Mümkünse bu iş için bilen birilerinden profesyonel destek alın. Ülkemizde hangi tepelerin yeni başlayanlar için daha iyi olduğunu, mevsim koşullarına göre nelere dikkat edilmesi gerektiğini vs. kısa da olsa bir eğitim programına katılarak öğrenmek atacağınız en büyük adım olacak.