Mobilemenu
Profile

İlk Kez Kayak Tatiline Gideceklere 6 Tavsiye

Satın Alma, Ödünç Al

Doğruya doğru; güzel bir kayak tatili için biraz para harcamanız gerekir. Ama size bir tavsiye: Kredi kartınızı bu masraf denizine sokmayın! Sadece konaklama, yeme-içme ve seyahat giderleri için kullanın. Kaymak için ihtiyacınız olan kayak, kayak gözlüğü, eldiven, mont, kayak pantolonu, kask gibi kıyafet ve ekipman için yüklü bir fatura altına girmeye gerek yok. Arkadaşlarınızdan bulun buluşturun, ister uyumlu olsun ister uyumsuz, bunlarla kaymaya gidin. Siz bir “ikoncan” değilsiniz! Belli mi olur, zorlu ve soğuk yamaçlarda geçen birkaç günden sonra kaymanın size göre bir şey olmadığını düşünür ve bir daha böyle bir maceraya girmezsiniz.

Apart Otelde Değil, İyi Bir Kayak Otelinde Kalın

Kayak merkezi daha önce hiç olmadığınız bir yerdir ve buraların işleyişini öğrenebilmek için iyi bir kayak otelinde kalmanız en iyisidir. Merkeze yakın apart oteller olsa bile hiç bulaşmayın; yemek yapmakla vakit ve enerji harcamak kayak tatilinde isteyeceğiniz son şeydir. Kalacağınız yeri seçerken en iyi yemekleri değil, en iyi lift seçeneklerini araştırın. Sadece fiyatlara bakmayın; otel bulma sitelerindeki yorumları inceleyip “acemi dostu” kayak otellerini tespit edin. Seyahatinizi sömestr tatili zamanlarına denk getirmek yerine ocak ayının ve mart ayının başındaki dönemleri değerlendirebilirseniz bir başka kayak tatili yapabilecek kadar bir parayı da tasarruf edebilirsiniz.

Arkadaşlarınızdan veya Akrabalarınızdan Kayak Öğrenmeyi Hiç Düşünmeyin

Bazen iyi (belki de bu durumda kötü) niyetli bir arkadaşınız veya kuzeniniz birlikte kayak tatiline çıkmanızı önerir. Kayak yapmayı bilmiyor olmanızı dert etmemenizi söyler; çünkü size o öğretecektir. Yalan! Belki ilk 1-2 saat bir yamacın tepesinde size bazı duruş, dönüş ve duruş tüyoları verir ama emin olun sonrasında sıkılacak ve artık öğrendiğiniz konusunda sizi ikna ederek kendi yoluna gidecektir. Tabii ki can sıkıcı ve yakıcı 3-5 düşüşten sonra kendinizi dünyanın en pahalı bitki çaylarını içerek kayanları seyredeceğiniz bir otel kafesinde bulacaksınız. Bu yüzden gerçek bir kayak kursu ya da eğitmeninden ders almadan kaymayı hayal bile etmeyin.

Kayak Düşmanlarıyla Temas Kurmaktan Kaçının

İlk defa kaymak için bir tatil yapacağınızı söylediğiniz zaman hemen karşı bir cephe açılır. Neferleri de çoğunlukla hiç kayak yapmamış kişilerden oluşur. Size şunları söylerler: “Hava çok soğuk olacak”, “Çok tehlikeli”, “Çok pahalı”… Daha binlerce mazeret bulabilirler. Merak etmeyin, hepsinin bir yanıtı var. Evet hava soğuk olacak, İsviçre’deki La Brevine kayak merkezinde -41,8 derece sıcaklık (ya da soğukluk!) ölçülmüş. Eh, soğuk olmasa kar da olmazdı değil mi zaten! Ayrıca kayak yaparken donmanızdan çok, aşırı ısınmış olmanız size sıkıntı yaratabilir. Tehlike konusuna gelince, bu tamamen kişisel bir tercih. Kaskınızı takar, işaretli pistte efendi gibi de kayabilirsiniz, orman içinde veya eğimi %80’i bulan bakir yamaçlarda da… Pahalı mı? İşi bilmiyorsanız evet. En civcivli zamanda, en sosyetik kayak merkezine giderseniz yaz tatiline çıkamayabilirsiniz ama uygun zamanlar ve uygun otellerde kalarak ekonomik kayak tatili yapma fırsatını da yaratabilirsiniz.

Sırt Çantasız Otelden Çıkmayın

Dağlarda hava değişkendir. Sabah otelinizden çıktığınızda hava 3 derecedir ama bir bulut gelir, rüzgar değişir bir anda -13’le burun buruna kalabilirsiniz. Hatta tam tersi de olabilir; soğuk diye giydikleriniz bir yerden sonra hararet yapmanıza sebep olabilir. Bu yüzden günlük hava raporlarını sık sık kontrol edin, tesisinizin web kameralarından yansıyan farklı noktaların hava durumunu gözleyin. Bir sırt çantası alıp içine ek kıyafetleriniz koyarak kaymanız size bir şey kaybettirmez. Ya da çantanız boş çıkarsanız, hava ısındıkça fazla gelenleri içine tıkarsınız! Hatta içine içeceğinizi ve kumanyanızı da koyarsanız otel restoranına bir servet daha kazandırmaktan kurtulursunuz.

Zengin Bir Sevgili Bulun!

Kayak merkezlerinin boş olduğu dönemlerde kaymak veya arkadaşlardan ödünç montlarla downhill yapmak istemiyorsanız o zaman zengin bir sevgili bulmalısınız! Onun kayak meraklısı olması da gerekmez; nasıl olsa en iyi hocalardan özel ders alabilirsiniz değil mi! Bu sayede en şatafatlı otellerde kalıp, kayak keyfinden sonra sauna ve jakuzide rahatlayabilirsiniz. Akşam yemeğinde portakallı ördeğe ne dersiniz? Bir başka alternatif de profesyonel bir kayak eğitmeniyle birlikte olmak! Onun sayesinde kaymanın binbir numarasını öğrenir, en kısa yoldan ustalığa adım atabilirsiniz. Aşk nelere kadir!