Mobilemenu
Profile

Mağaracılıkta Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Nokta

Dersini İyi Çalış

Mağaracılığa heves ettiyseniz öncelikle bildiğiniz dünyayı unutmalısınız! Burası bambaşka bir yer. Mağara ortamını iyi bir şekilde tanımak için deneyimli isimlerle konuşup, videolar izleyerek karşılaşacaklarınızla ilgili detaylı bilgi sahibi olmanız gerek. Mağaralar, bu işi bilmeyenin hiç alışık olmadığı, öngöremeyeceği kadar farklı ve hata affetmeyen mekanlardır. Limitlerinizi bilin ve psikolojik olarak da keşfe hazır olduğunuzdan emin olun. Sonra hemen çıkmaya çalışıp, rezil olmayın!

Yere Sağlam Bas

Unutmayın, mağarada yerler nemlidir, ıslaktır ve haliyle kaygandır. Duvarlardan sızan sular, tavandan damlayan akıntılar yeri alabildiğine kaygan yapar. Mağara zeminine uygun bir ayakkabı, bot ya da çizme giymeli, gereksiz hızlı hareketlerden kaçınmalısınız. Bunlara dikkat etmemeniz ve düşerek bir yerlerinizi incitmeniz durumunda mağara içerisinde yalnız olmak istemezsiniz. Bu yüzden “Birlikten kuvvet doğar” sözünü kesinlikle aklınızdan çıkarmayın, asla yalnız başınıza ve yanınızda bu işi iyi bilen biri olmadan mağara keşfine atılmayın!

Mağara Ahalisini Uyandırma!

“Descent” filmini izleyenler bilir, mağaralarda bildiğimiz türlerden farklı yaratıklar vardır. Tamam, bir korku filminden örnek vermek pek kibar bir davranış değil belki ama bu karanlık dünyanın vatandaşları tamamen buraya göre evrimleşmiştir. Hiçbirinin gözleri görmez, hatta birçoğu milyonlarca yıl süren evrim sürecinde gözlerini bile yitirmiştir. Böcek, örümcek, akrep, yılan ve balıkların çoğu karanlıkta ihtiyaç duymadıkları için renklerini bile kaybetmiştir. Bir de tabii ki yarasalar var! Yüzlerce, hatta binlerce yarasanın uyuduğu bir mağaraya girmişseniz ilk önce onları uyandırmamaya, sonra da guano denen neredeyse birer dikit kıvamına gelmiş gübrelerine basmamaya özen gösterin!

Mağara Modasını Takip Et!

Tabii burada renklerden, dar ya da bol kesim kıyafetlerden, süslü püslü şapkalardan bahsetmiyoruz. Mağaraya giriyorsanız hem kıyafet hem de ekipman olarak edinmeniz gereken bazı eşyalardan olduğundan söz ediyoruz. Kaymayan bir ayakkabı, tercihen bir bot ya da çizme almanız gerektiğini zaten öğrendiniz. Ayrıca kuru tutabilecek yağmurluk, tulum gibi dış katman giysilere de ihtiyacınız var. Başınızı korumak için kask, önünüzü görebilmek için de ona monte edilmiş karpit lambası şart. Merak etmeyin o karanlıkta başını sürekli sağa sola çarpan tek kişi siz olmayacaksınız! Daha ileri seviyede mağaracılık yapacaksanız iniş çıkış malzemeleri, emniyet kemeri, desandörler, çekiçler, ipler almanız gerekeceğini de deneyimli arkadaşlarınızdan göreceksiniz.

Üç Cümleyi Aklından Çıkartma

Günümüzde balta girmemiş orman kalmadı ama içine girilmemiş, girilse de fazla ziyaret edilmemiş dolayısıyla da ekosistemi son derece kırılgan mağaralar çok. Bu yüzden mağaracılığın ağır ağabeyleri şu üç düsturu kullanır: Zamandan başka bir şey öldürme, ayak izinden başka bir şey bırakma, fotoğraftan başka bir şey çıkartma! Zaten Konfüçyüs’ün şu sözü de bu anlayışın temelini gösteriyor: “Neşeli insanlar su kenarına gitsinler, eğlenmek isteyenler dağlara çıksınlar, erdemli olmak isteyenlerse mağaralara girsinler.”