Mobilemenu
Profile

İnsana Yüzme Sevgisi Aşılayan 6 Film

Yüzmek aslında sinemada pek de karşımıza çıkmayan, en fazla birkaç sahnede gözümüze çarpan bir spor. Ama bazı filmler de var ki yüzme meselesini dramatik yapının merkezine koyuyor ve insanda “şu film bitsin valla koşarak yüzmeye gideceğim” dedirtiyor. İşte o filmlerden 6 tanesi.

The Guardian (2006)

Ünlü oyuncu Kevin Costner’ın başrolünde oynadığı film Ben Randall adındaki usta bir kurtarma yüzücüsünün hikayesini anlatıyordu. Randall bir gün görevli olduğu büyük bir kurtarma operasyonunda başarısız olur ve girdiği bunalımın ertesinde işinden de uzaklaştırılır. Hayatına yüzücü eğitmenliği yaparak devam eden Randall, öğrencilerinden biri olan Jake Fischer’ın yeteneğini fark eder ve onun tüm ukalalığına rağmen iyi bir kurtarma yüzücüsü olması için elinden geleni yapar. Öğrenci ve eğitmen arasındaki bu ilişki zamanla bir baba oğul seviyesine kadar gelecektir.

Pride (2007)

Gerçek bir hikayeden yola çıkan Pride, 1970’li tıllarda geçiyor. Philadelphia’nın gettolarında yaşayan, hayattan vazgeçmiş ve suça eğilimli çocukların yaşamlarına anlam katmak için çaba veren bir yüzme öğretmeni ile tanışıyoruz filmde. Dönemin ırkçı düzeni ve buna adeta yüzerek direnen çocukların hikayesi bir yerden sonra muazzam bir başarı öyküsüne dönüşüyordu. 

Touch the Wall (2014)

Bir belgesel ile listemizi sürdürelim. 2012 Londra Olimpiyatları için hazırlanan yüzücüler Missy Franklin ve Lynn Joyce arasındaki ilişkiyi ele alan belgesel gösterime girdiğinde epey dikkat çekmişti. Yetenekli bir yüzücü olan Missy Franklin, tecrübeli yüzücü Joyce’un oyuna dahil olması ile popülaritesini kaybeder. Ve sonrasında daha hırsla çalışarak hem onu geçmeye hem de altın madalya almaya ant içer. 

The Swimmer (1968)

John Cheever’ın en az filmin kendisi kadar meşhur romanından uyarlanan The Swimmer oldukça sıra dışı bir hikayeye sahipti. Villalarla dolu bir vadide yaşayan Ned Merril filmin başında bir havuzdan çıkar ve dostlarıyla yiyip içtikten sonra yürümeye devam eder. Çevredeki tüm villaların içinden geçer ve tek tek her birinin havuzunu geçerek başka insanlarla muhabbet eder, yakınlaşır. Geçtiği her evde bir hatırası ile yüzleşen Ned bazen sevgi bazen ise nefret ile misafir edilir. Tüm vadiyi dolaştıktan sonra geri evine döndüğünde ise artık aynı adam değildir.

Swim Team (2017)

Yine bir belgeseli ziyaret edelim. Michael McQuay ve eşi Maria tarafından New Jersey’de kurulan bir yüzme takımı diğer tüm yüzme ekiplerinden farklıdır. Otizmli çocuklardan oluşan bu takım, hastalıklarına yüzerek direnen çocukların sıra dışı başarı hikayesini anlatıyor. Hem rekabetçi yüzme dünyasının hem de otizmli çocukların tüm engellerle savaşmasının hikayesini anlatan belgesel Netflix’ten de izlenebilir. 

Children of Glory (2006)

1956 yılında geçen filmde Sovyet bloğunun hegemonyası altında küçük ve köle bir ülke olan Macaristan’ın efsanevi su topu takımı anlatılıyordu. Takım, çok başarılı olmasına rağmen Sovyetler sürekli Macar takımının başarılarını engellemeye çalışır. Bir gün bu iki takım Melbourne’deki olimpiyatlarda karşı karşıya gelirler. Tam o sırada Macaristan halkı da Sovyetler’e baş kaldırmıştır ve sudaki bu maç da bir nevi o savaşın devamı gibidir. Sadece yüzme değil spor üzerine de yapılmış en iyi filmlerden biri olan Children of Glory’nin oyuncu kadrosunda birçok profesyonel su topu oyuncusu da yer almıştı.