Mobilemenu
Profile

İnsanların Yine de Var Olduğu -Yaşanılmaz- 10 Yer

Dünyanın her yanı yaşamaya müsait gibi düşünsek de bazı istisnalar var elbette. Yüksek rakımdan dolayı oksijenin çok yüksek  olduğu yerlerde olmak ya da buz tutmuş bir kıtada bulunmak  pek hayatta olma kategorisine girmez. İşte yaşamaya hiç müsait olmayan ama yine de birçok insanın yaşadığı 8 yer.

Tristan da Cunha

Muhtemelen dünyanın en uzak yerleşim yeri olan Tristan da Cunha, Güney Afrika'ya yaklaşık 2,000 mil uzakta bulunuyor ve kendisine en yakın kara parçasının orası olduğu düşünüldüğünde ıssızlığı biraz daha iyi anlaşılıyor. Ha bu arada bölgeye gitmeyi düşünüyorsanız, ada halkının dışarıdan gelen insanlara karşı pek arkadaş canlısı olmadıklarını hatırlatalım. Adada avcılık ve kısmi tarım dışında yaşama imkân veren şartlar olmaması nüfusu da düzenli olarak azaltmış.

Kifuka, Kongo Demokratik Cumhuriyeti

Şimşekten ve yıldırımlardan korkuyorsanız burası kesinlikle size göre değil. Bu bölge sürekli gök gürültülü fırtınalar yaşar ve her kilometrekareye düşen yılda ortalama 60 yıldırım çarpması birçok cana mal olur. Ama yine de bölgede yaşayan insan sayısı epey fazla. 

Meghalaya, Hindistan

Hindistan'daki Maghelaya’yı her yıl büyük sel haberlerinde sıkça görürüz. Muson iklimi nedeniyle durmaksızın yağış alan bölge sulara teslimdir. O kadar ki eşsiz bitki yaşamı, kültürel gelenekler ve hatta yöre halkının giysilerini bile tamamen bu iklim belirlemiştir.

Muli, Faroe Adaları

Faroe Adaları'ndaki bu küçük köy, akla gelebilecek en öngörülemeyen hava koşullarından bazılarına ev sahipliği yapıyor. Muli’de neredeyse hiç bitki örtüsü ya da doğal kaynak yoktur fakat buna rağmen bölgede toplam 12 hane yaşamını sürdürmeye devam ediyor. Pek dost canlısı oldukları da söylenemez. Nasıl geçindikleri konusunda ise genelde bir işten emekli oldukları söyleniyor ama kesin mi bilemiyoruz elbette.

La Oroya, Peru

Bu kirli şehirde yaşayan çocukların neredeyse tamamı, büyük miktarda ergitme gerçekleştiğinden dolayı kurşun zehirlenmesi riskine sahip olarak büyüyor. Dünyanın en kirli havaları arasında başı çeken bölgede buna rağmen insanlar yaşamayı ve sağlıklarını riske atmayı sürdürüyor.

Oymyakon, Rusya

-60 santigrat dereceye ulaşabilen ortalama kış sıcaklığı ile Omyakon herhangi bir canlının yaşaması için kesinlikle elverişli bir yer değil. Buna rağmen bölgenin yaklaşık 500 sakini donma riskini göze alarak bu kentte yaşamayı sürdürüyorlar

Ölüm Vadisi (Death Valley), ABD

Soğukta yaşamak zor da, sıcakta yaşamak kolay mı? Hayır elbette. Batı yarım kürede ölüm vadisinden daha sıcak yer bulamazsınız. Ortalama 57 derecelik sıcaklıkların ölçüldüğü bölgede binlerce yıl boyunca yerliler yaşamıştı. Bugünlerde ise tek hayat işareti Furnace Creek'te yaşayan küçük bir yerli topluluktan ibaret.

Vostok İstasyonu, Antarktika

Doğu Antarktika’da yaşamamak için birçok sebep vardır. Örneğin -89.2 santigrat derece ile dünya üzerinde ölçülen en düşük sıcaklık rekoru bunlardan biri. Bu bölge bu şartlarıyla rekor kırmaz sadece, aynı zamanda havada neredeyse hiç nem yoktur, ortalama rüzgar hızı yaklaşık 18 km / s'dir. 3,488 metrelik yüksekliğinden dolayı yüksek bir oksijen seviyesi vardır ve kutup gecesi yılın yarısını alabilir. Çoğu araştırmacı, birçok baş ağrısını, seğirmeyi, burun kanamasını, kusmayı ve diğer acıları göze alarak buradaki araştırma istasyonu olan Vostok’ta yaşamayı sürdürüyor.