Mobilemenu
Profile

Instagram'ın Size Seyahatle İlgili Söylemediği 5 Gerçek

Instagram'daki muhteşem fotoğraflarla baştan çıkarılan Stephen Murray bu gazla işini bıraktı ve dünyayı keşfetmek için yollara düştü.  Ancak kısa süre sonra Instagram’ın tüm gerçeği söylemediğini fark etti. İşte Murray’nin ağzından Instagram’ın bize söylemediği gerçekler.

 Zihinsel Savaş

Instagram, sizin de dünyayı dolaşabileceğiniz rüyasını satan fenomenlerle doludur. Tek yapmanız gereken bu ilk adımı atmanız ve cesaretle bilinmeyene yol açmanız derler. Hem kim seyahat etmekten pişman olur, değil mi?

Nişanlım ve ben büyük seyahatimiz için para biriktirdik. Kariyerimizi bıraktık. Topladığımız para bir ev almaya yeterdi. Hayatınızı bir kenara atıp seyahat etmeyi seçmek büyük bir karardır. Ve bu kararı vermek devasa bir zihinsel savaş. Yaptığımız şeyi düşünürken düzenli olarak panik atak geçirdim, ama dikkatle değerlendirdikten sonra özgür ruhuma inanmaya karar verdim Kısacası zorluk her şeyden önce bu maceraya karar verirken yaşanan zihinsel savaş ile başlıyor.

Kültür Şoku 

Instagram'daki diğer her şey gibi, kültür şoku da hep perde arkasında kalır. Gezinirken her şeyin tıpkı evde olduğu gibi, sadece biraz daha egzotik olduğu konusunda Instagram sizi kolayca ikna edebilir. Ama kültür şoku orada pek karşımıza çıkmaz.

Elbette tecrübeli gezginler, kültür şokunun gerçek olduğunu biliyor. Ama biz Yeni Delhi’ye tamamen hazırlıksız gitmiştik. Taksi şoförümüz kayboldu, sokaklar karışıktı indik ve başıboş köpeklerin saldırısına uğradık. Instagram’ın vadettiği o renkli yaşam neredeydi?

Sonrasında  kültür şokunun seyahat sevincinin bir parçası olduğunu öğrendik. Konfor bölgenizden çıkmak, gerçek ödüllerin yattığı yerdir.

Oteliniz Her Zaman Resimlerdeki Gibi Gözükmüyor

Delhi'deki ilk otelimizin Hauz Khas Köyü'nde olduğunu 50 dakikalık yürüyüş sonunda öğrendik. Kirli çarşaflı yatak da bizim için vadedilen hijyenden uzaktı.

Online oda rezervasyonu yaparken, çaylak hatasını yaptık, güzel fotoğraflar tarafından kandırıldık. Otelin bulunduğu yer olup olmadığını kontrol etmek için Google Haritalar’ı kullanmalıydık. Dediğim gibi, çaylak hatası. Fakat dersimizi çabucak öğrendik. Bu Instagram’ın size öğretmeyeceği bir ders.

Seyahat zor iş olabilir

Seyahat, muhteşem plajlar, etkileyici manzaralar ve ağızları açık bırakan tapınaklar değildir. Onlara ulaşmanın ufak bir sorunu var: Seyahat etmek. Bu bazen oldukça zor geçer ve Instagram size bunu söylemez.

Çantalarınızı sürekli olarak paketleyen ve bir sonraki şehre daha az yorucu gitmenizi sağlayan bir Instagram filtresi yoktur. Hindistan’a giden bir trende üçüncü sınıf bir tuvaletin kokusunu silebilecek bir tane filtre de yok.

Gördüğünüz gibi seyahatin zorlukları Instagram'ın sattığı şey değil. Seyahat şeklinin kendisi bile tüm motivasyonunuzu düşürebilir.

Paranız Sandığınız Kadar Uzun Süre Yetmeyecek

Instagram'da, bir şeyin maliyeti ne kadar iyi göründüğü ile ilgili.

Gerçek dünyada, üzücü gerçek, paranızın beklediğiniz kadar uzun süre yetmeyeceğidir. En son ofisten çıktığınızda, ayrılmadan önce son maaşınıza bakıp kendinize, “Yeterince tasarruf ettim mi?” diye sorarsanız, cevap pek güvenilir olmayabilir.

Buna yaklaşmanın iki yolu var: Tasarruf edebilir, maliyetlerinizi izleyebilir, sefil koşullarda kalabilir ve yolculuğunuzu olabildiğince uzatabilirsiniz. Veya seyahatinizin süresini kısaltabilir ve daha çok tadını çıkarabilirsiniz. Hepsi senin için neyin önemli olduğuna bağlı. Ama Instagram sana bunu söylemez.