Mobilemenu
Profile

Seyahatlerinizi Anlamlı Hale Getirecek 5 Şey

Çok değil, son 5 yılda özellikle seyahat edenlerin maceralarını kayıt altına alma şekli tamamen değişti. Sadece seyahat de değil günlük yaşamımızda da artık anlık bir şeyler paylaşmanın geçer akçe olduğu bir çağdayız. Instagram hayatımıza girdiğinden beri neredeyse tüm seyahat anlarımızı storyler ya da fotoğraf paylaşımlarıyla kayıt altına alır olduk. Hatta o kadar ki, sırf Instagram’da bir şeyler paylaşmak için seyahat eden insanlar bile türedi.

Tüm bunlara aslında bir çare var: Geleneksel yöntemler. Instagram yokken ne yapıyorduk, seyahatlerimizi nasıl unutulmaz kılıyorduk, hatırlayın. Hatırlayamadınız mı? O zaman listemizdeki maddelere göz atın.

Seyahat Fotoğraf Albümü Oluşturun

30 saniyelik storieler ya da toplamda pek de tanımadığınız 60-70 kişinin beğendiği paylaşımlar yerine fotoğraflarınızı eski usül bastırmayı deneyin. Zaten birçoğumuzun evinde hala fotoğraf albümleri bulunur ve hala misafirlere o albümler açılır ve yapılan seyahatler gösterilmez mi?

Ama illa başkalarına göstermenize de gerek yok kendinize bir hatıra fotoğraf albümü de yapabilirsiniz. İstediğiniz tasarıma ve temaya göre özelleştirebileceğiniz bir seyahat fotoğraf kitabı oluşturmak hem eğlenceli hem de heyecan verici olacaktır. Plaj gezileriniz, yürüyüş geziniz sırasında çektiğiniz en nefes kesen dağ manzaraları veya ziyaret ettiğiniz farklı ülkelerin manzara fotoğrafları ile süsleyebileceğiniz bu albümü bir ömür saklayabilirsiniz de.

Kartpostal Satın Alın

Seyahat fotoğraflarının yanı sıra, ziyaret ettiğiniz her yerden kartpostal almayı da ihmal etmeyin deriz.

Kartpostallar bir anlamda gittiğiniz yerlerin size ufak bir emaneti olarak da algılanabilir. “Buraya geldiğini ve yaşadığın şeyleri unutma,” der gibidir hatta. Kartpostal arkasına aacağınız notlar, atacağınız tarihler, yıllar sonra yeniden biraz solmuş da olsa o kartpostallara baktığınızda sizde güzel bir nostalji duygusu yaşatacaktır.

Hatta daha sıra dışı bir önerimiz de var. Aldığınız kartpostallara seyahat anılarınız hakkında iyi ya da kötü bir şeyler yazın ve seyahat ederken onu kendi adresinize postalayın. Evinize döndüğünüzde kapının önünde kendi kartpostallarınızı görmek çok hoş bir deneyim olabilir.

Anahtarlıklar ve Buzdolabı Mıknatısları Toplayın

“Anılar topla, boş şeyler değil” derler. Ama insan ikisini de toplamayı sevebilir! Anahtarlıklar ve buzdolabı mıknatısları ucuz ve küçük olabilir, ancak aynı zamanda harika seyahat hediyeleridir.

Bu ufak tefek hatıraları her gördüğünüzde, o yere seyahat etmenin ne kadar eğlenceli olduğunu hatırlayabilirsiniz. Bunu bir ömür yapan hatta koca bir odayı bu ufak tefek eşyalardan oluşan bir koleksiyon haline getirenler bile var. Bunları toplu olarak satın alırsanız daha ucuz olurlar. Bu nedenle sadece kendiniz için değil aileniz ve arkadaşlarınız için de bir şeyler almış olursunuz.

Bir Blog’a Seyahat Anılarınızı Yazın

Elbette bütün teknolojiden kendinizi mahrum bırakmanıza gerek yok. Eğer kelimelerle aranız iyiyse ve harika fotoğraflar çekiyorsanız, seyahat deneyimleriniz hakkında blog yazıları  yazabilirsiniz. Bloga yazma, seyahat ipuçlarını paylaşmanın ve benzer fikirlere sahip insanlara ilham vermenin iyi bir yoludur.

Bir seyahat blogu açın, iyi ve kötü bütün deneyimlerinizi yazmayı deneyin. Seyahat fotoğraflarını, özellikle otantik bir hikaye anlatımı için samimi olanları ekleyin. Her zaman seyahatinizdeki her anın önemli olduğunu unutmayın, bu nedenle seyahatle ilgili en küçük ayrıntıları bile dışarıda bırakmamaya çalışın. Samimi bir metin her zaman daha fazla ilgi görecektir.

Kişisel Seyahat Günlüğü Tutun

Blogda işin halka açık kısmını yazdıktan sonra bir de kendinize not gibi ufak bir günlük tutmayı deneyin. Seyahatleriniz hakkında yazmak istediğiniz ancak dünyayla paylaşmaya hazır olmadığınız şeyler olabilir. Bunun için, en değerli tecrübeleriniz hakkında yazdığınız bir seyahat günlüğü tutmak en iyi yol. Düşüncelerinizi ve hislerinizi saklamak için özel bir seyahat günlüğü gibi olacak ve ileride yazdıklarınızı tekrar okuduğunuzda yıllar içinde duygu ve düşüncelerinizin ne kadar değiştiğine, hayata bakışınızda nasıl farklar olduğuna dair eşsiz bir kaynak bulacaksınız.