Mobilemenu
Profile

"Instagram Paylaşımlarıyla Düştük Bu Yola!"

Artık literatürde yeni bir maceracı türü var: Profesyonel Instagram Maceraperestleri. Duyunca biraz tuhaf geliyor ama gerçek tam olarak bu.

Peki napıyor bu enteresan maceraperestler derseniz açıklaması biraz zor ama biz yine de deneyelim; bildiğiniz gibi Instagram üzerinde en çok beğenilen postlar genelde seyahatlerde çekilmiş macera fotoğrafları oluyor. Tabii bunlara “macera” demek de bir tartışma konusu ama Avustralya çöllerinden Himalayalar’a kadar neredeyse her yeri ziyaret eden ve burada çektikleri selfie ya da güzel filtrelenmiş profesyonel fotoğraflarla kanallarını şenlendiren gezginler milyonlarca takipçiye sahip. Her bir postu binlerce like alan ve “fenomen” de denen bu arkadaşlar elbette belirli bir popülerliğe ulaştıktan sonra sponsorlar eşliğinde gezip hiç para harcamıyor ve hayatın keyfini post atarak çıkarıyorlar.

Yukarıda açıkladığımız türdeki insanlara basitçe maceracı ya da gezgin diyebiliriz. Ama Profesyonel Instagram Maceraperestleri’nin durumu biraz daha farklı. Onlar tam da yukarıda özetlediğimiz insanların postlarından ilham alıp yola düşüyor ve o maceracıların fotoğraf çektirdikleri yerde kendileri de poz vererek bir nevi stalkerlığın kitabını yazıyorlar. Baktığınız yere göre bu insanları da çılgın maceraperestler olarak görebilir ya da sanal alem özentileri olarak adlandırabilirsiniz. Ama onlar arasında o kadar uçlarda takılan tipler var ki onların yaptıklarına bakınca düşüncelerinizi baştan aşağı değiştirebilirsiniz.

Profesyonel maceracılar Jack Morris ve Lauren Bullen bir gün Instagram’da gizemli bir hesap keşfeder. Bu hesapta kendilerinin çektiği ve 4 kitaya yayılan yaklaşık 10 fotoğrafın taklit edildiğini ama bunların photoshop ya da bir başka dijital hile ile değil bizzat yerinde zamanında ve hatta aynı kıyafetle yapıldığını fark ederler.

Diana_alexa adlı bu hesabı incelediklerinde tıpkı kendileri gibi başka macera hesaplarının da taklit edildiğini hayretler içinde tanık olurlar.

Araştırmalarını sürdüren ikili Instagram’da bu taklitçilere benzeyen başka çılgın stalkerlar da olduğunu ve onların da kendileri ya da diğer maceracıları taklit eden fotoğraflar çektirdiğini fark eder. Günden güne büyüyen bu olayın sonunda bu taklitçilere sempati duyanlar da olur Jack ve Lauren gibi kızanlar da: “Oraya kadar gitmeleri harikulade ama neden orijinal olmuyorlar. Gerçekten sadece bunu merak ediyorum” diyor Jack.

Durumun medyaya da yansımasıyla bazı hesaplar engellenir bazıları ise bu çılgın stalkerlığı devam ettirir.  Uzmanlar bu duruma “dijital çağda saplantılar da böyle oluyor” diye açıklamaya çalışırken bu stalkerların zararsız olduğunda hemfikir olan diğer grupşar ise “ne olacak canım insanlar eğleniyor sonuçta, kime zararı var bu çocukların?” diyerek modern fikr-i sabitleri savunur.

Bunu yapan insanların amaçlarının ne olduğu hala muamma. Zira hiçbirine henüz ulaşılıp adamakıllı bir röportaj yapılamadı. Gizemli bir şekilde görünmez olmaya çalışan bu insanların sayısı ise her geçen gün artıyor. Her gün yeni bir Instagram hesabı açılıp popüler postların peşinden bir takım fotoğraflar paylaşıyor. Üstelik aralarında bir yarış bile var: Hangisi daha iyi taklit ediyor?

Evet şimdilik durum böyle. Her geçen gün sayıları artan bu saplantılı stalkerlar ileride kendi sponsorlarını bulup gezmeye başlayabilir ve emin olun bu durum hiç şaşırtıcı olmaz. Dijital dünyada her şey aldığınız beğeni ve çektiğiniz dikkate bağlı ne de olsa!