Mobilemenu
Profile

Instagram vs Gerçekler: Hiking

Doğa sporları ya da ekstrem sporlarda gerçeklerle Instagram postları arasındaki trajik çelişkiye daha önce değinmiştik. Normalde zorlu ve yorucu olan çoğu doğa sporu Instagram’da bir anda oldukça estetik ve kolaymış gibi gösterilebiliyor. Peki, gerçek böyle mi? Gelin bunu bir de hiking üzerinden sorgulayalım. (Birinci fotoğraflar öncesi, ikinci fotoğraflar sonrası...)

Yalnız hiking yapmak

Her ne kadar çoğunlukla gruplar halinde yapılsa da yalnız kovboylar da hiking yapmayı sever. Ama bu durum Instagram’da bu şekilde gözükse de, gerçek böyle mi acaba?

Halbuki çoğumuz yalnız başına yüksek dağlara çıkmaya biraz çekiniriz. Hem hadi çıktık diyelim biz tek başımızayken o fotoğrafı kim çekiyor peki? İşte size bir Instagram illüzyonu. Gelin şimdi gerçekte yalnız başına hiking yapmak neye benziyor bir bakalım.

Hiking yaparken bize yaverlik eden köpekler

Bu kez de diğer türlerden en çok dostluk kurduğumuz köpeklerin Instagram haline göz atalım. Onlar da hikingde bize eşlik ederken tıpkı bu fotoğraftaki gibi neşeli ve tatlı görünebiliyor. Ne de olsa burası Instagram!

Peki, gerçekte durum ne? Tamam elbette köpekler de doğanın bir parçası olunca en az bizim kadar mutlu olabilirler. Ama Instagram’da kurulmuş bir tiyatro, bir hazırlık da yok değil. Eğer hiking anında köpeğinizin spontane bir pozunu yakalarsanız sonuç buna yakın bir şey olabilir.

Yaz günü hiking yapmak gibisi yok

Hiking için en çok tercih edilen dönem genelde bahar ve yaz günleri oluyor. Elbette kışın hiking yapmanın ayrı bir keyfi de var ama Instagram’daki bol filtreli hiking fotoğrafları genelde yazları zaman akışımıza düşüyor. Tıpkı bu fotoğraf gibi.

Yazın hiking yapmanın Instagram’da göremeyeceğimiz yan etkileri de var elbette. Örneğin bazen saatler hatta günler boyu kısa kollularla yürümek bir yerden sonra vücudumuzda bir Instagram postunda göremeyeceğimiz ve halk arasında “amele yanığı” dediğimiz sıkıntılar yapabilir. Tam olarak şöyle (ikinci fotoğraf).

Peki, kışları durum ne?

Yukarıda dediğimiz gibi kışları da hiking yapmayı tercih edenler var ve gerçeği söylemek gerekirse kışın çekilen hiking fotoğrafları çok daha estetik olabiliyor. O yüzden bu insanlar için “tutkulu hikingciler” diyebiliriz. Daha profesyonel olan kış hiking severleri Instagram’da da çok daha fazla saygı görüyorlar şüphesiz.

Ama bir de bizim gibi amatörlerin kış günü hiking yaptığını düşünüyor insan. Hele bir de gerekli ekipmanı yanımıza almadıysak bir yerden sonra kötü hava şartları bizi olumsuz etkileyecektir.

Kamp ateşi yakmak bu kadar kolay olabilir mi?

İşin elbette bir konaklama kısmı da var. Konaklama kısmında da çadır güzelce kurulduktan sonra yapılacak ilk şey hiking ekibinin sayısına göre büyük veya küçük bir kamp ateşi yakmaktır. Bu kamp ateşi Instagram’da elbette güzel bir manzarayla ve en estetik haliyle karşımıza gelir.

Ama gerçekte durum pek yukarıdaki gibi değildir. Zira çok üşümüşsünüzdür, seçtiğiniz dal ve yapraklar ıslaktır. Öyle yakılması kolay olmaz. Kısacası sıkıntıdır kamp ateşi ve her zaman da çok estetik gözükmez.