Mobilemenu
Profile

İnternetten Kayak Yapmayı Öğreten 5 Video

Kabul etmek gerekir ki kayak yapmayı öğrenmek pek kolay değil. Hele düzenli olarak ders almazsanız imkansıza yakın bile denebilir. Elbette bu pratiği takip etmek hem maddi açıdan hem de zaman açısından pek kolay değil. Ama yine de özellikle internet üzerinden bu tutkunuza dair yeni şeyler öğrenebileceğiniz birçok mecra da var. O mecraların başında ise YouTube geliyor. Biz de biraz YouTube’a daldık ve kayak meraklılarına referans olabilecek videoları listeledik.

Yeni başlayanlar bu kanala

“Elate Media'nın Kayak Okulu” adlı kanal YouTube üzerinden kayak derslerini takip edebileceğiniz ilk kaynak olabilir. Uygulamalı olarak verilen derslerde hem amatörler hem de profesyoneller dikkate alınmış. Özellikle dönüşler konusunda ve teknik birkaç trick için birçok kayak okulunda bile bulamayacağınız detaylara girebiliyorlar.

Bu kanalı aslında bu işi en başından öğrenmek isteyenler düzenli olarak takip edebilir ve videoları izleyen milyonlarca insanla yorumlar üzerinden iletişime geçerek en azından teorik olarak ilk bilgilere sahip olabilirler. Sonraki aşamalara da dersler ilerledikçe daha fazla motive olabilirler.

Hatalarımızı tanıyalım

Tirol adlı YouTube kanalı ile devam edelim. Bu kanalda birçok tecrübeli kayakçı diğer kayak meraklısı insanlara ufak tefek ipuçları veriyor. Yani burada aslında baştan aşağı bir kayak dersine tanık olmuyoruz. Sadece bu tutkumuzda takıldığımız, anlayamadığımız şeylere ya da sürekli tekrarladığımız hatalara ufak tavsiyelerle çözüm bulma fırsatı yakalıyoruz.

Bir nevi hoca çıkıyor ve diyor ki “öyle değil böyle yapmalısın,” gayet pratik değil mi? Siz de bir deneyin bakalım.

Macera, Kayak ve Snowboard Okulu”

Evet, itiraf edelim internet üzerinde şimdi bahsedeceğimiz kanaldan çok daha ciddi, cilalı ve açıklayıcı kayak dersi videoları var. Ama Kaliforniya'daki Macera Kayak ve Snowboard Okulu'ndan fırlayan bu insanların verdiği dersler kadar eğlencelisi muhtemelen yok.

Sakın yanlış anlamayın hep geyik ya da hep makara yapan insanlar yok burada, işinin ehli olan ve verdiği bilgi ve tavsiyelerle birçok sorununuza çözüm bulan profesyonellerden bahsediyoruz. Sadece işe bakış açıları biraz farklı diyelim…

Yine işinin ehli insanların peşine düşelim…

Evet, yine 'Elite Media'nın videolarından biriyle karşı karşıyayız. Bu kanalın zengin içeriği biraz diğer kanalları eziyor gördüğünüz gibi ama ne yalan söyleyelim bunu yapmayı da hak ediyorlar.

Ayrıntı derslerinden “hangi kalınlıktaki karda, hangi hareket yapılır?” gibi sorulara kadar birçok öğretici video mevcut. Burada da Darren Turner, bize kar üstünde nasıl duracağımızdan tutun da nasıl ilerleyeceğimize kadar ayrıntılı bir ders veriyor. İlgileniyorsanız kaçırmayın deriz.

Mükemmel dönüş nasıl yapılır?

Bir profesyonele dönüşme aşamasında kayakçılar hep en iyi dönüşe hazırlanırlar. Son videomuzda da temiz dönüşlerin, mükemmele yakın çizgilerin nasıl oluştuğunu fark edeceğiz. Her şeyi doğru yaptıktan sonra, bir nevi ödül olacak bu hareketin ayrıntılarına inelim.

Hem konuşmalı, hem de uygulamalı bir dersle oldukça tatmin edici bir üç dakikaya sığan video, bu işin aslında hem ne kadar basit, hem de ne kadar zorlayıcı olduğunu kanıtlıyor.

Kaynak: https://mpora.com/skiing