Mobilemenu
Profile

İspanya Turu'nda Mutlaka İzlemeniz Gereken 7 Etap

Etap 5: L'Eliana-Observatorio Astrofisico de Javalambre

Herhangi bir büyük turun ilk büyük zirvesi diğerlerinden farklıdır. Genelde bir sıra dağların parçası değil, tek başına göğe yükselen bir zirvededir ve kazananı değil belki ama kaybedeni belirlemeyi bilir. Turun ilk günlerinin rehaveti o yokuşta son bulur, işler ciddileşir, birilerinin façası fena bozulur. E'Eliana'dan başlayıp yaklaşık 171 kilometre sonra Javalambre Rasathanesi'nde sonlanan beşinci etap Vuelta 2019'da bu rolü üstleniyor. 11 kilometrelik yokuşun beşinci kilometresinde küçük bir iniş varsa da ortalama yüzde 7.8'lik eğim yer yer yüzde 16'yı zorluyor. 1950 metrelik zirveye giden yolun büyük bir kısmında gölge diye bir şey yok! 

Etap 7: Onda-Mas de la Costa

Dikkatli bakmaz veya geçmişte yaşananları bilmezseniz bu etabın ne kadar can yakıcı olduğunu anlayamazsınız. İlk 75 kilometredeki "laylaylom" havası, ardından gelmeye başlayan inişli çıkışlı güzergahla bir anda dağılacak. Altı tepenin aşılmasından sonra sahne Alto Mas de la Costa'nın. Bu, sadece 4,1 kilometre uzunluğundaki yokuş ortalama yüzde 12,3'lük eğimiyle gerçek bir duvar. En son 2016 Vuelta'sında kullanılan yokuş Alberto Condator, Esteban Chaves, Nairo Quintana ve Chris Froome gibi ağır topları darmadağın etmişti. Aslında herkes olacakların farkındaydı, zira yokuş "Cehennem burada başlıyor" yazılarıyla boşuna süslenmemişti!

Etap 9: Andorra La Vella-Cortals d'Encamp

Beş tırmanış ve düz yola benzeyen çok az şey barındıran bu 94,5 kilometrelik dinamit etap üst sıraların şekillenmeye başlamasının kritik virajlarından biri olmaya aday. Geçen yıl Enric Mas'ın kazandığı Coll de Ordino yokuşu bu kez henüz 17'nci kilometrede açılışı yapacak. En büyük çileyse kuşkusuz Coll de la Gallina'nın 12,2 kilometre boyunca ortalaması yüzde 8,3 olsa da sık sık çift haneli sayılarla (iki kez yüzde 14'e ulaşacak)ifade edilen eğiminde çekilecek. Finişe yani Cortals d'Encamp'a ulaşmak isteyen bisikletçiler birer basamak görevi gören iki yokuşun ardından son tırmanışa başlayacak. Yüzde 8,3'lük ve 5,7 kilometrelik Cortals d'Encamp yokuşunun ciddi bir bölümünün taşlı topraklı bir yol olması işi daha da ciddiye bindiriyor.

Etap 13: Bilbao-Los Machucos

Sadece son 6,8 kilometrelik son yokuş için bile izlemeye değer. Nasıl olmasın? Koskoca Chris Froome, 2017'de Vuelta'yı kazanırken burayı tırmanmış ve "Duvara çıkmak gibi" demişti. Los Machucos yokuşu beton zemininin bisikletçilere yaratacağı zorluk yetmezmiş gibi yüzde 28'i gören eğimli bölümlere de sahip. Ortalaması yüzde 9,2 bu bölümlere göre adeta bahar havası gibi! Üstelik günün menüsünde sadece o da yok. Bisikletçiler bu canavara gelene kadar 160 kilometreye dizilmiş altı tırmanışın daha hakkından gelmek zorunda. Gerçekten çok canlar yanacak!

Etap 16: Pravia-Alto de la Cubilla

Büyük turlarda iki tane bulunan dinlenme günlerinin öncesi ve sonrası çok şeye gebedir. Özellikle dinlenme günü öncesi çok korkutucu görünmeyen bir yokuş etabı varsa işler hiç de beklendiği gibi gitmeyebilir. Bir gün sonraki dinlenmeyi fırsat bilenler eğimi düşük bu yokuşlarda dişli bir tempo koyarak zorluk derecesini bir anda yükseltebilirler. Alto de la Cubilla'nın 17 kilometrelik uzunluktaki ve yüzde 6,2'lik ortalama eğimi bu adamlar için pek zorlu olmasa bile öncesinde gelen yüzde 8'i aşan eğime sahip iki sağlam yokuş ve dinlenme gününün etkisiyle silahlar çekilebilir. 

Etap 18: Colmenar Viejo-Bercerril de la Sierra

Dört birinci kategori tırmanışın arda ardına dizildiği 18'inci etabın asıl zorluğu sıcak hava ve tur yorgunluğunun zirve yapmış olmasında yatıyor. Dört tırmanış ve dört inişten oluşan etaptaki yokuşlar tek tek bisikletçileri zorlamaktan uzak. Fakat işlerin kızıştığı, bisikletçilerin birbirini kolladığı, birilerinin "bir şeyler" yapmak zorunda kaldığı günlerde yüzde 5 ile 7 arasında değişen eğimlere sahip bu dört yokuşta her an her şey olabilir. 

Etap 20: Arenas de San Pedro-Plataforma de Gredos

Bisikletçiler başlangıç çizgisini geçtikten 15 kilometre sonra düz yola benzeyen herhangi bir şeye elvada diyecekler: Önlerinde 175 kilometre, kategorize edilmiş altı yokuş ve kategorize edilmemiş sayısız iniş çıkış bulunuyor. Üstelik şampiyon da bugün de belli olacak. İşini son güne bırakanlar varsa muhtemelen sondan bir önceki tırmanışı olan Puerto de Pena Negra'da elinen geleni ardına koymayacak. Burası çok sert olmasa da günün en uzun yokuşu olma özelliğini sahip. Sonrasındaki inişin ardından gelen iki küçük yokuşun ardından yılın son tırmanışı Plataforma de Gredos'ta ak koyun kara koyun belli olacak. Kaçmaz!