Mobilemenu
Profile

Issızlığın Ortasında Konaklayabileceğiniz 5 Ev

Zamanında başka amaçla yapılan fakat ihtiyacın sona ermesi ile başka amaçlarla kullanılan birçok konut var. Bazen bir gözetleme kulesi bazen ise askeri amaçla inşa edilen bu müstakil konutlar bugün artık kiralanabilen küçük otellere dönüşmüş durumda. Biz de bu otellerden beş tanesini araştırdık.

Manzarası yeter…

1936'da inşa edilmiş ve II. Dünya Savaşı'nda uçakların izlenmesi için kullanılmış olan bu ev, kuzey Kaliforniya'nın engebeli arazisine konuşlanmış durumda.

Temel bir yatak odası ve mutfak ile manzarayı izleyebileceğiniz devasa pencerelere sahip olan bu iki odalı eve ulaşmak meşakkatli ama ulaşırsanız da sizi inanılmaz bir manzara bekliyor olacak.

Oldukça sapa ve uçurumun neredeyse kenarında olan evin yakınlarında göl de var. Ayrıca manzara dahilinde muazzam bir orman ve o güne kadar hiç görmediğiniz canlı türleri de mevcut. Burada balık tutmanız mümkün ama yaban domuzlarına karşı da dikkatli olmanız şart. Ha bu arada kimi zaman şahin ya da kartallar da evinize uğrayabiliyor!

Doğa içinde gerçek bir macera yaşamak isteyenleri bekleyen bu ev Haziran'dan Ekim'e kadar kiralanabiliyor. Geceliği ise 75 dolar.

Eski kule yeni müstakil otel

Hood Ulusal Ormanı içinde bulunan bu ev, odun sobası ve güneş enerjisiyle çalışan ışıklarla donatılmış, tek yatak odalı küçük bir köşke benziyor.

Dört katlık bir merdiveni çıktıktan sonra ulaşılabilen bu evin yakınlarında bir kayak merkezi de var. Ama onun dışında bütünüyle ıssız. Zaten kayak merkezi de pek popüler değil ve yılın en soğuk aylarında kısa süreliğine kapılarını açıyor. Kısacası burada bütünüyle kendi başınızasınız.

Erik ve çam ağaçları arasında yürüyüş yapabilir ve Adams Dağı’na bakan şahane manzaraya karşı bir şeyler içebilirsiniz. Ocak ile kasım ayları arasında kiralanabilen evin geceliği ise 50 dolar.

Tepedeki sığınak

Sivil koruma örgütü Corp tarafından 1940'larda inşa edilen bu ev, Colorado’da yaklaşık 11.000 feet yükseklikte bulunuyor.

Tek odalı olan bu ev, granit tabanlı ve içinde ihtiyacınız olan her şey var. Pencereyi açtığınızda ise dağlar, göller ve ağaçlardan oluşan mükemmel bir manzara sizi bekliyor olacak.

Bir yere kadar araçla, bir yerden sonra ise ancak yürüyerek ulaşılabilen bu ıssız ev yılın her günü açık ve misafirlerini gecelik 80 dolara ağırlıyor.

Dağ başında huzurlu bir yuva

1935 yılında inşa edilmiş ve 1975 yılına kadar kullanılan bu üç katlı yel değirmeni tarzı gözetleme alanı, Truckee kasabasından yaklaşık 40 mil uzaklıktaki Sierra Nevada'nın batı eteklerinde, yaklaşık 6.000 feet yükseklikte bulunuyor.

Dağ bisikleti ile ulaşabileceğiniz bu evin özelliği, etrafında birçok yürüyüş parkuru bulunması. Issızlığın ortasında huzurlu yürüyüşler yapmak isteyenler için ideal. Yıl boyunca açık olan bu evin fiyatı ise gecelik 45 dolar.

Nostaljik bir yolculuk

1959 yılında bir gözetleme kulesi olarak inşa edilen bu ev hala ilk günkü sadeliğini koruyor. İçinde bir odun sobası, eski mobilyalar ve koca pencereler bulunan kule bir müstakil otele çevrilirken fazla bozulmamış.

Dört odası bulunan ve yaklaşık 196 metrekare olan ev mükemmel yayla manzaralarına da sahip. Gecelik 35 dolara kiralayabileceğiniz eve ulaşmak ise gerçekten zor. Uzun bir yürüyüş ve tırmanışa hazır olun deriz.

Kaynak*