Mobilemenu
Profile

İstanbul’daki En İyi Koşu Parkurları

İstanbul her ne kadar kalabalık ve yorucu bir şehir gibi görünse de, huzurla dolup taşmanızı sağlayacak onlarca bakir güzelliğe de sahip aslında. Şehrin kaotik atmosferinden kaçmak, doğanın içinde Heidi neşesiyle koşabilmek sandığınız kadar imkansız değil. İstanbullular! Karşınızda çok uzaklara gitmenize gerek olmadan, sizi oksijene fazlasıyla doyuracak olan koşu parkurları...

Belgrad Ormanı - Neşet Suyu Koşu Parkuru

Serin bir pınarın etrafına kurulu bu tabiat parkı, ulaşım kolaylığı ve konumu itibariyle yılın dört mevsimi, haftanın yedi günü sporseverler için adeta bir cennet. 6 kilometre uzunluğundaki parkurda, göl kenarında yapacağınız koşu size günlük hayatın bütün sinir, stresini unutturacak. Spor kulüplerinin nefes açma ve kros çalışmalarını da sık sık bu parkta yaptıklarını söylemeden geçmeyelim…

Ulaşım: Toplu taşıma kullanarak Belgrad Ormanı’na ulaşacaklar Sarıyer’den (153), Rumeli Hisarüstü’nden (59RK), Hacıosman’dan gelen (42HM), 4. Levent’ten gelen (42M/42) otobüslerini kullanabilirler. Özel araçlarını kullanacaklar ise Kemerburgaz üzerinden veya Maslak-Sarıyer üzerinden Bahçeköy yönüne dönerek buraya ulaşabilirler.

Maçka Parkı

Maçka Parkı için şehrin ortasına gizlenmiş bir bahçe diyebiliriz. Trafiği, kirli havayı, karmaşayı parkın içine girerken kapıda bırakıyorsunuz. Koşucuların kurtarılmış bölgesi olarak tanımlayabileceğimiz bu merkezi parkta, sabahın erken saatlerinde bile koşu yapan azimli yüreklere rastlamanız mümkün. Yaz aylarında bile, gökyüzüne uzanan ağaçlar sağ olsun, gölgede koşabileceğiniz bu huzur bölgesi, inişli çıkışlı parkurlarıyla da size hem keyifli hem de zorlu bir koşu deneyimi vadediyor.

Ulaşım: Maçka Parkı’na İstanbul’un pek çok noktasından kolaylıkla ulaşım mümkün. Beşiktaş rıhtımdan, Nişantaşı, Teşvikiye, Osmanbey gibi semtlerden yürüyerek ulaşabilirsiniz. Parka; Taksim, Şişli, Beşiktaş’tan dolmuş ve otobüslerle de ulaşabilirsiniz.

Bebek – Ortaköy Sahili

Enfes boğaz havası ve eşsiz bir manzara eşliğinde koşabileceğiniz ideal bir parkur. Ne kadar popüler olduğunu Twitter kullanıcılarından Yarım Deli’nin attığı “Bebek sahilde herkes koşuyor, bir olay mı oldu?” tweet’inden de anlayabilirsiniz! Ancak bu popülerlik mesafe problemi olmadan koşabileceğiniz bu parkurun aynı zamanda tek kusuru, zira bazı zamanlarda yoğun yaya trafiği ile karşılaşabiliyorsunuz. Bu sorunu da sabah erken saatlerde koşarak çözebilir, manzaranın keyfine doyasıya vararak ruhunuzu huzura kavuşturabilirsiniz.

Ulaşım: Son derece merkezi bir konumda olan bu parkura Beşiktaş veya Sarıyer’den otobüsle (25E- Sarıyer/Kabataş bunlardan en çok bilineni) ulaşabilirsiniz. Tabii sahilden yürüyerek Bebek’e ulaşmak da ayrı bir alternatif! Kendi araçları ile gelecek olanlar ise FSM ve Boğaziçi Köprüsü arasında yer alan Bebek’te sahil boyunca park sıkıntısı yaşayabilirler ancak yardımsever(!) vale dostlarımız ne güne duruyor!

Zeytinburnu - Bakırköy Sahili

Araçlardan uzakta tüm gün koşabileceğiniz, koşarken kalabalıktan rahatsız olmayacağınız 7 kilometrelik ideal bir parkur. Yenikapı -  Bakırköy istikametinde koşarken öğlene kadar esen rüzgar, zaman zaman canınızı sıkabilir. Dikkat etmekte fayda var. Bisikletli özel güvenliğin, gün boyunca görev başında olması ise kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacaktır. Zaten olası bir tehlikeden koşarak da kaçabilirsiniz değil mi!

Ulaşım: Zeytinburnu ve Küçükçekmece’ye komşu olan Bakırköy’e İstanbul’un pek çok yerinden; otobüs, metrobüs, minibüs gibi toplu taşıma araçları ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Balat – Fener Sahili

Sahilde oksijenin ve tatlı tatlı esen rüzgarın keyfine vararak koşabileceğiniz 3 kilometrelik bir rota. Atatürk ve Haliç köprüleri arasındaki bu bölgede olta balıkçılığına oldukça sık rastlanır. Eğer sabah erken ya da güneş batımından sonra koşmayacaksınız oltalar sayesinde engelli koşu antrenmanı yapmanız da mümkün!

Ulaşım: Balat, İstanbul’un Haliç kıyısında, Ayvansaray ve Fener semtleri arasında yer almaktadır. Balat’a ulaşmanın en kolay yollarından biri Eminönü meydanından kalkan sahil yolunu takip eden otobüslerdir.

Emirgan

Emirhan Parkı’nın kuzeyinde yer alan parkura yaya olarak ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Tartan pist, sert zeminde koşan sporcular için ideal. Nisan ayında giderseniz Lale Festivali’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Ulaşım: Buraya sahil yolundan Sarıyer’e giden tüm otobüslerle ulaşabilirsiniz. Emirgan durağında indikten sonra 5 dakikalık yürüyüşle hedefinize varacaksınız.

Feneryolu – Suadiye Sahil Yolu

Bu parkurumuz özellikle Anadolu Yakası’nda yaşayanlar tarafından sıkça tercih ediliyor. 6 kilometre uzunluğunda hem sert hem yumuşak zeminde deniz ve Adalar manzarasıyla keyifle koşabilirsiniz. Bir iyi haber daha: Koşu cetveli sayesinde teknoloji ile arası iyi olmayan koşucular kilometre takibi yapabilirler.

Ulaşım: Sahil yoluna, Kadıköy ve Suadiye’den kalkan sarı dolmuş ve otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Birinciblog.com