Mobilemenu
Profile

İstifa Edip Köpeğini Alarak Maceraya Atılan Adam

İş hayatınızdan ya da genel olarak hayattan bunaldığınızda kısa kaçamaklar yapıp uzaklaşmaya çalışırsınız. Genelde bir hafta sonuna sığan bu kaçışlardan sonra ise sizi bunaltan işlerinize geri dönersiniz.

Fakat, Norveç’te bir adam var. Kendisi eski bir müteahhit. Çok iyi bir kariyere sahip geleceği parlak bir iş adamıyken her şeyi bırakıp gezmeye kadar vermiş. Her şeyi derken, gerçekten “her şeyi” kastediyoruz. Bu adamın adı: Henrik Vikse.

Önce işinden istifa eden Henrik, daha sonra sırasıyla önce evini boşaltmış sonra da uzun süredir birlikte olduğu kız arkadaşından ayrılmış. En sonunda ise Alaska kurdu köpeği ile birlikte Norveç dağlarında dolaşmaya başlamış.

Henrik’in hem bu yazının hem de dünyanın gündeminde olmasını sağlayan olaylar ise köpeği ile çıktığı bu yolculukları fotoğraflayıp Instagram’dan paylaşmasıyla başladı. Kısa zamanda 15 bin takipçiye ulaşan Henrik, (şu an 35 bin takipçiye yaklaştılar) yıllardır saklı tuttuğu hobisi fotoğrafçılıkla gündeme gelmekten ise çok mutlu.

“İşimden istifa ettiğimde artık çok mutluydum. Şimdi ise her gece milyarlarca yıldızın altına uzanıp gökyüzünü izliyorum. Şehir ışıklarından çok uzak ve huzurlu. Geceleri bile kayak yapabiliyorum.  Bunu eskiden sadece bazı hafta sonları yapabilirdim. Bütün hayatımı böyle geçirmeye karar vermek ise bugüne kadar yaptığım en iyi şeydi.”

Henrik’in Instagram’da artan şöhretinde köpeği Akiak’ın da çok büyük payı var kuşkusuz. Yolculuğunun her anında ona eşlik eden köpeği artık Henrik için bir kader ortağı olmuş. Norveç’in bize göre epey soğuk, ama harika manzaralı noktalarında konaklayan ikili olağanüstü fotoğrafları sayesinde bu anları ölümsüzleştiriyor.

Henrik’in Instagram aracılığıyla paylaştığı bu fotoğraflar tüm internete yayıldı ve epey ilgi gördü. Peki, bu yolculuk daha ne kadar sürecek? Henrik’in cevabı net: “Öldüğüm güne kadar. Artık asla kentlere dönemem. Bildiğim tek şey; gezmeye devam edeceğim. Büyük ihtimalle bir yerden sonra Norveç’ten sıkılacağım. Yeni rotam ise köpeğim Akiak’ın da köklerine ev sahipliği yapan Alaska olacak. Sıcak yerleri zaten oldum olası sevmedim. Daha soğuk yerlere gidebiliriz.”

İnsan ister istemez “Bu adam aklını mı kaçırmış?" diye sorguluyor ama diğer bir yandan o herkesin hayal ettiği şeyi gerçekleştirecek kadar cesur! O yüzden de en başta saygıyı fazlasıyla hak ediyor. Henrik'in hikayesini duymamızı sağlayan harika fotoğraflara aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz. 

Not. Henrik Vikse ve köpeğinin yeni maceralarını şu iki hesaptan takip edebilirsiniz

https://www.instagram.com/akiakthehusky

https://www.instagram.com/vikse