Mobilemenu
Profile

Italo Romano: Pes Etmek Nedir Bilmeyen Adam

“Kaza olmasaydı şu an muhtemelen bir uyuşturucu bağımlısı ya da ölüydüm. Kaykayın üzerine çıktığım ilk günden beri aynı şeyi düşünüyorum: Yaparken kendimi daha iyi hissettiğim başka bir şey yok, başıma gelen tüm olaylar bunun içinmiş.” Böyle diyor Italo Romano hayatını gözlerinin önünden geçirdiğinde. Bulutsuzluk Özlemi’nin bir döneme damgasını vuran Yaşamaya Mecbursun şarkısını hatırlarsınız. Birazdan okuyacaklarınız adeta o şarkının klibi niteliğinde bir hikaye.

Hayatını değiştiren olay arkadaşlarının Romano’yu kampa davet etmesiyle başladı. Evden çıkıp Piraquara’ya dek otobüsle gidecekler, sonrasında kamp yapacakları yere ulaşmak için de 50 kilometrelik yolu yürüyeceklerdi. Saatlerce yürüdükten sonra sabaha karşı 5’te mola verip uyudular. Bu tempo onları çok yormuştu. Ertesi gün yeniden yola koyulduklarındaysa bir tren gördüler. Biletleri yoktu ancak Romano bir önceki günkü gibi yorulmamaları için trene binmeleri gerektiğini biliyordu. Koştu, yetişti ve atladı. Tutunduktan sonra bir arkadaşına elini uzatıp yanına almak istedi. Başaramadı… Dengesini kaybetti ve kendini trenin altında buldu. Her şey birkaç saniye içinde olmuştu. Kazanın ardından hayatta kalması mucize olarak görülüyordu ama başardı. Tek bir mucizeyle yetinmedi. Yoğun bakımdan çıkıp gözlerini açtığında iki bacağını kazada kaybettiğini öğrendi. Aklına gelen ilk şey okulu ve okuldaki arkadaşlarının bu haline nasıl tepki verecekleriydi. Hastanede geçen bir ayın ardından o ilk karşılaşmayı anlatırken, arkadaşlarının çok sıcak davrandığını söylüyor Romano.

Rehabilitasyon sürecini de atlattıktan sonra sokaklardan kopmak istemedi. O günleri, “Sokaklar bugünlerdeki gibi değildi, engelli rampaları yok denecek kadar azdı ve ben özgür olmak istiyordum. Tekerlekli sandalyede kaldığım sürece başkalarına bağımlı olacaktım.” şeklinde anlattı. Bir kez daha şartların elverişsiz olması onu başarıya götürecekti diğer bir deyişle. Aslında kazadan önce de kaykaya merakı vardı ancak ailesinin bir kaykay alacak maddi gücü yoktu. Vatandaşı Og De Souza’nın da bacakları olmadan bu sporla uğraştığını ve herkes tarafından tanındığını görünce kendisi de yapmak istedi. Kuzeni kaykayını Romano’ya hediye etti ve böylelikle sokağa çıkması için hiçbir engel kalmadı. Önce kaykay üstünde durmaya alıştı, sonra elleriyle hızlanmayı ve ardından da yeni hareketleri öğrendi. 2013’e gelindiğinde Curitiba şehri artık Romano için dev bir kaykay parkı haline gelmişti. Birbirinden zor hareketleri yapıp bunları internette paylaştıkça kaykay meraklılarıyla birlikte sponsorların da ilgisini çekti ve profesyonel oldu. Para kazandıkça da yarışlara katılmaya ve sponsorları büyük turnuvalarda temsil etmeye başladı.

Italo harika bir dost. Ondan daima öğreneceğiniz bir şeyler oluyor. Ayrıca çok neşeli bir insan, tüm gün etrafta onu gülerken görebilirsiniz. İşte bu yüzden, kendisini durmadan geliştiren ve Brezilya’da çok sevilen Romano’nun hayatını fotoğraflayıp onu tüm dünyanın tanımasını istedim.” –Ricardo Porva (Romano’yu fotoğraflayıp tanınmasında önemli bir rol oynayan gazeteci)

Herkes gibi benim de bir türlü yenemediğim bir korkum var. Köpekler… Nedense beni sevmiyorlar. Ne zaman görseler havlayıp ısırmaya çalışıyorlar.” –Italo Romano

Romano’nun sadece Brezilya’da değil dünyada ünlenmesini sağlayan olay ise bir mega rampa kayışı oldu. Uzun bir zaman geçmesine ragmen bugün dahi sokakta insanların kendisini durdurup nasıl bu kadar çılgınca bir şey yapabildiğini sorduklarını ve tebrik ettiklerini söylüyor Romano.

İnsanlar mega rampadan kaymamın imkansız olduğunu düşünüyordu. Fakat ben bunu başarmak için ihtiyaç duyduğum tek şeyin şans verilmesi olduğunu biliyordum. Uygun şartlar sağlandı ve her ne kadar istediğim gibi sonuçlanmasa da o gün elimden gelenin en iyisini yaptım. Kimsenin size ‘yapamazsın’ demesine izin vermeyin. Yalnızca siz bilirsiniz neyi yapıp yapamayacağınızı. Savaşın, hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için daha çok savaşın çünkü güzel olan hiçbir şey gökten öylece elinize düşmez.

Romano’yu Instagram’da italoromanoskate kullanıcı adıyla takip edebilir, bu muhteşem insanın günlük hayatına tanıklık edebilirsiniz.